Buyuk Britaniya va Fransiya o'rtasidagi tarixiy aloqalarning ramzi bo'lgan Bayeux gobelini 1000 yil ichida birinchi marta London tuprog'iga qaytdi. 11-asrga oid bu noyob asar maxfiy operatsiya orqali Fransiyadan Britaniya muzeyiga yetkazildi.
Metall quti ichidagi gobelin juma kuni ertalab Britaniya muzeyiga yetib keldi. Muzey direktori Nikolas Kallinan bu voqeani "noyob lahza" deb atadi va "1000 yil ichida birinchi marta Britaniya va Fransiya tarixining bunday muhim qismi bu qirg'oqlarda bo'ladi", dedi.
Gobelin sentyabr oyidan 2027 yil iyuligacha Britaniya muzeyida namoyish etiladi. Birinchi kuniyoq 100 ming chipta sotilgani asarga bo'lgan qiziqishni ko'rsatadi.
UNESCO ro'yxatiga kiritilgan bu gobelin jun ip bilan zig'ir matoga tikilgan bo'lib, 1066 yildagi Hastings jangida ingliz qiroli Haroldni mag'lub etgan norman bosqinchisi Uilyam Fath qiluvchining hikoyasini hikoya qiladi. Tarixchilarning fikricha, gobelin Uilyamning o'gay ukasi episkop Odo tomonidan buyurtma qilingan.
Gobelinning ko'chirilishi Fransiya prezidenti Emmanuel Makron tomonidan e'lon qilingan bo'lsa-da, operatsiya tafsilotlari sir saqlandi. 70 metrli gobelin akkordeon usulida buklanib, maxsus iqlim nazorati ostidagi qutiga joylashtirildi va tebranishlarni bartaraf etuvchi beshikka o'rnatildi. Keyin u Frantsiya bo'ylab poyezdda, tunnel orqali Buyuk Britaniyaga yetkazildi.

Символ переплетённой, порой конфликтной истории Британии и Франции — знаменитый гобелен из Байё — впервые почти за тысячелетие прибыл в Лондон. Средневековый шедевр XI века был доставлен в Британский музей в ходе строго засекреченной операции.
Металлический контейнер с гобеленом выгрузили из грузовика у Британского музея в пятницу. Директор музея Николас Куллинан назвал это «уникальным моментом»: «Впервые за 1000 лет столь важная часть британской — и французской — истории окажется на этих берегах».
Гобелен будет выставлен в Британском музее с сентября по июль 2027 года. Только в первый день продаж было реализовано 100 000 билетов, что свидетельствует об огромном интересе публики.
Внесённый в список ЮНЕСКО гобелен вышит шерстью на льняной ткани и изображает историю нормандского завоевателя Вильгельма Завоевателя, который пересёк Ла-Манш и разбил английского короля Гарольда в битве при Гастингсе в 1066 году. Историки полагают, что гобелен был заказан епископом Одоном из Байё, сводным братом Вильгельма.
Передача гобелена была анонсирована президентом Франции Эммануэлем Макроном в дипломатическом духе, однако сроки и детали операции держались в секрете. 70-метровый гобелен сложили гармошкой в климат-контролируемый кейс, помещённый в колыбель для гашения вибраций. Затем его перевезли через Францию на автопоезде, через тоннель под Ла-Маншем в Великобританию.