Germaniya parlamenti quyi palatasi Bundestag mamlakat sog'liqni saqlash tizimidagi xarajatlarni kamaytirishga qaratilgan bir qator chora-tadbirlarni ma'qulladi. Ushbu qonun loyihasi 16,3 milliard yevro (18,63 milliard dollar) tejashni maqsad qilgan va endi Bundesratga yuboriladi. Bundesrat Germaniyaning 16 federal shtatini ifodalovchi yuqori palata bo'lib, agar u yerda ko'pchilik ovozni to'play olmasa, kelishuv qo'mitasiga yuborilishi mumkin.
Sog'liqni saqlash xarajatlarini qisqartirish paketi 2027 yil byudjetidan kuchga kiradi va shifokorlar amaliyoti, shifoxonalar, dorixonalar va farmatsevtika sanoatiga ta'sir qiladi. Paket retsept bo'yicha dori-darmonlar uchun to'lovlarni oshirish va Germaniyaning majburiy tibbiy sug'urta tizimi bo'yicha turmush o'rtoqlarni bepul sug'urtalash qoidalarini qattiqlashtirishni o'z ichiga oladi.
Paketga qarshi norozilik namoyishlari Germaniya bo'ylab allaqachon bo'lib o'tgan va uning tasdiqlanishi kelgusi haftalarda ko'proq noroziliklarni keltirib chiqarishi kutilmoqda. Sog'liqni saqlash xodimlari ham ushbu choralarga qarshi chiqishgan.
Bundestag, shuningdek, elektr skuterlar qurbonlariga tovon to'lashni osonlashtirishga qaratilgan yangi qonunni taqdim etdi. Qonun skuter ijarasi kompaniyalariga aybdorlikdan qat'iy nazar qat'iy javobgarlikni belgilashni maqsad qilgan. Adliya vaziri Stefani Xubigning so'zlariga ko'ra, "Elektr skuterlarini ijaraga berib pul topadigan har bir kishi o'z transport vositalari yetkazgan zarar uchun javobgarlikni ham o'z zimmasiga olishi kerak".
Germaniyada yillik inflyatsiya darajasi iyun oyida 2,3% gacha tushdi. Bu pasayish, shuningdek, AQSh-Eron kelishuvi natijasida neft narxining pasayishi va hukumatning vaqtinchalik yoqilg'i solig'ini qaytarishi bilan bog'liq. May oyida inflyatsiya 2,6%, aprelda esa 2,9% edi. Uy xo'jaliklari energiya va yoqilg'i xarajatlari o'tgan yilning iyuniga nisbatan 3,4% yuqori bo'ldi.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Iogann Vadeful Berlinda sloveniyalik hamkasbi Tone Kayzer bilan uchrashuv o'tkazadi. Sloveniya tashqi ishlar vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, ular "dolzarb Yevropa masalalari"ni muhokama qilishlari va birgalikda matbuot anjumani o'tkazishlari kutilmoqda. Bu Kayzerning Sloveniyadagi may oyidagi saylovlardan so'ng xorijga birinchi tashrifi bo'ladi.
Shtutgartda 12 yoshli qiz o'zini jinsiy zo'ravonlik qilgan erkakni hibsga olishga yordam berdi. 44 yoshli erkak qizning yuzidan o'pib, unga jinsiy xatti-harakat evaziga pul taklif qilgan. Qiz u bilan raqam almashishni taklif qilgan va darhol politsiyaga borib, uni hibsga olishga yordam bergan.

Нижняя палата парламента Германии, Бундестаг, одобрила ряд мер по сокращению расходов на здравоохранение в стране. Законопроект, направленный на экономию 16,3 миллиарда евро (18,63 миллиарда долларов), теперь будет передан в Бундесрат. Бундесрат — верхняя палата, представляющая 16 федеральных земель, и если законопроект не получит там большинства, он может быть направлен в согласительную комиссию.
Пакет сокращения расходов вступит в силу с бюджета 2027 года и затронет врачебные практики, больницы, аптеки и фармацевтическую промышленность. Он включает повышение доплат за рецептурные лекарства и ужесточение правил бесплатного сострахования супругов в рамках системы обязательного медицинского страхования Германии.
Протесты против этих мер уже прошли по всей Германии, и ожидается, что их одобрение вызовет новые акции протеста в ближайшие недели. Медицинские работники также выступили против пакета.
Бундестаг также представил новый закон, направленный на упрощение получения компенсации жертвами аварий с электросамокатами. Закон предусматривает строгую ответственность компаний по аренде самокатов независимо от вины. Министр юстиции Штефани Хубиг заявила: «Тот, кто зарабатывает деньги на аренде электросамокатов, должен также нести ответственность за ущерб, причиненный их транспортными средствами».
Годовая инфляция в Германии в июне снизилась до 2,3%. Это снижение также связано с падением цен на нефть из-за соглашения между США и Ираном и временной налоговой льготой правительства на топливо. В мае инфляция составляла 2,6%, в апреле — 2,9%. Расходы домохозяйств на энергию и топливо были на 3,4% выше, чем в июне прошлого года.
Министр иностранных дел Германии Иоганн Вадефуль проведет встречу со своим словенским коллегой Тоне Кайзером в Берлине. По данным МИД Словении, они обсудят «актуальные европейские вопросы» и проведут совместную пресс-конференцию. Это первый зарубежный визит Кайзера после майских выборов в Словении.
В Штутгарте 12-летняя девочка помогла арестовать мужчину, который совершил в отношении нее сексуальное домогательство. 44-летний мужчина поцеловал девочку в щеку и предложил деньги за сексуальные действия. Девочка предложила обменяться номерами, затем немедленно обратилась в полицию и помогла его арестовать.