Ispaniyaning janubiy Andalusiya mintaqasida tez tarqalgan yong‘in natijasida kamida 12 kishi hayotdan ko‘z yumdi. Mintaqa rasmiylari juma kuni bu yong‘in mintaqada qayd etilgan eng halokatli yong‘in ekanligini ma’lum qilib, yana bir qancha odamlar bedarak yo‘qolganini ta’kidladi.
Yong‘in payshanba kuni tushdan keyin Almeriya provinsiyasidagi Los Gallyardos munitsipalitetida N-340 avtomagistrali yaqinida boshlangan. Kuchli shamol olovni tezda qo‘shni Bedar munitsipalitetiga tarqatgan. Favqulodda xizmatlar qishloq aholi punktidan qochishga urinayotgan bir necha kishining jasadlarini transport vositalari ichida topgan.
Andalusiya mintaqasi rahbari Xuanma Moreno Cadena Ser radiosiga bergan intervyusida 19 kishi bedarak yo‘qolganini aytdi. La Voz de Almeria nashriga ko‘ra, bu yong‘in mintaqa tarixidagi eng halokatli yong‘in bo‘lib, 20 va 21-asrlardagi barcha yong‘inlardagi o‘lim sonidan oshib ketgan.
Andalusiyaning sog‘liqni saqlash, prezidentlik va favqulodda vaziyatlar vaziri Antonio Sans bu yong‘inni “mintaqamizdagi eng dahshatli yong‘in” deb atab, vaziyatni “misli ko‘rilmagan fojia” sifatida ta’rifladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “og‘riq juda katta. Andalusiya motam tutmoqda”
Yong‘inda yana olti kishi jarohatlangan, jumladan, bir ayol og‘ir kuyishlar olgan va yana bir kishi tutun nafas olishi sababli kasalxonaga yotqizilgan. Taxminan 50 evakuatsiya qilingan aholi mahalliy madaniyat markazida boshpana topgan.
Yong‘inga qarshi 300 dan ortiq favqulodda xizmat xodimlari, jumladan, Ispaniya Harbiy Favqulodda Vaziyatlar Bo‘limining 150 mutaxassisi jalb qilingan. Kuchli tutun tufayli ikkita asosiy avtomagistral yopilgan. Yong‘inning aniq sababi bo‘yicha tergov davom etmoqda, mahalliy OAV elektr uzatish simining qulagan bo‘lishi mumkinligini xabar qilmoqda.
Bosh vazir Pedro Sanches ijtimoiy tarmoqlarda “ulkan qayg‘u va vayronagarchilik”ni ifoda etib, favqulodda xizmatlar va xavfsizlik kuchlari yong‘inga qarshi safarbar etilganini ma’lum qildi. Yevropada erta yozgi jaziramalar keng hududlarni quritib, yong‘inlarga moyil qilgan. Jahon Meteorologiya Tashkiloti Yevropa global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez isishi haqida xabar bergan.

Быстро распространившийся лесной пожар в южной испанской Андалусии унес жизни по меньшей мере 12 человек. Региональные власти в пятницу сообщили, что это самый смертоносный пожар в регионе, отметив, что несколько человек все еще числятся пропавшими без вести.
Возгорание началось в четверг днем недалеко от трассы N-340 в муниципалитете Лос-Гальярдос в провинции Альмерия. Сильный ветер быстро раздул пламя на соседний муниципалитет Бедар. Спасатели обнаружили несколько жертв, заблокированных в автомобилях при попытке покинуть сельский населенный пункт.
Глава Андалусии Хуанма Морено заявил радио Cadena Ser, что 19 человек остаются пропавшими без вести. По данным регионального издания La Voz de Almeria, этот пожар стал самым смертоносным в истории региона, превзойдя все рекорды по числу жертв как в XX, так и в XXI веках.
Исполняющий обязанности министра здравоохранения, президентства и чрезвычайных ситуаций Андалусии Антонио Санс назвал его «самым разрушительным пожаром на сегодняшний день в нашем регионе» и охарактеризовал ситуацию как «беспрецедентную трагедию». «Боль огромна. Андалусия скорбит, и наши сердца с Альмерией и всеми пострадавшими», — заявил Санс.
Еще шесть человек получили ранения, в том числе женщина с тяжелыми ожогами и еще один человек, госпитализированный с отравлением дымом. Около 50 эвакуированных жителей размещены в местном культурном центре.
С огнем борются более 300 сотрудников экстренных служб, включая 150 специалистов из Военного подразделения по чрезвычайным ситуациям (UME). Из-за густого дыма перекрыты две основные автомагистрали. Расследование причины пожара продолжается, местные СМИ сообщают о возможном падении линии электропередачи.
Премьер-министр Педро Санчес выразил «огромную печаль и опустошение» в соцсетях, заявив о мобилизации экстренных служб и сил безопасности. Ранние летние волны жары в Западной Европе высушили обширные территории, сделав их уязвимыми для пожаров. Всемирная метеорологическая организация сообщила, что Европа нагревается более чем в два раза быстрее среднемирового показателя.