Birlashgan Millatlar Tashkilotining yangi hisobotiga ko‘ra, so‘nggi 18 oy ichida global yordam qisqarishi tufayli kamida bir million ayol va qiz hayotiy yordamdan uzilib qolgan. Juma kuni e’lon qilingan BMT Ayollar tashkiloti hisobotida, ayollar va qizlarga xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar so‘nggi yilda xizmatlarga talab oshgan bo‘lsa-da, 90 foizi mablag‘ yo‘qolgani sababli ehtiyojlarni qondira olmayotgani aniqlangan.
Ilgari dunyodagi eng yirik yordam donori bo‘lgan AQSh, Prezident Donald Tramp ma’muriyati 2025 yil yanvar oyida lavozimga qaytganidan so‘ng xorijiy yordamni milliardlab dollarga qisqartirdi. AQSh Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) tugatilishi bilan Vashingtonning xorijiy yordami 50 foizdan ko‘proqqa kamaydi, deya xabar beradi Iqtisodiy Hamkorlik va Taraqqiyot Tashkiloti (OECD).
Germaniya, Fransiya va Buyuk Britaniya kabi boshqa yirik donorlar ham, asosan ichki yuklamalar va mudofaa xarajatlarini oshirish bosimi tufayli, yordam miqdorini qisqartirdi. “Yopilish xavfi ostidagi ayollar tashkilotlari dunyodagi eng og‘ir gumanitar inqirozlarning oldingi safida turibdi”, dedi BMT Ayollar tashkilotining gumanitar harakatlar bo‘limi rahbari Sofiya Kalltorp.
“Ayollar tashkilotlaridan olingan har bir dollar mojarolar bilan bog‘liq jinsiy zo‘ravonlik qurbonlari, ko‘chirilgan onalar, maktabdan majburan chiqarilgan qizlar va omon qolish uchun kurashayotgan jamoalardan olingan dollardir”, deya qo‘shimcha qildi u. BMT hisoboti 52 ta zaif mamlakatdagi 855 ayollar tashkilotini, jumladan Kongo Demokratik Respublikasi, Gaiti va Afg‘onistonni o‘rganib chiqdi va 40 foizi kam mablag‘ tufayli kelgusi yil ichida vaqtincha yoki doimiy yopilish xavfiga duch kelganini aniqladi.
60 foizi o‘tgan yanvar oyidan beri ehtiyojlar oshganiga qaramay, kamroq ayol va qizlarga yetib borayotganini aytdi. So‘rovda qatnashgan tashkilotlarning yarmi odamlarni kutish ro‘yxatiga qo‘yishga yoki ayollar va qizlarni rad etishga majbur bo‘lganini bildirdi. Deyarli barchasi xizmat ko‘rsatilgan ayollar qashshoqlashib, qizlar maktabni tashlab ketayotganini ta’kidladi. Mojarolar bilan bog‘liq jinsiy zo‘ravonlik ikki baravar oshgan bo‘lsa-da, tashkilotlarning 62 foizi endi xavfsiz joylar yo‘qligi va gender asosidagi zo‘ravonlik xizmatlarini qisqartirganini ma’lum qildi.

По меньшей мере один миллион женщин и девочек были отрезаны от жизненно важной поддержки за последние 18 месяцев из-за сокращения глобальной помощи, согласно новым данным ООН. Опубликованный в пятницу доклад структуры «ООН-женщины» показал, что, хотя организации, обслуживающие женщин и девочек, за последний год столкнулись с ростом спроса на услуги, 90 процентов из них не могут удовлетворить потребности на местах из-за исчезновения финансирования.
Ранее США были крупнейшим донором помощи в мире. Однако администрация президента Дональда Трампа после возвращения к власти в январе 2025 года сократила иностранную помощь на миллиарды долларов. После демонтажа Агентства США по международному развитию (USAID) иностранная помощь Вашингтона сократилась более чем на 50 процентов, согласно данным Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Другие крупные доноры глобальной поддержки, включая Германию, Францию и Великобританию, также сократили пожертвования, в основном из-за внутреннего бремени и давления с целью увеличения расходов на оборону. «Женские организации, находящиеся под угрозой закрытия, находятся на передовой самых тяжелых гуманитарных кризисов в мире», — заявила София Каллторп, глава отдела гуманитарных действий структуры «ООН-женщины».
«Каждый доллар, изъятый из женских организаций, — это доллар, изъятый у выживших после сексуального насилия, связанного с конфликтами, перемещенных матерей, девочек, вынужденных бросить школу, и общин, борющихся за выживание», — добавила она. В докладе ООН были опрошены 855 женских организаций в 52 уязвимых странах, включая Демократическую Республику Конго, Гаити и Афганистан, и установлено, что 40 процентов из них столкнутся с временным или постоянным закрытием в течение следующего года из-за нехватки финансирования.
Шестьдесят процентов заявили, что с января прошлого года они охватывают меньше женщин и девочек, несмотря на возросшие потребности. Половина опрошенных организаций сообщили, что им пришлось ставить людей в листы ожидания или отказывать женщинам и девочкам. Почти все заявили, что обслуживаемые женщины становятся беднее, а девочки бросают школу. Несмотря на то, что сексуальное насилие, связанное с конфликтами, за последний год удвоилось, 62 процента организаций сообщают, что у них больше нет безопасных мест и они сокращают услуги по борьбе с гендерным насилием.