Hindistonda surgunda bo'lgan sobiq Bangladesh Bosh vaziri Sheikh Hasina dekabr oyida mamlakatga qaytish niyatida ekanligini ma'lum qildi. U Reuters agentligiga bergan intervyusida, o'lim jazosiga hukm qilinganiga qaramay, o'z partiyasi Awami League'ni himoya qilish uchun qaytishini aytdi.
78 yoshli siyosatchi 2024 yilgi talabalar qo'zg'olonidan keyin Hindistonga qochib ketgan edi. Uning qaytishi Bangladesh siyosatini barqarorlashtirishga urinishlarga ta'sir ko'rsatishi mumkin, biroq hukumat uni hibsga olish bilan tahdid qilmoqda.
Hasina o'z tarafdorlarini sudga kelishga chaqirdi: "Hammamiz birgalikda sudga taslim bo'lamiz". U sud jarayonlarini "kulgili" deb atadi. Biroq, ichki ishlar vaziri Salahuddin Ahmed uni "ommaviy qotil" deb atab, hech qanday kechirim bo'lmasligini bildirdi.
Hasinaning 20 yillik boshqaruvi Bangladesh iqtisodiyotini o'zgartirdi, ammo avtoritarizm va saylovlardagi firibgarlik tufayli tanqid qilindi. Hozirda u surgundan partiyasini qayta tashkil qilmoqda.
Uning Hindistonda bo'lishi ikki davlat o'rtasida keskinlikka sabab bo'lgan. Bangladesh yangi hukumati ekstraditsiyani talab qilmoqda. Hasinaning ixtiyoriy qaytishi bu ziddiyatni yumshatishi mumkin.

Бывший премьер-министр Бангладеш Шейх Хасина, находящаяся в изгнании в Индии, заявила о намерении вернуться на родину в декабре. В интервью Reuters она сообщила, что планирует оспорить запрет своей партии «Авами Лиг».
78-летняя политик бежала в Индию после студенческого восстания 2024 года. Ее возвращение может повлиять на стабилизацию политической ситуации, однако власти предупреждают о возможном аресте.
Хасина призвала своих сторонников сдаться суду: «Мы все вместе сдадимся в суде». Она назвала судебные процессы «фарсом». Министр внутренних дел Салахуддин Ахмед назвал ее «массовым убийцей» и исключил помилование.
20-летнее правление Хасины преобразило экономику Бангладеш, но было омрачено авторитаризмом и фальсификацией выборов. Сейчас она реорганизует партию из изгнания.
Ее присутствие в Индии вызвало напряженность между странами. Новые власти Бангладеш требуют экстрадиции. Добровольное возвращение Хасины может разрядить конфликт.