Fransiyaning mustaqil marketing va sotsiologik tadqiqotlar instituti bir qator fransuz ommaviy axborot vositalari buyurtmasiga ko‘ra, 2027 yilgi prezidentlik saylovlari arafasida saylovchilarning afzalliklari bo‘yicha so‘rovnoma o‘tkazdi. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, agar ovoz berish yaqin yakshanba kuni, 12 iyulda bo‘lib o‘tganida, birinchi tur yakunlariga ko‘ra “Milliy birlashma” partiyasi rahbari Marin Le Pen birinchi o‘rinni egallagan bo‘lar edi.
“Ushbu so‘rovnomaning birinchi xulosasi juda aniq: “Milliy front”ning Yevroparlament deputatlari yordamchilari ishidagi davlat mablag‘larini o‘zlashtirish bo‘yicha apellyatsiya hukmi va o‘z nomzodini rasman e’lon qilganidan so‘ng, Marin Le Pen birinchi tur yakunlariga ko‘ra 34% dan 36% gacha ovoz to‘plab, ishonchli tarzda birinchi o‘rinni egallagan bo‘lar edi”, — deb yozadi BFMTV telekanali.
“Uning hukm qilinishining hech qanday salbiy ta’siri kuzatilmadi. Aksincha, nomzodlikni e’lon qilishi ijobiy rol o‘ynadi. Asosiy voqea hukm emas, balki nomzodlikni e’lon qilish bo‘ldi”, — dedi OpinionWay tadqiqot kompaniyasi raisi o‘rinbosari Bryuno Janbar Les Échos gazetasiga bergan izohida.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, ikkinchi o‘rinni markazchi o‘ng partiya “Ufqlar” rahbari, Fransiyaning sobiq bosh vaziri va Gavr meri Eduar Filipp egallashi mumkin. Ayni paytda ikkinchi turga chiqish uchun bir necha nomzod jiddiy da’vogarlik qilmoqda: Eduar Filipp, prezidentlik partiyasi “Uyg‘onish” rahbari Gabriel Attal va o‘ta chap “Bo‘ysunmagan Fransiya” partiyasi asoschisi Jan-Lyuk Melanson.
So‘rovnomaga ko‘ra, Eduar Filipp birinchi turda markazchi lagerdan yagona nomzod bo‘lsa, 22% ovozga ishonishi mumkin, ya’ni boshqa sobiq bosh vazir Gabriel Attal saylovda qatnashmasa. Agar ikkalasi ham poygada qatnashsa, Filipp (18%) Attaldan (7%) sezilarli darajada oldinda. Biroq, agar Attal markazning yagona vakili bo‘lsa, u 16% ovoz to‘plab, Melansondan biroz oldinda ikkinchi turga chiqishi mumkin.
Jan-Lyuk Melanson 13% dan 15% gacha ovoz to‘plamoqda, bu tadqiqotchilarning fikricha, markazchi lagerdan bir yoki bir necha nomzod qatnashishidan qat’i nazar, ikkinchi turga chiqish uchun yetarli emas.

Независимый французский институт маркетинговых и социологических исследований по заказу ряда французских СМИ провёл опрос о предпочтениях избирателей в преддверии президентских выборов 2027 года. Согласно полученным данным, в случае проведения голосования в ближайшее воскресенье первое место по итогам первого тура заняла бы лидер партии «Национальное объединение» Марин Ле Пен.
«Первый вывод этого опроса предельно ясен: после приговора по апелляции за растрату государственных средств в деле о помощниках депутатов Европарламента от «Национального фронта» и официального объявления о своем выдвижении Марин Ле Пен уверенно заняла бы первое место по итогам первого тура, набрав от 34% до 36% голосов», — цитирует BFMTV «Интерфакс».
«Никакого негативного эффекта от её осуждения не наблюдалось. Напротив, её заявление о выдвижении сыграло положительную роль. Событием стало именно выдвижение, а не приговор», — пояснил в комментарии газете Les Échos заместитель председателя исследовательской компании OpinionWay Брюно Жанбар.
Согласно результатам исследования, второе место мог бы занять лидер правоцентристской партии «Горизонты», бывший премьер-министр Франции и мэр Гавра Эдуар Филипп. На данный момент лишь несколько кандидатов всерьёз претендуют на выход во второй тур: Эдуар Филипп, лидер пропрезидентской партии «Возрождение» Габриэль Атталь и основатель крайне левой партии «Непокорённая Франция» Жан-Люк Меланшон.
Согласно опросу, Эдуар Филипп может рассчитывать на 22% голосов, если станет единственным кандидатом от центристского лагеря в первом туре, то есть при условии, что в выборах не будет участвовать другой бывший премьер-министр — Габриэль Атталь. Если же оба участвуют в гонке, Филипп значительно опережает (18%) Атталя (7%). Однако если Атталь будет единственным представителем центра, он, по данным опроса, наберет 16% голосов и сможет выйти во второй тур, немного опередив Меланшона.
Жан-Люк Меланшон набирает от 13% до 15% голосов, чего, как считают организаторы исследования, недостаточно для выхода во второй тур независимо от того, будет ли ему противостоять один или несколько кандидатов от центристского лагеря.
Как объявило французское правительство в начале июля, первый тур президентских выборов 2027 года состоится в воскресенье, 18 апреля, а второй — в воскресенье, 2 мая. Голосование завершится за 12 дней до окончания второго президентского срока Эммануэля Макрона, который истекает 14 мая.