Rossiya kuchlari Ukraina sharqidagi Kramatorsk shahriga uyushtirgan havo hujumlari natijasida to‘rt kishi, jumladan bir o‘smir halok bo‘ldi. Viloyat hokimi Vadim Filashkin Telegram’da ma’lum qilishicha, juma kuni yetti nafar bomba turar-joy binolari, do‘kon va xususiy uylarga zarba bergan, kamida to‘qqiz kishi yaralangan.
Ukraina harbiylari esa Rossiyaning ikkita yirik neftni qayta ishlash zavodi, neft terminali va omboriga, shuningdek, Azov dengizidagi 10 ta tankerga zarba berganini ma’lum qildi. Bosh shtab Telegram’da xabar berishicha, Krasnodar o‘lkasidagi Ilskiy neft zavodi va Leningrad viloyatidagi Ust-Luga neftni qayta ishlash kompleksi yong‘inga uchragan. Ikkala obyekt ham Ukraina hujumlarining tez-tez nishoniga aylanadi.
Rostov viloyatidagi neft terminali va omboriga hujum qilinib, portlash va yong‘in sodir bo‘lgan. Ukraina dron qo‘shinlari qo‘mondoni Robert Brovdi juma kuni Azov dengizidagi 10 ta tankerga hujum qilinganini, bu hafta jami 50 ga yaqin yonilg‘i tashuvchi kema zarar ko‘rganini aytdi. Kiyevning maqsadi dushman qo‘shinlariga yonilg‘i yetkazib berishni cheklash va 2014-yilda Rossiya bosib olgan Qrimni izolyatsiya qilishdir.
Al Jazira muxbiri Odri MakAlpin Kiyevdan xabar berishicha, neft tankerlarini nishonga olish Ukrainaning yangi strategiyasidir. “Ukrainaga ko‘ra, bu tankerlar Rossiya nazoratidagi Qrim yarim orolini to‘ldiradi va ta’minlaydi”, dedi u. “Shuningdek, bu tankerlar Rossiyaning ‘soya floti’ tarkibiga kiradi, ya’ni belgisiz kemalar noqonuniy neft tashiyapti”.
Rossiya bosh vaziri o‘rinbosari juma kuni Ukraina dronlarining energetika infratuzilmasiga hujumlari yoqilg‘i tanqisligiga sabab bo‘layotganini aytdi. Tver viloyatida jurnalistlarga gapirar ekan, Novak: “Tanqislik aniq sabablarga ko‘ra yuzaga kelmoqda – neftni qayta ishlash zavodlarimiz qisman Ukraina dronlari tufayli ta’mirda”, dedi. U hukumat neft zavodlari xavfsizligini kuchaytirish va ishlab chiqarish quvvatini to‘liq ishga solish uchun hamma narsani qilayotganini, benzin va dizel eksportiga vaqtinchalik taqiq “vaziyatni barqarorlashtirish” uchun joriy etilganini qo‘shimcha qildi.
O‘tgan oy oxirida Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina hujumlari yoqilg‘i tanqisligiga hissa qo‘shganini tan oldi, ammo bu “tanqidiy emas”ligini ta’kidladi. Al Jazira muxbiri Yuliya Shapovalova Moskvadan xabar berishicha, yoqilg‘i inqirozi Rossiya aholisining uchdan bir qismi, ya’ni 50 milliondan ortiq kishiga ta’sir ko‘rsatgan.

Российские силы нанесли авиаудары по городу Краматорск на востоке Украины, в результате которых погибли четыре человека, включая подростка. Глава областной администрации Вадим Филашкин сообщил в Telegram, что в пятницу семь бомб поразили жилые дома, магазин и частные дома, не менее девяти человек ранены.
Украинские военные заявили, что нанесли удары по двум крупным российским нефтеперерабатывающим заводам, нефтяному терминалу и складу, а также по 10 танкерам в Азовском море. Генштаб сообщил в Telegram, что Ильский НПЗ в Краснодарском крае, один из крупнейших на юге России, загорелся, и был поражен комплекс Усть-Луга в Ленинградской области. Оба объекта часто становятся целями украинских атак.
В Ростовской области атакованы нефтяной терминал и склад, что вызвало взрывы и пожар. Командующий украинскими дронами Роберт Бровди заявил, что в пятницу были атакованы 10 танкеров в Азовском море, а за неделю повреждено почти 50 судов с топливом. Цель Киева — ограничить поставки топлива вражеским войскам и изолировать Крым, оккупированный Россией в 2014 году.
Корреспондент Al Jazeera Одри Макалпайн из Киева сообщила, что атаки на нефтяные танкеры являются новой стратегией Украины. «По данным Украины, эти танкеры пополняют запасы и снабжают подконтрольный России Крымский полуостров», — сказала она. «Также утверждается, что эти танкеры входят в «теневой флот» России, то есть немаркированные суда перевозят нелегальную нефть».
Вице-премьер России в пятницу заявил, что удары украинских дронов по энергетической инфраструктуре вызывают дефицит топлива. Выступая перед журналистами в Тверской области, Новак сказал: «Дефицит связан с очевидными причинами — наши НПЗ частично выведены из строя из-за прилетов [украинских дронов]». Он добавил, что власти делают все для усиления безопасности НПЗ, а временный запрет на экспорт бензина и дизеля направлен на «стабилизацию ситуации».
В конце прошлого месяца президент РФ Владимир Путин признал, что украинские удары по энергоинфраструктуре способствовали дефициту топлива, но настаивал, что это «не критично». Корреспондент Al Jazeera Юлия Шаповалова из Москвы сообщила, что топливный кризис затронул более 50 миллионов человек, почти треть населения России.