Hindistonning T20 bo'yicha jahon chempioni jamoasi ketma-ket beshinchi mag'lubiyatini qayd etdi. Angliyada bo'lib o'tgan to'rtinchi T20 uchrashuvida Hindiston 9 wicket bilan yutqazdi va seriyadagi hisob 3-0 bo'ldi (birinchi o'yin yomg'ir tufayli o'tkazilmadi).
Avvalroq Hindiston Irlandiyaga 2-0 hisobida mag'lub bo'lgan edi. Boshqaruv kengashi (BCCI) kotibi Devajit Saikia AFPga bergan intervyusida jamoa muvaffaqiyatsizliklarini muhokama qilish uchun yig'ilish o'tkazilishini ma'lum qildi.
Saikia: "BCCI Hindiston T20 jamoasining Angliyadagi seriyadagi ko'rsatkichlarini kuzatmoqda. Biz asosiy o'yinchilar bilan uchrashib, nima noto'g'ri bo'lganini muhokama qilamiz", dedi.
Mart oyida T20 jahon chempionligini qo'lga kiritgan Hindiston keskin pasayishni boshdan kechirmoqda. Bristol'da 158-7 hisobiga javoban Angliya 6,3 overda g'alaba qozondi. Nottinghamda esa Hindiston atigi 76 run to'plab, 125 run farqi bilan eng yirik mag'lubiyatini qayd etdi.
Saikia bu holatni vaqtinchalik deb baholadi: "Bu g'ayritabiiy narsa emas, xalqaro kriketda sodir bo'ladi. Biz buni yomon davr deb hisoblaymiz".
Jamoada tezkor to'p uloqtiruvchi Jasprit Bumrah va har tomonlama o'yinchi Hardik Pandya yo'q, chunki ular yuklama va jarohatlar sababli dam olishmoqda. 15 yoshli debyutant Vaibhav Sooryavanshi esa uchta inningda 14, 13 va 15 run to'pladi.
Beshinchi va oxirgi T20 o'yini shanba kuni Sautgemptonda, undan keyin esa uch o'yinlik ODI seriyasi boshlanadi.

Действующие чемпионы мира по крикету T20 потерпели пятое поражение подряд. В четвертом матче серии против Англии в Бристоле индийцы проиграли с разницей в 9 калиток, уступив хозяевам безоговорочное лидерство 3-0 (первый матч был отменен из-за дождя).
Ранее сборная Индии проиграла серию Ирландии со счетом 2-0. Секретарь Совета по контролю за крикетом в Индии (BCCI) Деваджит Сайкия в интервью AFP заявил, что после завершения тура по Англии 19 июля состоится встреча для анализа причин неудач.
Сайкия: "BCCI наблюдает за выступлением индийской команды T20, которое не соответствует ожиданиям. Мы проведем совещание с ключевыми игроками, чтобы обсудить, что пошло не так в Англии".
Индия, выигравшая чемпионат мира T20 в марте, резко сдала позиции. В четверг они набрали 158-7, но Англия достигла цели с 9 калитками и более чем 6 оверами в запасе. Ранее в Ноттингеме индийцы были разгромлены, набрав всего 76 ранов и проиграв с разницей в 125 ранов — самое крупное поражение в истории команды.
Сайкия назвал спад временным: "Это не аномалия, такое случается в международном крикете. Мы считаем это просто плохой фазой".
Команда под руководством Гаутама Гамбхира играет без быстрого боулера Джасприта Бумры и универсала Хардика Пандьи из-за нагрузки и травм. 15-летний дебютант Вайбхав Суряванши в трех иннингах набрал 14, 13 и 15 ранов.
Пятый и заключительный T20 состоится в субботу в Саутгемптоне, после чего начнется серия из трех ODI.