Nigeriya prezidenti Bola Tinubu juma kuni bergan bayonotida, mamlakat janubi-g‘arbidagi Oyo shtatidagi uchta maktabdan o‘g‘irlab ketilgan o‘quvchilar va o‘qituvchilar 56 kundan so‘ng qutqarilganini ma’lum qildi.
Prezident Tinubu Nigeriya xavfsizlik idoralari tomonidan amalga oshirilgan muvaffaqiyatli operatsiyadan “chuqur mamnun” ekanini bildirdi. Hujumchilardan sakkiz nafari hibsga olingan, bir qancha nafari esa yo‘q qilingan.
15-may kuni ikki boshlang‘ich va bir o‘rta maktabdan jami 46 nafar o‘quvchi va xodim o‘g‘irlab ketilgan edi. Hukumat bu jinoyatda “Boko Haram” guruhini ayblamoqda. Eng kichik garovga olingan bola ikki yoshda, eng kattasi 16 yoshda edi. O‘qituvchilardan biri o‘g‘irlashdan ko‘p o‘tmay o‘ldirilgan.
Prezident matbuot kotibi Bayo Onanuga X’dagi postida barcha o‘quvchilar va o‘qituvchilar qutqarilganini tasdiqladi. U qutqaruv jarayonida “hech qanday kelishuv bo‘lmaganini” ta’kidladi.
Nigeriyada maktab o‘g‘irlashlari odatiy holga aylangan, qurolli guruhlar hukumat va fuqarolardan katta to‘lovlar talab qilmoqda. Vaziyat mamlakat shimoli-sharqidagi “Boko Haram” isyoni tufayli yanada og‘irlashgan. SBM Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda qurollangan shaxslar to‘lovlar orqali 1,6 million dollardan ko‘proq mablag‘ olgan.
Mudofaa vaziri Kristofer Musaning so‘zlariga ko‘ra, hujumchilar garovga olinganlardan hukumatni o‘z rahbarlarini qamoqdan ozod qilishga majburlash uchun vosita sifatida foydalanishni rejalashtirgan.

Президент Нигерии Бола Тинубу в пятницу объявил, что десятки школьников и учителей были спасены спустя 56 дней после похищения в юго-западном штате Ойо.
В заявлении Тинубу выразил «глубокую радость» в связи с успешной операцией сил безопасности. Восемь нападавших арестованы, неустановленное число ликвидировано.
15 мая из двух начальных и одной средней школы были похищены 46 учеников и сотрудников. Правительство возлагает ответственность на группировку «Боко Харам». Самому младшему заложнику было два года, старшему — 16. Один учитель был убит вскоре после похищения.
Пресс-секретарь президента Байо Онануга подтвердил в соцсети X, что все ученики и учителя освобождены, и заявил, что «никакого quid pro quo при спасении не было».
Похищения в школах стали распространены в Нигерии: вооруженные группы требуют крупные выкупы от правительства и граждан. Ситуация усугубляется кризисом безопасности на северо-востоке, где действует «Боко Харам». По данным SBM Intelligence, в 2024 году боевики получили более 1,6 млн долларов выкупа.
Министр обороны Кристофер Муса ранее заявил, что похитители планировали использовать заложников для давления на власти с целью освобождения своих лидеров из тюрем.