Albaniyaning korrupsiyaga qarshi prokuraturasi (SPAK) Jared Kushner tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan kurort loyihasi uchun mo'ljallangan qirg'oq chizig'idagi yer hujjatlari soxtalashtirilganmi degan gumon bilan tergov olib bormoqda. Reuters agentligi tomonidan ko'rib chiqilgan ish materiallariga ko'ra, bu loyiha allaqachon oylar davomida norozilik namoyishlariga sabab bo'lgan.
Tergov hujjatlari Mayamida yashovchi biznesmen Artur Shehuni ayblaydi. U 2024 yil aprel oyida erni Kushner bilan bog'liq Albania Land Development kompaniyasiga sotgan. Prokurorlarning ta'kidlashicha, Shehu va uning sheriklari kokain savdosidan tushgan mablag'larni Albaniya mulkiga kiritgan va soxta hujjatlar yordamida pulning kelib chiqishini yashirgan. Shu sababli, notarius hisobidagi 110 million evroga yaqin mablag' muzlatilgan.
Shehuning advokati Kujtim Cakrani barcha ayblovlarni rad etdi. Uning so'zlariga ko'ra, Shehu hech qachon giyohvand moddalar savdosi bilan shug'ullanmagan va hujjatlarni soxtalashtirmagan. U erlarni qonuniy ravishda sotgan, bu yerlar uning oilasiga Usmonli imperiyasi davridan beri tegishli bo'lgan. Cakrani, shuningdek, Shehu 1998 yilda AQShdan boshpana olganini va hibsga olish orderidan qo'rqmasligini aytdi.
Reuters Kushner, Sazan Real Estate Development yoki loyihaning boshqa homiylari Shehu haqidagi shubhalardan xabardor bo'lganiga oid hech qanday dalil topmadi. Loyiha Albaniyaning janubiy qirg'og'idagi botqoqlik va plyajlarda joylashgan bo'lib, bu yer dengiz toshbaqalari va flamingolar yashaydigan muhim ekotizim hisoblanadi.
Kushner va uning rafiqasi Ivanka Trump loyiha g'oyasi yaxtada sayohat qilish paytida paydo bo'lganini aytishgan. 2024 yilda u ijtimoiy tarmoqlarda mehmonxonalar, villalar va marinalar tasvirlarini e'lon qilgan. May oyida boshlangan tungi mitinglar endi Bosh vazir Edi Ramani iste'foga chaqirish va korrupsiyaga qarshi keng ko'lamli harakatga aylangan.
Politsiya namoyishchilarga qarshi ko'zdan yosh oqizuvchi gaz va suv to'plaridan foydalangan, 15 nafar politsiyachi yaralangan va 25 kishi hibsga olingan. Tirana sudi 19 kishini ozod qilgan, ikki kishini uy qamog'iga olgan va 12 kishiga muntazam ravishda politsiyaga hisobot berishni buyurgan.
Namoyishchi Entela Koja: "Bu boylar uchun Albaniyani o'yin maydonchasiga aylantirmoqchi bo'lgan katta odamlarga qarshi inqilob", dedi. Qishloq aholisi esa Shehuning mulk huquqiga qarshi o'n yillik sud jarayonini olib bormoqda. Yer egasi Nikolin Markpalaj: "Men ularga bu yerni olish oson bo'lmasligini aytdim. Bu mamlakatda nimalar bo'layotgani aqldan ozish", dedi.
Rama hukumati noroziliklarni siyosiy raqiblar tomonidan uyushtirilgan deb rad etadi va loyiha Albaniya va Yevropa Ittifoqi qonunlariga mos kelishini ta'kidlaydi.

Антикоррупционная прокуратура Албании (SPAK) расследует, были ли подделаны документы на участок охраняемого побережья, предназначенный для курорта, поддерживаемого Джаредом Кушнером. Согласно материалам дела, изученным агентством Reuters, это добавляет новые юридические сложности проекту, который уже вызвал месяцы уличных протестов.
В материалах, составленных SPAK, фигурирует бизнесмен из Майами Артур Шеху как продавец, передавший землю компании Albania Land Development, стоящей за проектом Кушнера, в апреле. Прокуроры утверждают, что Шеху и его сообщники вкладывали доходы от торговли кокаином в албанскую недвижимость, используя поддельные документы для сокрытия происхождения средств. В связи с этим заморожено около 110 миллионов евро на счету нотариуса.
Адвокат Шеху Куджим Цакрани категорически отверг обвинения. "Ничего из того, что утверждается о характере господина Артура Шеху, не является правдой", - заявил он Reuters, добавив, что его клиент не был ни торговцем наркотиками, ни фальсификатором документов и законно продал землю, принадлежавшую его семье со времен Османской империи. Цакрани также сказал, что Шеху бежал в США и получил убежище в 1998 году после того, как бандитское насилие убило его брата и дядю.
Reuters не нашло доказательств того, что Кушнер, Sazan Real Estate Development или другие спонсоры проекта знали о каких-либо подозрениях в отношении Шеху на момент сделки. Проект расположен на водно-болотных угодьях и пляжах вдоль южного побережья Албании, где обитают морские черепахи и фламинго, последние стали символом "Революции фламинго" против курорта и коррупции в правительстве.
Кушнер и его жена Иванка Трамп заявили, что идея курорта пришла к ним, когда они заметили побережье с яхты. В 2024 году он опубликовал в соцсетях изображения отелей, вилл и марин. Еженощные митинги, начавшиеся в мае, переросли в более широкое движение, требующее отставки премьер-министра Эди Рамы по обвинениям в коррупции.
На прошлой неделе полиция применила слезоточивый газ и водометы против демонстрантов у парламента, ранив 15 офицеров и арестовав 25 человек. Суд в Тиране освободил 19 задержанных, поместив двоих под домашний арест и обязав еще 12 человек регулярно являться в полицию.
Протестующая Энтела Коя заявила: "Это революция против больших людей, которые хотят использовать Албанию как игровую площадку для богатых". Жители деревни вблизи участка ведут многолетнюю судебную борьбу против права собственности Шеху, представляя документы, подтверждающие их права. Землевладелец Николин Маркпалай сказал: "Я сказал им, что им будет нелегко взять эту землю и наслаждаться чужой собственностью. То, что происходит в этой стране, - безумие".
Правительство Рамы отвергает протесты как организованные политическими оппонентами и настаивает на соответствии проекта албанскому и европейскому законодательству.