21 yoshli Linda Noskova o‘zining birinchi “Katta dubulg‘a” turniri finalida vatandoshi Karolina Muchovani 6:2, 5:7, 6:3 hisobida mag‘lub etib, Wimbledon chempioniga aylandi. Final uchrashuvi juma kuni bo‘lib o‘tdi.
Birinchi setda Noskova to‘liq ustunlikni qo‘lga keltirdi: 32 daqiqada 6:2 hisobida g‘alaba qozondi. Ikkinchi setda esa 5:2 hisobida oldinda borayotgan edi, ammo Muchova beshta o‘yin ochkosini qaytarib, setni 7:5 hisobida yutib oldi.
Hal qiluvchi setda Noskova ruhiy tushkunlikni yengib, 5:2 hisobida oldinga chiqdi. Muchova bitta o‘yinni qaytargan bo‘lsa-da, Noskova ikkinchi marta xizmat qilishda xato qilmadi va chempionlikni qo‘lga kiritdi.
Bu Noskowning birinchi “Katta dubulg‘a” chempionligi. U 2023 yilda Marketa Vondroushova va 2024 yilda Barbora Kreyçikova bilan birga ketma-ket uchinchi chexiyalik Wimbledon chempioni bo‘ldi.
Noskova g‘alabadan so‘ng ko‘z yoshlarini ushlab turolmadi: “Bu ikki hafta davomida juda ko‘p narsalarni boshdan kechirdim. Barcha qayg‘u va quvonchli ko‘z yoshlari, ter va qon – buning uchun arzidi. Buni hech qachon unutmayman”, dedi u.
Muchova esa ikkinchi marta “Katta dubulg‘a” finalida mag‘lub bo‘ldi. “So‘z topish juda qiyin”, dedi u. “Sizning birinchi finalingiz edi va siz buni ajoyib tarzda uddaladingiz.”

21-летняя Линда Носкова одержала победу над своей соотечественницей Каролиной Муховой со счетом 6:2, 5:7, 6:3 в финале женского одиночного разряда Уимблдона, завоевав свой первый титул Большого шлема.
Первый сет прошел под полным контролем Носковой: она выиграла его за 32 минуты со счетом 6:2. Во втором сете она вела 5:2 и имела пять матчболов, но Мухова проявила характер, отыграла их и выиграла сет 7:5.
В решающем сете Носкова сумела справиться с нервным напряжением и вышла вперед 5:2. Мухова отыграла один гейм, но Носкова уверенно подала на матч во второй раз и завершила встречу.
Носкова стала третьей чешской теннисисткой за четыре года, выигравшей Уимблдон, после Маркеты Вондроушовой (2023) и Барборы Крейчиковой (2024).
После победы Носкова не сдерживала эмоций: «Я так много пережила за эти две недели — и слезы печали, и слезы радости, весь пот и кровь, которые я вложила в это. Это того стоило. Я никогда не забуду эту неделю», — сказала она.
Для Муховой это второе поражение в финале турнира Большого шлема. «Очень трудно подобрать слова, — призналась она. — Это был твой первый финал, и ты справилась с ним невероятно».