Tusk Volin qirg‘ini deb ataladigan voqea yilligida nutq so‘zladi. Polsha ma’lumotlariga ko‘ra, 1943-45 yillarda Ukraina isyonchilar armiyasi (UPA) tomonidan 100 mingga yaqin etnik polyaklar o‘ldirilgan. Volin o‘sha paytda nemislar bosib olgan Polsha hududi bo‘lib, hozir Ukrainaning Volin viloyati hisoblanadi.
Varshava va Kiyev o‘rtasida bu fojiali voqealar yuzasidan o‘nlab yillar davomida kelishmovchilik mavjud. Ukrainada ko‘pchilik UPA a’zolarini Sovet armiyasi, fashistlar Germaniyasi va Polsha hokimiyatiga qarshi kurashgan qahramonlar deb biladi.
Tusk shanba kuni so‘zlagan nutqida: “Haqiqat – bu qurbonlar oldidagi burchimiz, ammo og‘riqli o‘tmishni yengib, yaxshiroq kelajak sari yo‘l hamdir. Xotira nafratga xizmat qila olmaydi. Millatchilikka javob yana millatchilik bo‘lishi mumkin emas”, dedi. Polsha bosh vaziri Ukrainani, agar u bir kun Yevropa Ittifoqiga qo‘shilmoqchi bo‘lsa, bu haqiqatni qabul qilishga chaqirdi.
O‘tgan oy Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy UPA sharafiga harbiy qism nom qo‘ygani uchun Polshaning oliy davlat mukofotidan mahrum qilindi. Polsha prezidenti Karol Navrotskiy bu qarorni qabul qilishga majbur bo‘lganini, ammo bu Polshaning Ukrainaga qo‘llab-quvvatlashiga ta’sir qilmasligini ta’kidladi.
Uch sobiq Ukraina prezidenti Zelenskiy bilan birdamlikda o‘zlarining Oq burgut ordenlarini Polshaga qaytarishdi. Zelenskiy o‘zining video murojaatida Ukraina va Polsha vakillari Volin qurbonlarini xotirlash uchun ikki mamlakatda birgalikda ibodat qilganini aytdi. U Rossiyani ikkala davlat uchun umumiy xavf deb atadi.

Премьер-министр Польши Дональд Туск объявил о создании национального мемориала жертвам «геноцида, совершенного украинскими националистами» во время Второй мировой войны. Церемония прошла в Варшаве и других городах страны.
Туск выступил в годовщину так называемой «Волынской резни» — на территории, которая тогда была частью оккупированной немцами Польши, а ныне входит в состав Украины. Варшава утверждает, что в 1943-45 годах Украинская повстанческая армия (УПА) убила около 100 000 этнических поляков.
Варшава и Киев десятилетиями не могут прийти к согласию по поводу этих трагических событий. Многие на Украине считают УПА героями, боровшимися за независимость против советской армии, нацистской Германии и польских властей.
Туск заявил: «Правда — наш долг перед жертвами, но также и способ преодолеть болезненное прошлое ради лучшего будущего. Память не может служить ненависти. Ответом на национализм не может быть еще больший национализм». Он призвал Украину принять эту правду, если она хочет вступить в Евросоюз.
В прошлом месяце президент Украины Владимир Зеленский был лишен высшей государственной награды Польши из-за решения назвать воинскую часть в честь УПА. Польский президент Кароль Навроцкий заявил, что вынужден был действовать, но подчеркнул, что это не повлияет на поддержку Украины в борьбе с российским вторжением.
Три бывших украинских президента вернули свои ордена Белого орла в знак солидарности с Зеленским. В своем видеообращении Зеленский сообщил о совместных молитвах представителей Украины и Польши в память о жертвах Волынской резни, назвав Россию общей угрозой.