Uning bo‘yni g‘ayrioddiy uzun bo‘lib, uzunligi 20 metrgacha (kriket maydonchasining uzunligiga teng) yetgan. Mahasarakam universiteti tadqiqotchisi doktor Apirut Nilpanapan BBC Thai nashriga ma’lum qilishicha, bu namuna 2008 yilda mahalliy aholidan biri ilon tangalariga o‘xshash bo‘laklarni topgan joydan olingan katta qoldiqlar to‘plamining bir qismidir.
Phu Noi deb nomlangan joyda kech Yura davriga oid turli xil qoldiqlar topilgan. Saytdan qazib olingan qoldiqlarning 90% dan ortig‘i dinozavr bo‘laklari edi. Tadqiqot guruhi saytni o‘rganayotganda dinozavr tishlari va suyaklari kabi boshqa qoldiqlarni ham topgan.
Yangi turni aniqlashga olib kelgan qoldiq dorsal umurtqa suyagi bo‘lib, u o‘ziga xos xususiyatlarga ega edi. Kompyuter tomografiyasi skanerlash natijasida dinozavr Mamenchisauridae oilasiga mansub ekanligi aniqlandi. Bu oila a’zolari juda uzun bo‘yinlari bilan ajralib turadi.
Mamenchisauridae oilasiga oid qoldiqlar asosan Xitoyda topilgan bo‘lsa, bu kashfiyot Tailandda birinchi bo‘ldi. Skanerlash shuningdek, Y shaklidagi tayanch suyaklar kabi noyob xususiyatlarni ham aniqladi. Nilpanapan bu xususiyatlar, ayniqsa havo bo‘shlig‘i tuzilishi, “dunyodagi boshqa hech qanday dinozavrga o‘xshamasligini” ta’kidladi.
Tadqiqotchi yangi turni kashf etganini anglagach, kompyuterini sindirib qo‘yganini va “hayajon va yengillik” his qilganini aytdi. Tadqiqot Nature ilmiy jurnalida e’lon qilindi. May oyida Tailandda yana bir uzun bo‘yinli dinozavr – nagatitan topilgani ma’lum bo‘lgan edi.

Палеонтологи Таиланда объявили об открытии нового вида динозавра на основе окаменелостей, найденных в провинции Каласин на северо-востоке страны. Травоядный динозавр, названный Uragasaurus kalasinensis, предположительно жил около 150 миллионов лет назад.
Он обладал необычно длинной шеей и достигал 20 метров в длину (примерно длина крикетного поля). Доктор Апирут Нилпанапан из университета Махасаракам, ведущий автор исследования, сообщил BBC Thai, что этот образец является частью крупной коллекции окаменелостей с места, впервые обнаруженного в 2008 году, когда местный житель нашел фрагменты, напоминающие чешую змеи.
Место находки, Фу Ной, содержало разнообразные окаменелости позднеюрского периода. Более 90% извлеченных окаменелостей были фрагментами динозавров. Когда исследовательская группа посетила место, она также нашла зубы и кости динозавров.
Окаменелостью, приведшей к открытию нового вида, был спинной позвонок, который показал отличительные характеристики. Компьютерная томография показала, что динозавр принадлежит к семейству Mamenchisauridae, зауроподов с очень длинными шеями.
В то время как большинство окаменелостей Mamenchisauridae найдены в Китае, это открытие стало первым в Таиланде. Сканирование также выявило уникальные особенности, включая Y-образное расположение опорных костей. Нилпанапан отметил, что особенности, особенно структура воздушных полостей, «не похожи ни на одного другого динозавра в мире».
Исследователь рассказал, что разбил компьютер, осознав, что они обнаружили новый вид, и почувствовал «восторг и облегчение». Исследование было опубликовано в научном журнале Nature. В мае было объявлено об обнаружении другого длинношеего динозавра — нагатитана.