AQSh hukumati “Gavana sindromi” deb nomlanuvchi sirli nevrologik kasallikdan jabr ko‘rgan josuslar, diplomatlar va ularning oila a’zolariga qariyb 3 million dollar (2,2 million funt sterling) miqdorida tovon to‘ladi. Bu to‘lovlar ushbu kasallik bilan bog‘liq holda AQSh agentliklari xodimlariga birinchi marta amalga oshirilmoqda.
Kasallikning dastlabki belgilari 2016-yilda AQShning Kubadagi elchixonasidagi diplomatlarda kuzatilgan. O‘shandan beri Xitoy va boshqa mamlakatlardagi amerikalik xodimlar “anomal sog‘liq hodisalari” haqida xabar berishgan. Jabrlanganlar past ovozli g‘uvillash, chertishlar, chiyillash va “metallning g‘ijirlashi” kabi tovushlarni eshitish, shuningdek, bosh suyagiga kuchli bosim, bosh aylanishi va ko‘ngil aynishini boshdan kechirishgan.
AQSh Mudofaa vazirligi tovon to‘lovlari e’lon qilinganidan so‘ng “zarar ko‘rgan xodimlarning g‘amxo‘rligiga” ustuvor ahamiyat berishda davom etishini ma’lum qildi. To‘lovlar 2021-yilda imzolangan Gavana qonuni asosida amalga oshirildi.
“Gavana sindromi”ga nima va kim sababchi ekanligi haqida ko‘p yillar davomida turli taxminlar mavjud. Ba’zilar kasallikni mikroto‘lqinlar keltirib chiqaradi, deb da’vo qilgan, bu esa xorijiy davlat AQSh xodimlariga qarshi sonar qurol ishlatgan bo‘lishi mumkin degan taxminlarga sabab bo‘lgan.
Sobiq Markaziy razvedka boshqarmasi (CIA) tahlilchisi Erika Stit 2022-yilda CBS News’ga bergan intervyusida: “Mening miyam buzilgan. Biz buni o‘z mamlakatimizga xizmat qilish natijasida oldik. Va bizga g‘amxo‘rlik qilishga haqlimiz”, degan edi.
O‘tgan yili aksariyat AQSh razvedka idoralari va departamentlari xorijiy kuch tomonidan “yangi qurol yoki prototip qurilma” yordamida AQSh xodimlariga zarar yetkazilgani “juda dargumon” degan xulosaga kelgan. Biroq, AQSh razvedka hamjamiyatining kichik bir qismi bu nazariyani butunlay rad etmagan.

Правительство США выплатило почти 3 миллиона долларов (2,2 миллиона фунтов стерлингов) в качестве компенсации жертвам так называемого «гаванского синдрома» — загадочного неврологического заболевания, о котором сообщали шпионы, дипломаты и члены их семей. Это первые выплаты сотрудникам американских ведомств в связи с этим заболеванием.
Первые симптомы болезни были зафиксированы в 2016 году у дипломатов посольства США на Кубе. С тех пор американские сотрудники в Китае и других странах сообщали об «аномальных инцидентах со здоровьем». Пострадавшие описывали такие симптомы, как низкий гул, щелчки, визг и «скрежет металла», а также сильное давление на череп, головокружение и тошноту.
Министерство обороны США заявило, что продолжит уделять приоритетное внимание «заботе о пострадавших сотрудниках», объявив о компенсации, выплаченной в соответствии с «Законом о Гаване», подписанным в 2021 году.
На протяжении многих лет велись широкие спекуляции о том, что и кто стоит за «гаванским синдромом». Некоторые утверждали, что болезнь вызывается микроволнами, что породило предположения, что иностранная держава могла использовать некое звуковое оружие против американских сотрудников за рубежом и их иждивенцев.
Бывший аналитик ЦРУ Эрика Стит в 2022 году заявила CBS News: «Мой мозг сломан. Мы получили это в результате служения нашей стране. И мы заслуживаем заботы».
В прошлом году большинство разведывательных агентств и департаментов США пришли к выводу, что «крайне маловероятно», что иностранный субъект использовал «новое оружие или прототип устройства» для нанесения вреда американскому персоналу и их семьям. Однако небольшая часть разведывательного сообщества США не полностью отвергла эту теорию.