AQSh Senatidagi respublikachilar ko‘pchiligi senator Lindsi Gremning vafoti tufayli vaqtinchalik zaiflashdi, biroq bu holat uzoq davom etmasligi kutilmoqda. Hozirda respublikachilar 100 o‘rinli palatada 52 o‘ringa ega, ammo Gremning “qisqa va to‘satdan kasallik” tufayli vafoti ularning sonini kamaytirdi.
Janubiy Karolina shtati qonunchiligiga ko‘ra, respublikachi gubernator Genri Makmaster vafot etgan senator o‘rniga zudlik bilan yangi shaxsni tayinlash huquqiga ega. Qonunda “AQSh Senatidagi o‘rin bo‘sh qolgan taqdirda, gubernator bu o‘rinni tayinlash orqali to‘ldirishi mumkin” deyilgan.
Gremning vakolat muddati yanvar oyida tugashi kerak edi va u noyabrdagi oraliq saylovda qayta saylanish uchun kurashayotgan edi. Respublikachilar nomzodini aniqlash uchun keyingi oy boshlang‘ich saylov o‘tkaziladi. Birinchi ovoz berish 11 avgustga belgilangan bo‘lib, agar nomzodlardan hech biri ko‘pchilik ovozini ololmasa, 25 avgustda takroriy ovoz berish bo‘ladi.
Makmaster Gremning vafoti munosabati bilan qisqa bayonot e’lon qilib, uning o‘rniga kimni tayinlashi haqida hech narsa demagan. Qonun tayinlash uchun aniq muddat belgilamagan, ammo gubernator prezident Donald Trampning Senatdagi kun tartibi buzilmasligi uchun o‘rinni tezda to‘ldirishi kutilmoqda. Grem Trampning eng yaqin ittifoqchilaridan biri edi.
Makmaster bayonotida marhum senatorni “Janubiy Karolina va Amerika uchun eng qattiq kurashchi, sodiq va mustahkam do‘st” deb atadi. “Biz Darline, uning oilasi va fidoyi xodimlari bilan birga qayg‘uramiz. Xudo uni kaftida yumshoq ushlasin. Uning o‘xshashini boshqa ko‘rmaymiz”, dedi u.
Makmaster kimni tayinlashi hozircha noma’lum. U noyabrdagi saylovga ta’sir qilmaslik uchun vaqtinchalik nomzodni tayinlashi yoki to‘liq muddatga saylanish uchun kurashadigan shaxsni tanlashi mumkin. Oq uy ham bu jarayonga aralashishi mumkin. Tramp NBC Newsga bergan intervyusida senator o‘rniga nomzodni qo‘llab-quvvatlashni o‘ylayotganini aytdi.
Janubiy Karolina respublikachilarning mustahkam tayanchi bo‘lib, Tramp 2024 yilda shtatda deyarli 18 foiz farq bilan g‘alaba qozongan. Biroq so‘rovlar Gremning qayta saylanishi oson bo‘lmasligini ko‘rsatgan edi. Iyun oyida Impact Research tomonidan o‘tkazilgan so‘rovda marhum senator raqibidan atigi uch foiz oldinda edi. Gremning Isroilga sodiqligi va AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlashi uni respublikachilar orasida ham bahsli shaxsga aylantirgan edi.

Республиканское большинство в Сенате США понесло потерю из-за смерти сенатора Линдси Грэма, однако это ослабление, вероятно, будет недолгим. В настоящее время республиканцы занимают 52 места в 100-местной палате после того, как Грэм скончался от «краткой и внезапной болезни» в субботу вечером, согласно сообщению его офиса.
Законы Южной Каролины дают республиканскому губернатору Генри Макмастеру право немедленно назначить замену на место Грэма. В законе говорится: «В случае вакансии в должности сенатора США из-за смерти, отставки или иным образом, губернатор может заполнить место путем назначения».
Срок полномочий Грэма истекал в январе. Он баллотировался на переизбрание на ноябрьских промежуточных выборах. В следующем месяце состоятся праймериз для определения кандидата от республиканцев. Первый тур голосования назначен на 11 августа, и если ни один кандидат не наберет большинства голосов, второй тур состоится 25 августа.
Макмастер опубликовал краткое заявление, в котором выразил соболезнования в связи со смертью Грэма, не упомянув планов по его замене. Закон не устанавливает сроков для назначения, но губернатор, вероятно, быстро заполнит место, чтобы не нарушать повестку президента Дональда Трампа в Сенате. Грэм был одним из ближайших союзников Трампа на Капитолийском холме.
В своем заявлении Макмастер назвал покойного сенатора «самым яростным борцом за Южную Каролину и Америку, а также верным и стойким другом». «Мы скорбим вместе с Дарлин, его семьей и преданным персоналом», — сказал Макмастер, имея в виду сестру Грэма. «Пусть Бог держит его нежно на ладони. Мы больше не увидим таких, как он».
Пока неясно, кого Макмастер может выбрать в качестве замены Грэма. Губернатор может назначить временного кандидата, который не будет баллотироваться на полный срок в ноябре, чтобы не влиять на избирательный процесс. Он также может выбрать того, кто будет баллотироваться на полный срок, что даст его кандидату статус действующего сенатора и повысит его шансы на выборах.
Белый дом, возможно, вмешается. Трамп заявил, что рассматривает возможность поддержки кандидата на место сенатора. «У меня есть кто-то, кто, я думаю, был бы отличным, но я не хочу говорить это сейчас, потому что еще слишком рано после Линдси», — сказал президент США NBC News.
Южная Каролина, южный штат на атлантическом побережье США, уже десятилетиями является оплотом республиканцев. Трамп выиграл штат с перевесом почти в 18 процентных пунктов в 2024 году. Однако опросы показали, что переизбрание Грэма не было легким. Его оппонент-демократ, педиатр Энни Эндрюс, сокращала разрыв. Опрос Impact Research в июне показал, что покойный сенатор опережал ее всего на три процента. Грэм стал поляризующей фигурой даже среди республиканцев из-за своей преданности Израилю и поддержки американо-израильской войны против Ирана.