Tehron, Eron – AQSh harbiy kuchlari tomonidan Eronga qarshi bir necha kun davom etgan hujumlar ikki tomon o‘tgan oy imzolagan noaniq memorandumdan keyingi eng shiddatli bombardimon bo‘ldi.
AQSh qiruvchi samolyotlari va harbiy kemalari deyarli bir hafta davom etgan zarbalarda yuzlab harbiy nishonlar va bir qancha fuqarolik ob’ektlarini nishonga oldi. Eron rasmiylari kamida 10 viloyatda, asosan strategik muhim Hormuz bo‘g‘zi yaqinidagi janubiy hududlarda hujumlar qayd etilgan.
Tehronda 10 milliondan ortiq aholi hayoti asosan odatdagidek davom etmoqda, chunki poytaxtga so‘nggi paytlarda hujum bo‘lmagan. Biroq iqtisodiyot tushkunlikda va istiqbol tobora noaniq, AQSh va Isroil havo kampaniyasini boshlaganidan to‘rt oydan ko‘proq vaqt o‘tdi.
“Hozir hamma narsa juda tartibsiz, keyin nima bo‘lishini taxmin qilish qiyin, ammo vaziyat yaxshi emas”, dedi 21 yoshli Tehronlik Farshad yakshanba kuni. “Men faqat keng ko‘lamli urush yana boshlamasligiga umid qilaman, chunki har kungi bombardimonga chidashga asabim yo‘q”, dedi u Al Jazeeraga.
Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) yakshanba kuni tongda Hormuz bo‘g‘zi AQSh harbiy aralashuvi tufayli yana yopiq deb e’lon qilindi. IRGCga ko‘ra, Eron belgilagan shimoliy yo‘ldan emas, balki G‘arb tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan janubiy yo‘nalishdan o‘tishga uringan ikkita kema urib tushirilgan.
Eron, shuningdek, Bahrayn, Quvayt, Iordaniya, Qatar va Ummondagi AQSh manfaatlariga hujum qilganini aytdi. Muzokaralar umidlari esa juda past.
Yana bir tehronlik Nastaranning aytishicha, tungi keskinlik avvalgi hujumlardan jiddiyroq edi. “Bugun ertalab telefonimni olib yangiliklarni tekshirganimda bunday yomon bo‘lishini kutmagan edim”, dedi u. “Yaqinda yana hujumlar bo‘ladi deb o‘ylayman”.
AQSh harbiylari so‘nggi haftada hujumlarini kengaytirmoqda. AQSh Markaziy qo‘mondonligi uch to‘lqinda 300 dan ortiq harbiy nishonlar, jumladan qirg‘oq kuzatuvi, logistika, aloqa, shuningdek raketa, dron va dengiz vositalari nishonga olinganini aytdi. Fuqarolik ob’ektlariga zarba berilgani tan olinmadi.
So‘nggi haftalardagi boshqa keskinlashuvlarda bo‘lgani kabi, Hormozgon viloyatiga, jumladan Bandar-Abbos port shahri, shuningdek Siri, Qeshm va Jaskka ko‘plab hujumlar uyushtirildi. Port, baliqchilik, qirg‘oq nazorati infratuzilmasi va havo hujumidan mudofaa tizimlari keng bombardimon qilindi, bir askar halok bo‘lgan va bir necha baliqchi o‘lgan yoki yaralangan.
AQSh raketalari, shuningdek, Bushehr viloyatidagi bir qancha hududlarni nishonga oldi, bir hujum Eronning yagona atom elektr stansiyasi perimetriga yetib keldi, ammo zarar yetkazmadi.
Janubi-g‘arbiy Xuziston viloyatidagi mahalliy hokimiyat uchta hududga hujum qilinganini, ammo poytaxt Ahvazga emasligini aytdi. Kohgiluye, Boyer-Ahmad va Loreston viloyatlaridagi mahalliy hokimiyatlar ham raketa hujumlari haqida xabar berdi.
Janubi-sharqdagi Siston va Balujistonda Chabahor, Konarak va Iranshahrda hujumlar qayd etildi, Iranshahr aeroportidagi zarba natijasida bir o‘t o‘chiruvchi halok bo‘ldi. Chabahorlik mahalliy aholi tomonidan yozib olingan va internetda tarqatilgan videoda shaharning mashhur dengiz nazorat minorasi vayron bo‘lgani ko‘rsatilgan.
O‘tgan hafta davomida AQSh harbiylari aprel oyida “sulh” kelishuvidan keyin to‘xtatilgan keng ko‘lamli harbiy amaliyotlardan beri Eron hududiga eng chuqur zarbalarni berdi. Ulardan biri shimoliy Guliston viloyatidagi Aq Tekeh Khan temir yo‘l ko‘prigiga berilgan zarba edi.
Rasmiylar ko‘prik tezda ta’mirlanganini aytdi. Biroq hujum ichki yo‘laklar ham Eronning savdosini cheklash, jumladan zarur tovarlar importiga bosim o‘tkazish uchun nishonga olinishi mumkinligini ko‘rsatdi.
O‘tgan hafta, o‘ldirilgan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiyning Mashhadda dafn marosimi vaqtida, rasmiylar AQSh shahardan 55 km uzoqlikdagi ko‘prikni nishonga olgani va dafn marosimiga yo‘lovchilar yo‘nalishini to‘xtatganini aytdi.
Eron rasmiylari urush boshidan beri elektr energiyasi infratuzilmasi jiddiy zarar ko‘rganini aytmoqda. Hujumlar elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatini taxminan 4200 megavattga kamaytirdi, dedi Tavanir rahbari Muhammad Ollohdad yakshanba kuni.
Ali Xomeneiyning dafn marosimidan so‘ng, yangi Oliy Rahbar Mujtaba Xomeneiyning qasos olish zarurligini ta’kidlagan bayonoti e’lon qilindi. Davlat ommaviy axborot vositalari va islom respublikasini qo‘llab-quvvatlovchi qattiq diniy guruhlar tomonidan shunday xabarlar tarqatilmoqda.
O‘z navbatida, Isroil 17-iyundagi MoUni samarali ravishda buzdi, janubiy Livanga chuqurroq kirib, Eronga harbiy zarbalar berishga tayyorligini bildirdi. Mudofaa vaziri Isroil Kats “janubiy Livan G‘azoga aylanadi” va Isroil armiyasi u yerda “Rafah modelini” qo‘llashini aytdi.

Тегеран, Иран – Несколько дней военных атак США на Иран стали самыми интенсивными бомбардировками с момента подписания сторонами неопределенного меморандума в прошлом месяце.
Американские истребители и военные корабли поразили сотни военных целей и ряд гражданских объектов за почти неделю ударов. Иранские власти сообщают об атаках как минимум в 10 провинциях, в основном на юге Ирана, вблизи стратегически важного Ормузского пролива.
В Тегеране жизнь более 10 миллионов человек в основном идет своим чередом, так как столица в последнее время не подвергалась атакам. Однако экономика находится в упадке, а перспективы становятся все более неопределенными спустя более четырех месяцев после начала воздушной кампании США и Израиля.
«Сейчас все слишком хаотично, чтобы угадать, что будет дальше, но выглядит это нехорошо», — сказал в воскресенье 21-летний житель восточного Тегерана Фаршад. «Я очень надеюсь, что полномасштабная война не начнется снова, потому что у меня нет нервов выдерживать ежедневные бомбежки в дополнение ко всему остальному», — сказал он Al Jazeera.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил в воскресенье на рассвете, что Ормузский пролив вновь считается закрытым из-за военного вмешательства США. Два судна, пытавшиеся пройти по южному маршруту при поддержке Запада, а не по назначенному Ираном северному пути, были поражены, добавил КСИР.
Иран также заявил, что нанес удары по интересам США в регионе, включая Бахрейн, Кувейт, Иорданию, Катар и Оман, в ответ на американские удары. Перспективы переговоров по-прежнему минимальны.
Другая жительница Тегерана, Настаран, сказала, что ночная эскалация ощущалась более серьезной, чем предыдущие атаки. «Я не ожидала, что будет так плохо, когда сегодня утром взяла телефон, чтобы проверить новости», — сказала она. «Думаю, скоро будут новые атаки».
Американские военные расширяют свои атаки в течение последней недели. Центральное командование США сообщило, что за три волны было поражено более 300 военных целей, включая береговое наблюдение, логистику, связь, а также ракетные, беспилотные и военно-морские средства. Удары по гражданским объектам не признаются.
Как и в предыдущие обострения за последние недели, многочисленные атаки были совершены на провинцию Хормозган, включая крупный портовый город Бендер-Аббас, а также на Сири, Кешм и Джаск, выходящие к проливу. Портовая, рыболовная, береговая инфраструктура и средства ПВО были extensively bombed, в результате чего погиб один солдат и несколько рыбаков были убиты или ранены.
Американские ракеты также поразили несколько районов в провинции Бушир, один удар пришелся на периметр единственной иранской атомной электростанции, не повредив ее.
Власти юго-западной провинции Хузестан сообщили об ударах по трем районам, но не по столице Ахвазу. Местные власти в провинциях Кохгилуйе, Бойер-Ахмад и Лорестан также сообщили о ракетных атаках.
В Систане и Белуджистане на юго-востоке атаки были зафиксированы в Чабахаре, Конараке и Ираншахре, где удар по аэропорту убил пожарного. Видео, снятое местным жителем из Чабахара и опубликованное в интернете, показывает разрушение знаменитой морской контрольной башни города.
За последнюю неделю американские военные нанесли одни из самых глубоких ударов по иранской территории с момента приостановки полномасштабных военных операций после «перемирия» в апреле. Один из них был по железнодорожному мосту Ак Теке Хан в северной провинции Голестан.
Власти заявили, что мост был быстро отремонтирован. Однако атака показала, что внутренние коридоры также могут стать целями для усиления давления на Иран путем ограничения его торговли, включая импорт товаров первой необходимости.
На прошлой неделе, во время похорон убитого верховного лидера аятоллы Али Хаменеи в Мешхеде, власти заявили, что США нанесли удар по мосту примерно в 55 км от города, нарушив пассажирское сообщение с похоронной процессией.
Иранские власти заявляют, что инфраструктура электроснабжения серьезно пострадала с начала войны. Удары снизили мощность выработки электроэнергии примерно на 4200 мегаватт, заявил в воскресенье глава Tavanir Мохаммад Аллахдад.
После завершения похоронных церемоний Али Хаменеи было опубликовано заявление нового верховного лидера Моджтабы Хаменеи, подчеркивающее необходимость мести. Подобные сообщения продолжают транслировать государственные СМИ и поддерживающие исламскую республику жесткие религиозные фракции.
В свою очередь, Израиль фактически подорвал МоУ, подписанный между Ираном и США 17 июня, продвигаясь глубже в южный Ливан и сигнализируя о готовности вернуться к военным ударам по Ирану. Министр обороны Исраэль Кац заявил, что «южный Ливан станет Газой» и что израильская армия применит там «модель Рафаха».