Fransiyaning Fontenblo o‘rmonida kuchli yong‘inlar davom etmoqda. Yong‘in Parijdan 60 km janubi-sharqda joylashgan mashhur qirollik saroyi yaqinidagi avtomagistral yonida boshlangan.
Dushanba kuni ertalabga kelib, olov 800 gektardan ortiq maydonni qamrab olgan. Issiq shamollar tufayli yong‘in tez tarqalmoqda.
Yong‘inlar poyezd qatnovini to‘xtatib, Fransiyaning shimoli va janubini bog‘lovchi A6 avtomagistralining qisman yopilishiga sabab bo‘ldi. Vaudue qishlog‘ida 15 ta uy evakuatsiya qilindi.
Yong‘inni o‘chirish uchun 400 ga yaqin o‘t o‘chiruvchi jalb etilgan. Dushanba kuni ikki suv bombalovchi samolyot yuborildi. Rasmiylar yong‘inni “juda shiddatli” va “favqulodda darajada keng” deb ta’riflamoqda.
Fransiya o‘t o‘chiruvchilar milliy federatsiyasi vakili Erik Brokardining so‘zlariga ko‘ra, Parij mintaqasida yong‘inni o‘chirish uchun birinchi marta Fransiyaning issiq va quruq janubidan yong‘in o‘chirish samolyotlari yuborilgan. Shuningdek, ikkita vertolyot va kuzatuv samolyoti ham jalb etilgan.
Parij mintaqasida hozirda jazirama issiqlik kuzatilmoqda, bu yong‘in xavfini oshiradi. World Weather Attribution guruhi olimlari so‘nggi issiqlik to‘lqinlari iqlim o‘zgarishisiz “deyarli imkonsiz” bo‘lishini ta’kidlamoqda.
Fransiyadagi davom etayotgan jazirama uchta atom elektr stansiyasining yopilishiga sabab bo‘ldi. Ichki ishlar vaziri Loran Nyunezning aytishicha, bu yil o‘rmon yong‘inlari 17 ming gektar maydonni yoqib yuborgan, bu 2025 yilning shu davriga nisbatan “ikki baravar ko‘p”.

Во Франции бушуют лесные пожары в лесу Фонтенбло, вынудившие эвакуировать жителей и нарушившие движение поездов и автотрасс. Пожары вспыхнули недалеко от автомагистрали за пределами Фонтенбло, примерно в 60 км к юго-востоку от Парижа, где находится один из самых известных королевских дворцов Франции.
К утру понедельника пламя охватило более 800 гектаров (1980 акров), раздуваемое горячими ветрами. Пожары нарушили железнодорожное сообщение и вынудили частично закрыть автомагистраль A6, соединяющую север и юг Франции. В соседней деревне Водуэ было эвакуировано 15 домов.
Около 400 пожарных мобилизованы для борьбы с огнем в нескольких городах района. Власти направили два самолета-водомета в понедельник для борьбы с пожарами. Официальные лица охарактеризовали пожары как «очень агрессивные» и «исключительного масштаба».
Эрик Брокарди из Национальной федерации пожарных Франции заявил, что самолеты-водометы были отправлены из более жаркого и засушливого юга Франции для тушения пожаров в парижском регионе впервые. Он добавил, что также были направлены два пожарных вертолета и самолет наблюдения.
В парижском регионе сейчас наблюдается жара, что повышает риск пожаров. Ученые из группы World Weather Attribution утверждают, что недавние волны тепла были бы «практически невозможны» без изменения климата.
Продолжающаяся жара во Франции вынудила власти закрыть три атомные электростанции. Министр внутренних дел Лоран Нуньес заявил, что лесные пожары уже уничтожили 17 000 гектаров (42 008 акров) земли в этом году, «в два раза больше, чем за тот же период» 2025 года.