Germaniya Tashqi ishlar vazirligi Rossiya elchisini chaqirib, Yevropa Ittifoqiga qarshi kiberhujumlar uchun norozilik bildirdi. Vazirlik X’dagi postida kiberhujumlar qabul qilib bo‘lmasligi va qo‘shimcha sanksiyalar bilan javob berilishini ta’kidladi.
Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi kiberhujumlar uchun sanksiyalar e’lon qildi. Nishonlar orasida Fransiya, Germaniya, Polsha, Kipr, Niderlandiya, Avstriya, Slovakiya, Ruminiya va Finlandiya bor.
Germaniyaning Volkswagen avtomobil ishlab chiqaruvchisi raqobatbardoshlikni oshirish uchun 50 ming ish o‘rnini qisqartirishi mumkin. Ichki memorandumda VW bosh direktori Oliver Blume kompaniyaning xarajatlar bo‘yicha raqobatchilardan 20% ortda qolganini aytdi.
Blume barcha brendlar va mintaqalarda qancha o‘zgarishlar zarurligini baholayotganini ma’lum qildi. Ishchilar vakillari to‘rtta zavodni yopish rejalariga to‘sqinlik qilmoqda.
Germaniya hukumati tamaki aktsizini oshirishni rejalashtirmoqda. Sigaret qutisi narxi 8 yevrodan 12 yevroga ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu byudjet taqchilligini to‘ldirish va sog‘liqni saqlash maqsadida qilinmoqda.
Frankfurt universitet kasalxonasiga Ebola virusi yuqtirgan AQSh fuqarosi yotqizildi. Bemor Kongo Demokratik Respublikasida gumanitar tashkilotda ishlagan va hozir barqaror ahvolda.
Bavariya sudi ikki yazidi qizni qul qilgan va zo‘ravonlik qilgan er-xotinni umrbod qamoq jazosiga hukm qildi. Iroqlik er-xotin urush jinoyatlari, genotsid va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblangan.

Министерство иностранных дел Германии вызвало посла России в понедельник для выражения протеста в связи с кибератаками на Европейский союз. Ведомство заявило, что кибератаки на Германию, партнеров по ЕС и Украину неприемлемы и будут встречены решительно, включая дополнительные санкции.
Евросоюз объявил о санкциях против России за кибератаки, целями которых стали Франция, Германия, Польша, Кипр, Нидерланды, Австрия, Словакия, Румыния и Финляндия.
Volkswagen предупредил сотрудников о возможном сокращении 50 000 рабочих мест для повышения конкурентоспособности. В служебной записке гендиректор Оливер Блюм заявил, что компания отстает от конкурентов по затратам на 20%.
Блюм отметил, что оценивается необходимость изменений по всем брендам и регионам. Представители трудового коллектива блокируют предложения о закрытии четырех заводов.
Правительство Германии планирует повысить акцизы на табак, что приведет к росту цены пачки сигарет с 8 до 12 евро. Это объясняется необходимостью закрыть бюджетную дыру и защитить здоровье населения.
В университетскую клинику Франкфурта поступил гражданин США, зараженный вирусом Эбола. Пациент работал в гуманитарной организации в ДР Конго, его состояние стабильно.
Суд в Баварии приговорил иракскую пару к длительным срокам заключения за порабощение и насилие над двумя девочками-езидками. Они признаны виновными в военных преступлениях, геноциде и преступлениях против человечности.