So‘nggi oylarda Isroil ko‘chmanchilarining falastinliklar va ularning mulkiga qarshi zo‘ravonliklari kuchayishi, shuningdek, Isroil hukumatining xalqaro huquqqa ko‘ra noqonuniy bo‘lgan turar-joylarni kengaytirishi sababli YI davlatlarining sanksiyalar joriy etishga bosimi oshgan.
Yevropa Ittifoqining yuqori martabali diplomatining aytishicha, Yevropa Komissiyasi mumkin bo‘lgan yondashuvlarni bayon qiluvchi hujjat tayyorlagan va dushanba kuni ko‘plab variantlar, jumladan import litsenziyalash tizimi, taqiqlovchi tariflar yoki taqiq muhokama qilinmoqda.
YI tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas Bryusseldagi yig‘ilishda “G‘arbiy Sohildagi vaziyat chidab bo‘lmas darajada” ekanini ta’kidladi va “G‘arbiy Sohilda sodir bo‘layotgan voqealar ikki davlatli yechimni amalga oshirishni imkonsiz qilmoqda”, dedi.
Anonimlik sharti bilan gapirgan diplomatning so‘zlariga ko‘ra, dushanba kuni variantlar muhokama qilinadi va har bir tomonning pozitsiyasi aniqlanadi. Rasmiy qaror kutilmayapti, ammo yig‘ilish yetarli qo‘llab-quvvatlash bor-yo‘qligini aniqlashga yordam beradi.
Bryusselda har qanday jazo chorasi 27 a’zo davlatning barchasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi kerakmi yoki oddiy ko‘pchilik yetarlimi degan masalada birlik yo‘q. Ba’zi diplomatlar Isroil turar-joylari bilan savdoni taqiqlash uchun kamida 15 YI davlati va aholining 65 foizini tashkil etuvchi malakali ko‘pchilik talab qilinishini aytmoqda.
Ispaniya, Irlandiya va Belgiya Isroilga qattiq sanksiyalar joriy etishni talab qilmoqda, Germaniya va Italiya esa bu borada ikkilanmoqda. Kallasning so‘zlariga ko‘ra, a’zo davlatlardan noqonuniy turar-joylar bilan savdoni taqiqlash bo‘yicha ko‘plab so‘rovlar kelib tushgan.
Isroil 1967 yildan beri G‘arbiy Sohilni bosib olgan. Hududda uch million falastinliklar orasida 500 mingdan ortiq isroillik ko‘chmanchi yashaydi. 2024 yil iyul oyida Xalqaro Sud Isroilning Falastin yerlarini bosib olishi va G‘arbiy Sohildagi turar-joylarini noqonuniy deb topib, davlatlarni vaziyatni saqlab qolishga yordam beradigan savdo yoki investitsiya munosabatlarini oldini olishga chaqirgan.

Министры иностранных дел Европейского союза собрались в Брюсселе для обсуждения введения санкций против израильских поселений на оккупированном Западном берегу.
Давление со стороны государств-членов ЕС с целью введения санкций усилилось в последние месяцы из-за эскалации насилия со стороны израильских поселенцев против палестинцев и их имущества, а также продолжающегося расширения поселений израильским правительством, что является незаконным по международному праву.
Высокопоставленный дипломат ЕС сообщил, что Еврокомиссия подготовила документ с возможными подходами, и в понедельник обсуждаются многие варианты, включая систему лицензирования импорта, запретительные пошлины или запрет, как сообщает Reuters.
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас заявила в начале встречи в Брюсселе: «Все согласны, что ситуация на Западном берегу действительно невыносима. То, что происходит на Западном берегу, делает все более невозможным реализацию решения о двух государствах».
Дипломат на условиях анонимности сказал Reuters: «Думаю, в понедельник вы увидите обсуждение вариантов, и мы получим некоторое представление о позициях всех сторон». Дипломаты не ожидают формального решения по какой-либо конкретной мере, но встреча поможет выяснить, достаточно ли поддержки для продвижения вперед.
В Брюсселе нет единства относительно того, требуется ли для любых санкций поддержка всех 27 государств-членов или достаточно квалифицированного большинства. Некоторые дипломаты заявляют, что запрет на торговлю с израильскими поселениями потребует квалифицированного большинства как минимум из 15 стран ЕС, представляющих 65% населения блока.
Испания, Ирландия и Бельгия призывают к введению жестких санкций против Израиля из-за его политики поселений, в то время как другие, включая Германию и Италию, колеблются. Каллас отметила, что от государств-членов поступило много запросов о запрете торговли с незаконными поселениями.
Израиль оккупирует Западный берег с 1967 года. На этой территории проживают более 500 000 израильских поселенцев, не считая оккупированного Восточного Иерусалима, среди примерно трех миллионов палестинцев. В июле 2024 года Международный суд постановил, что оккупация Израилем палестинских земель и его поселения на Западном берегу незаконны, и призвал государства принять меры для предотвращения торговых или инвестиционных отношений, способствующих сохранению ситуации.