Yamanning Saudiya Arabistoni tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan hukumati Sano aeroportiga zarba berilganini e'lon qildi. Ushbu zarba Eron samolyotining qo'nishiga yo'l qo'ymaslik uchun amalga oshirilgan.
Yaman poytaxti Sano Eron bilan ittifoqdosh bo'lgan Husiylar isyonchilari nazorati ostida. Xalqaro tan olingan hukumat esa Saudiya Arabistoni va boshqa Fors ko'rfazi davlatlari tomonidan qo'llab-quvvatlanib, janubdagi Adan shahrida joylashgan.
Hukumat bayonotida: "Eron rejimi tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Husiylar terror militsiyasi Yaman milliy samolyotlarining poytaxt aeroportiga qo'nishiga to'sqinlik qildi va Eron samolyotining Yaman havo hududini buzishini talab qildi. Shuning uchun aeroport uchish-qo'nish yo'lagi nishonga olindi", deyiladi.
Mudofaa vazirligi avvalroq fuqarolar, ishchilar, diplomatik missiyalar va gumanitar tashkilotlarni aeroport va uning atrofini zudlik bilan tark etish haqida ogohlantirgan edi.
Husiylar isyonchilari hujumga javob qaytarishlarini aytishdi va buning uchun Saudiya Arabistonini ayblashdi, ammo hech qanday dalil keltirishmadi.

Поддерживаемое Саудовской Аравией правительство Йемена заявило, что его силы нанесли удар по аэропорту Саны, чтобы предотвратить посадку иранского самолета.
Столица Йемена Сана находится под контролем поддерживаемых Ираном хуситов, в то время как международно признанное правительство, пользующееся поддержкой Саудовской Аравии и других стран Персидского залива, базируется в Адене на юге страны.
В заявлении правительства говорится: "Хуситская террористическая милиция, поддерживаемая иранским режимом, помешала посадке йеменских национальных самолетов в аэропорту столицы Саны и настаивала на том, чтобы иранский самолет нарушил воздушное пространство Йемена. Поэтому взлетно-посадочная полоса аэропорта была атакована".
Ранее министерство обороны предупредило гражданских лиц, рабочих, дипломатические миссии и гуманитарные организации о необходимости немедленно покинуть аэропорт и его окрестности до дальнейшего уведомления.
Хуситы заявили, что ответят на атаку, которую они возложили на Саудовскую Аравию, не предоставив доказательств.
Военный представитель хуситов Яхья Сари предупредил, что "эта агрессия не останется без ответа и наказания".