Bryusselda taqdim etilgan ekspertlar hisobotiga ko‘ra, 13 yoshgacha bo‘lgan bolalar ijtimoiy tarmoqlardan faqat ota-onalari yoki maktab nazorati ostida foydalanishlari kerak. Ushbu tavsiya Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Leyenning yozdan keyin qonunchilik takliflarini taqdim etish niyati bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
Ekspertlar guruhi shifokorlar, akademiklar, yoshlar vakillari va ota-onalardan iborat bo‘lib, ular yana bir qator tavsiyalar berdi. Fon der Leyen “yoshga mos cheklovlar”ni bosqichma-bosqich joriy etishga chaqirdi.
“Farzandlarimiz haqiqiy dunyoda vaqt o‘tkazishlari kerak. O‘ynash, do‘stlik o‘rnatish, xato qilish va o‘z shaxsiyatini shakllantirish uchun vaqt kerak, algoritm ularni shakllantirishdan oldin”, dedi u.
Garchi Germaniya kabi bir qancha davlatlar yosh cheklovlarini joriy etishni ko‘rib chiqayotgan bo‘lsa-da, samarali bo‘lishi uchun YI darajasida harakat qilish zarur. Chunki blok yirik onlayn platformalardagi qoidalarni amalga oshirish uchun mas’ul.
Avstraliya 2025 yil oxirida ijtimoiy tarmoqlarga yosh cheklovi joriy etgan birinchi davlat bo‘ldi, ammo uning samaradorligi munozaralarga sabab bo‘lmoqda. YI Raqamli Xizmatlar Akti (DSA) doirasida ijtimoiy tarmoq gigantlari bolalarni himoya qilish choralarini ko‘rishi shart, ammo mutaxassislar qoidalarni kengroq qo‘llash zarurligini ta’kidlamoqda.

Экспертная группа представила в Брюсселе доклад, рекомендующий разрешать доступ к социальным сетям детям до 13 лет только под присмотром родителей или в школе. Это совпало с заявлением главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен о подготовке законодательных предложений после лета.
В состав группы вошли врачи, академики, представители молодежи и родители. Фон дер Ляйен призвала к «возрастным ограничениям», внедряемым поэтапно.
«Нашим детям нужно время в реальном мире. Время играть, строить дружбу, ошибаться. Время формировать свою личность, прежде чем алгоритм сформирует их», — заявила она.
Хотя несколько стран, включая Германию, рассматривают возрастные ограничения, эффективные меры требуют действий на уровне ЕС, так как блок отвечает за регулирование крупных онлайн-платформ.
Австралия в конце 2025 года стала первой страной, введшей возрастной лимит для соцсетей, но его эффективность вызывает споры. В ЕС Закон о цифровых услугах (DSA) уже обязывает платформы защищать детей, но эксперты настаивают на более строгом правоприменении.