Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp AQSH Eron dengiz blokadasini qayta tiklashini va Hormuz bo‘g‘ozining “qo‘riqchisi”ga aylanishini ma’lum qildi. Bu haqda u Fox News telekanaliga bergan intervyusida va Truth Social’dagi postida aytdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, blokada faqat Eron kemalari va mijozlariga qaratilgan bo‘ladi. “AQSH bundan buyon ‘Hormuz bo‘g‘ozining qo‘riqchisi’ deb ataladi, ammo adolat yuzasidan barcha yuklarning 20 foizi bilan qoplanadi”, dedi u.
AQSH va Eron o‘rtasidagi so‘nggi to‘qnashuvlar sulh muzokaralarini xavf ostiga qo‘ymoqda. Ikkala tomon ham iyun oyida o‘zaro anglashuv memorandumini (MoU) imzolagan edi, ammo hozirgi hujumlar kelishuvni buzish bilan tahdid qilmoqda.
Eron rasmiylari AQSHning bo‘g‘ozni nazorat qilishiga qat’iy qarshi. Eron qurolli kuchlari qo‘mondonligi AQSHning har qanday aralashuviga kuch bilan javob berishini ma’lum qildi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, so‘nggi hujumlar tufayli Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan tijorat kemalari soni keskin kamaygan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон возобновляет военно-морскую блокаду Ирана и становится «хранителем» Ормузского пролива. Об этом он сообщил в интервью Fox News и в посте в Truth Social.
По словам Трампа, блокада будет направлена только на иранские суда и клиентов. «С этого момента США будут известны как 'ХРАНИТЕЛЬ ОРМУЗСКОГО ПРОЛИВА', но за это, по справедливости, будет взиматься плата в размере 20% со всех грузов», — написал он.
Последние обмены ударами между США и Ираном угрожают срывом переговоров о прекращении огня. Стороны подписали меморандум о взаимопонимании (MoU) в июне, но текущие атаки ставят под угрозу его выполнение.
Иранские официальные лица решительно отвергают возможность контроля США над проливом. Командование ВС Ирана предупредило, что любое вмешательство США будет встречено силовым ответом.
Аналитики отмечают резкое сокращение числа коммерческих судов, проходящих через Ормузский пролив, после последних атак.