Keniyadagi Del Monte ananas plantatsiyasida qo‘riqlash xizmati G4S kompaniyasiga topshirilganiga qaramay, o‘ldirishlar to‘xtamayapti. Guardian nashri avvalroq plantatsiyada shubhali shaxslarni o‘ldirish holatlarini fosh qilgan edi.
O‘tgan yil davomida uch kishi, jumladan ikki aka-uka, G4S qo‘riqchilari ishtirokida halok bo‘ldi. 34 yoshli Stiven Marubu Kibandi politsiya xodimi tomonidan ko‘kragiga o‘q uzilishi natijasida vafot etdi. Guvohning so‘zlariga ko‘ra, u taslim bo‘lish uchun qo‘llarini ko‘targan paytda otilgan.
Uning ukasi, 27 yoshli Xaron Kame Kibandi, aprel oyida G4S qo‘riqchilari tomonidan tosh otilishi natijasida mototsikldan yiqilib, boshidan jarohat olib vafot etdi. 31 yoshli Maykl Muiruri esa G4S pikapi tomonidan urib yuborilgan.
2023 yilda Guardian nashri plantatsiyada o‘n yil davomida to‘rt kishining o‘ldirilishi haqida xabar bergan edi. Inson huquqlari bo‘yicha baholash natijasida xavfsizlik tizimi qayta ko‘rib chiqildi va 2024 yil mart oyida Del Monte Keniya plantatsiyadagi barcha xavfsizlikni 270 nafar G4S qo‘riqchisiga topshirdi.
Keniya senatori Muranga grafligidagi zo‘ravonlik bo‘yicha mustaqil tergov o‘tkazishni talab qildi. Mahalliy aholi G4S qo‘riqchilari shubhali o‘g‘rilarga qarshi transport vositalarini qurol sifatida ishlatayotganini da’vo qilmoqda.
Del Monte Keniya vakilining so‘zlariga ko‘ra, kompaniya xavfsizlik xodimlari tomonidan qonunbuzarlik holatlari bo‘yicha tergov o‘tkazadi va aybdorlarga nisbatan choralar ko‘radi. G4S esa o‘z xodimlarining aybsizligini ta’kidlamoqda.

Семьи погибших и политики бьют тревогу по поводу продолжающихся убийств на ананасовой плантации Del Monte в Кении, несмотря на то, что компания наняла G4S для замены собственной службы безопасности после предыдущих смертей, раскрытых Guardian.
За последний год в результате инцидентов с участием охранников G4S погибли трое мужчин, включая двух братьев. 34-летний Стивен Марубу Кибанди был застрелен полицейским, работавшим вместе с G4S, после того, как, по словам свидетеля, поднял руки в знак сдачи.
Его брат, 27-летний Харон Каме Кибанди, умер в апреле после того, как, предположительно, был ранен камнями, брошенными охранниками G4S, и упал с мотоцикла. Третий мужчина, 31-летний Майкл Муирури, погиб, когда его сбил пикап G4S.
В 2023 году Guardian сообщила об убийствах четырех мужчин на плантации за десять лет. В марте 2024 года Del Monte Kenya передала всю охрану плантации команде из 270 охранников G4S.
Сенатор Кении призвал к независимому расследованию насилия на плантации. Местные жители утверждают, что охранники G4S используют автомобили в качестве оружия против подозреваемых в кражах.
Представитель Del Monte Kenya заявил, что компания расследует случаи правонарушений и принимает меры. G4S отрицает обвинения, заявляя, что инциденты связаны с полицейскими операциями или дорожными происшествиями.