Vashington, DC – 2024-yilda AQShning janubi-sharqiy qirg‘oqlarini vayron qilgan «Helene» to‘foni ortidan, marhum senator Lindsey Graham Fox News telekanalida tabiiy ofat oqibatlari haqida gapirdi. Besh daqiqa davomida u o‘sha paytdagi Demokratik prezident Jo Bayden ma'muriyatining bo‘ronga javob choralaridagi muvaffaqiyatsizliklaridan g‘azab va norozilik bildirdi. Keyin esa kutilmaganda suhbatni Isroil va G‘azodagi genotsid urushiga burdi.
«Men butun Janubiy Karolina bo‘ylab sayohat qildim. Ko‘pchilik kabi uyqu ham ko‘rmadim. Ammo Isroilda nimalar bo‘layotganiga qarang», dedi Graham. «Bizning Isroildagi do‘stlarimiz, ularni o‘ldirishni, yo‘q qilishni xohlaydigan odamlar bilan o‘ralgan, ikkinchi Xolokost yuz bermoqda, Bayden esa «mutanosib bo‘ling» deydi. Sizni va oilangizni o‘ldirmoqchi bo‘lgan odamlarga qanday mutanosib javob bo‘lishi mumkin? Isroilda o‘q-dorilar tugab bormoqda. Biz do‘stlarimizga yordam berishimiz kerak».
Respublikachi senator, uning idorasiga ko‘ra, shanba kuni kechqurun «qisqa va to‘satdan kasallik» tufayli vafot etdi. U butun faoliyati davomida harbiy interventsiyalarni, xususan 2003-yilda Iroqqa bostirib kirishni qo‘llab-quvvatladi, Rossiya va Xitoyga qat'iy qarshilik ko‘rsatdi, Isroilga cheksiz yordam chaqirdi va Eronga qarshi urushning eng baland ovozli targ‘ibotchilaridan biri edi.
Xalqaro Inqirozlar Guruhi tahlilchisi Maykl Xanna Grahamning merosini ikki element belgilashini aytdi: harbiy interventsiyalarni targ‘ib qilish va prezident Donald Trampni qat'iy qo‘llab-quvvatlash. «U ko‘p yillar davomida AQSh tashqi siyosati muammolariga harbiy yechimlarni ilgari surish obro‘sini yaratdi», dedi Xanna.
Graham Isroilni shartsiz qo‘llab-quvvatlash bilan tanilgan edi. 2021-yilda G‘azoga qilingan hujumdan so‘ng u Isroilga borib, Bosh vazir Binyamin Netanyaxu yonida «Isroilga ko‘proq» yozuvi bilan suratga tushdi va qo‘shimcha 1 milliard dollar harbiy yordamni ta'minladi. Netanyaxu yakshanba kuni Grahamni «bizning xavfsizligimizga shunchalik qayg‘urardiki, u Isroil bosh vaziri bilan Amerika yordamini oshirish uchun kurashdi» deb ta'rifladi.
Graham falastinliklarni natsistlar bilan solishtirgan va ularga qarshi yadro bombasini ishlatishni oqlagan edi. «Nega Amerikaning Xirosima va Nagasakiga ikkita yadro bombasini tashlashi joiz edi? Isroil ham yahudiy davlati sifatida omon qolish uchun nima kerak bo‘lsa, qilsin», dedi u 2024-yilda NBC Newsga.
Uning o‘limidan so‘ng, prezident Tramp Janubiy Karolina gubernatori Genri Makmasterdan Grahamning o‘rniga uning singlisi Darlin Graham Nordonni tayinlashni so‘radi va bu bajarildi. Tahlilchilarning fikricha, Grahamning o‘limi AQShda avlodlar o‘rtasidagi tashqi siyosatdagi tafovutni yanada ochib berdi, chunki yosh respublikachilar va demokratlar harbiy interventsiyalar va Isroilni qo‘llab-quvvatlashga kamroq moyil.

Вашингтон, округ Колумбия – Когда разрушительный ураган «Хелен» обрушился на юго-восточное побережье США в 2024 году, покойный сенатор Линдси Грэм выступил на Fox News, обсуждая последствия стихийного бедствия в Южной Каролине. В течение пяти минут он выражал гнев и разочарование по поводу того, что он назвал провалами администрации тогдашнего президента-демократа Джо Байдена в реагировании на ураган. Затем, без предупреждения, он резко переключил разговор с бед своего родного штата на свою озабоченность Израилем на фоне его геноцидной войны в Газе.
«Я объездил всю Южную Каролину. Как и большинство людей, я мало спал. Но посмотрите, что происходит в Израиле», – сказал Грэм. «Наши друзья в Израиле, окруженные людьми, которые хотят их убить, уничтожить, второй Холокост в процессе, а Байден говорит: „Будьте пропорциональны“. Каков пропорциональный ответ людям, которые хотят убить вас и вашу семью? У Израиля заканчиваются боеприпасы. Мы должны помочь нашим друзьям».
Республиканский сенатор, который, по данным его офиса, скончался от «краткой и внезапной болезни» в субботу вечером, на протяжении всей своей карьеры поддерживал вторжение в Ирак в 2003 году, решительно выступал против России и Китая, призывал к безоговорочной и неограниченной поддержке Израиля и был одним из самых громких сторонников войны против Ирана.
Майкл Ханна, директор программы США в аналитическом центре International Crisis Group, заявил, что два элемента карьеры Грэма определят наследие покойного сенатора: его пропаганда военных интервенций и его твердая поддержка президента Дональда Трампа. «Он на протяжении многих лет культивировал репутацию ястреба, продвигающего военные решения проблем внешней политики США», – сказал Ханна.
Грэм был известен своей безоговорочной поддержкой Израиля. После израильского нападения на Газу в 2021 году, в результате которого погибли сотни палестинцев, он отправился в Израиль и сфотографировался рядом с премьер-министром Биньямином Нетаньяху с табличкой «Больше для Израиля». Затем он обеспечил дополнительный 1 миллиард долларов военной помощи США для страны. В воскресенье Нетаньяху почтил память Грэма, заявив, что республиканский законодатель часто добивался большей поддержки США для Израиля, чем его правительство запрашивало или нуждалось.
Временами пропалестинская риторика Грэма перерастала в откровенную ненависть и дегуманизацию палестинцев. В нескольких случаях он сравнивал палестинский народ с нацистами и предполагал, что сброс на них ядерной бомбы был бы оправдан. «Почему Америке было можно сбросить две ядерные бомбы на Хиросиму и Нагасаки? Израиль, делай все, что нужно, чтобы выжить как еврейское государство», – сказал он NBC News в 2024 году.
После его смерти президент Трамп призвал губернатора Южной Каролины Генри Макмастера назначить сестру Грэма, Дарлин Грэм Нордон, на его место до конца срока, и это было выполнено. Аналитики отмечают, что смерть Грэма подчеркивает разрыв между поколениями во внешней политике США, поскольку молодые республиканцы и демократы менее склонны поддерживать военные интервенции и Израиль.