Stenford universitetining raqamli iqtisodiyot laboratoriyasi tomonidan tashkil etilgan ochiq xatda 200 dan ortiq iqtisodchi va sun'iy intellekt tadqiqotchilari, jumladan 16 Nobel mukofoti sovrindori, siyosatchilar va texnologiya rahbarlarini sun'iy intellektning iqtisodiy ta'siriga tayyorgarlik ko'rishga chaqirdi.
Xatda sun'iy intellekt kelgusi o'n yil ichida ancha kuchli bo'lib, sanoat inqilobidan kattaroq, ammo ancha qisqa vaqt oralig'ida o'zgarishlarga olib kelishi mumkinligi ta'kidlangan. "Bu katta miqyosdagi ish o'rinlarining yo'qolishi kabi xavflarni, shuningdek, turmush darajasining sezilarli yaxshilanishi kabi imkoniyatlarni keltirib chiqarishi mumkin", deyiladi bayonotda.
Ushbu yaqinlashib kelayotgan o'zgarishlarni hal qilish uchun xat hukumatlar va sanoatni sun'iy intellektni insonlar uchun to'ldiruvchi va jamiyatga foydali bo'lishini ta'minlaydigan "rag'batlantirishlar, to'siqlar va institutlar" yaratishga chaqiradi.
Tashabbusni tashkil etgan Virjiniya universiteti professori Anton Korinek harakat qilish uchun vaqt torayib borayotganini ta'kidladi: "Biz strategiya va institutlarimizni o'zgarishlar o'rtasida improvizatsiya qila olmaymiz; aniqlikni kutish juda kech kelishni anglatadi."
Xat sun'iy intellektning bandlikka ta'siri haqidagi ortib borayotgan belgilar fonida chiqdi. Oktyabr oyida Amazon 14 000 ga yaqin ish o'rinlarini qisqartirishini e'lon qildi, bir necha oy oldin bosh direktor generativ sun'iy intellekt va agentlar ba'zi rollarni egallashini aytgan edi.
AQShda so'nggi kollej bitiruvchilari tobora qattiq mehnat bozoriga duch kelmoqda. Dekabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti sun'iy intellekt boyroq iqtisodiyotlar erta foyda oladigan, kambag'al davlatlar esa ortda qolish xavfi ostida qoladigan davlatlar o'rtasidagi tengsizlikni chuqurlashtirishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

Более 200 экономистов и исследователей ИИ, включая 16 нобелевских лауреатов, подписали открытое письмо, организованное лабораторией цифровой экономики Стэнфордского университета, с призывом к политикам и технологическим лидерам «действовать сейчас» для подготовки к экономическим последствиям искусственного интеллекта.
В письме предупреждается, что ИИ может стать гораздо более мощным в ближайшее десятилетие, вызвав трансформацию «большую, чем промышленная революция, но разворачивающуюся за гораздо более короткий промежуток времени». «Это может принести риски, включая крупномасштабное перемещение рабочих мест, а также возможности, такие как значительное повышение уровня жизни», — говорится в заявлении.
Для решения этой надвигающейся проблемы письмо призывает правительства и промышленность создать «стимулы, барьеры и институты», которые обеспечат дополнение ИИ человеку и пользу для общества.
Профессор Виргинского университета Антон Коринек, организовавший инициативу, подчеркнул, что окно для действий сужается: «Мы не можем импровизировать нашу стратегию и институты в середине трансформации; ожидание определенности означает прибытие слишком поздно».
Письмо появилось на фоне растущих признаков влияния ИИ на занятость. В октябре Amazon объявила о сокращении около 14 000 рабочих мест, через несколько месяцев после того, как генеральный директор сообщил, что генеративный ИИ и агенты возьмут на себя некоторые роли.
В США недавние выпускники колледжей столкнулись с все более жестким рынком труда. В декабре ООН предупредила, что ИИ может углубить неравенство между странами: более богатые экономики получат ранние выгоды, а более бедные страны рискуют остаться позади.