AQSh federal sudi Prezident Donald Tramp va federal idoralar o‘rtasidagi soliq tekshiruvlaridan immunitet beruvchi va uning ma'muriyati tomonidan tashkil etilgan 1,8 milliard dollarlik 'anti-qurol' fondini yaratishga ruxsat beruvchi kelishuvni haqiqiy emas deb topdi.
Sudya Ketlin Uilyamsning qaroriga ko‘ra, Trampning Soliq xizmatiga qarshi 10 milliard dollarlik da'vosi noto‘g‘ri maqsadda qo‘zg‘atilgan. Shuningdek, sudya Trampning advokatini etika qoidalarini buzganlik uchun Florida shtati organlariga yubordi.
Sudya ta'kidlashicha, da'vo 'hech qachon ikki tomon o‘rtasidagi huquqiy nizo bo‘lmagan', balki Tramp bilan bog‘liq advokatlar va hukumat nishoniga aylangan shaxslar tomonidan amalga oshirilgan harakat edi.
Kelishuv 'Prezidentga tegishli shaxslar va tuzilmalarga immunitet berish va amerikalik soliq to‘lovchilarning milliardlab dollarini qonunda belgilanmagan shikoyatlarni qoplashga ajratish' uchun mo‘ljallangan edi.
Qaror, shuningdek, Tramp va uning o‘g‘illariga kelajakdagi sud jarayonlarida ushbu kelishuvga murojaat qilishni taqiqlaydi, bu esa Soliq xizmatiga Trampning soliq deklaratsiyalarini tekshirish imkonini beradi.
Trampning dastlabki da'vosi sobiq pudratchi Charlz Litljon tomonidan uning soliq ma'lumotlarining sizdirilishi bilan bog‘liq edi. 2020-yilgi saylov oldidan sizdirilgan ma'lumotlar New York Times tergovi asosida Trampning 2016-yilda atigi 750 dollar soliq to‘laganini ko‘rsatgan edi.
Sudya Uilyamsning yozishicha, 'Tramp o‘z da'vosini faqat Oq uyga qaytganidan keyin va o‘zining sobiq advokatini Adliya vazirligiga yuqori lavozimga tayinlaganidan so‘ng qo‘zg‘atgan'. U tomonlarning hech qachon qarama-qarshi bo‘lmaganini ta'kidladi.
Soliq huquqi markazi direktori Brandon DeBot kelishuvni 'Tramp uchun shirin bitim' deb atab, u 'soliq tizimining siyosiy aralashuvdan himoyasiga zid' ekanligini aytdi.
'Anti-qurol' fondi rejasi iyun oyi boshida, boshqa sudya uni amalga oshirishni vaqtincha to‘xtatganidan keyin bekor qilingan edi. Bu reja demokratlar va ba'zi respublikachilarning tanqidiga uchragan, ular uni 2021-yil 6-yanvardagi Kapitoliy tartibsizliklarida ayblangan shaxslarga to‘lovlarni o‘z ichiga olishi mumkinligidan xavotir bildirgan edi.

Федеральный судья США признал недействительным юридическое соглашение между президентом Дональдом Трампом и федеральными агентствами, которое предоставляло ему иммунитет от налоговых проверок и позволяло его администрации создать фонд «анти-вооружения» в размере 1,8 млрд долларов.
Судья Кэтлин Уильямс постановила, что иск Трампа на 10 млрд долларов против Налоговой службы (IRS) был подан с ненадлежащей целью. Она также передала адвоката Трампа властям штата для определения возможных нарушений этики.
В решении Уильямс охарактеризовала иск Трампа как «далекий от спора между двумя противоборствующими сторонами», описав его как действие, осуществленное адвокатами, связанными с Трампом, и теми, кто якобы стал целью правительства.
Судья написала, что соглашение было попыткой «придать легитимность договоренности о предоставлении иммунитета лицам и организациям, связанным с президентом, и выделении миллиардов долларов американских налогоплательщиков на возмещение ущерба, не определенного законом».
Решение также запрещает Трампу и его сыновьям ссылаться на это соглашение в будущих судебных разбирательствах, что может позволить IRS провести аудит налоговых деклараций Трампа.
Первоначальный иск Трампа был связан с утечкой его налоговой информации бывшим подрядчиком IRS Чарльзом Литтлджоном. Перед выборами 2020 года утекшие данные легли в основу расследования New York Times, показавшего, что Трамп заплатил всего 750 долларов налогов в 2016 году и не платил налогов в 10 из предыдущих 15 лет.
Уильямс отметила, что «Трамп не преследовал свои требования, пока снова не занял Белый дом и не назначил своего бывшего адвоката на высокие должности в Министерстве юстиции». Она добавила, что «смешно предполагать, что между сторонами когда-либо была враждебность».
Директор Центра налогового права Брэндон ДеБот назвал соглашение «сладкой сделкой» для Трампа, которая «противоречит защите налоговой системы от политического вмешательства».
План фонда «анти-вооружения» был отменен в начале июня после того, как другой судья временно заблокировал его реализацию. План вызвал тревогу среди демократов и некоторых республиканцев, которые опасались, что он может включать выплаты лицам, осужденным за штурм Капитолия 6 января 2021 года.