Vangchuk Nyu-Dehlidagi Jantar Mantarda norozilik namoyishida ishtirok etmoqda. U tibbiyotga kirish imtihonidagi ssenariy sizdirilishi bilan bog'liq janjal tufayli vazirning iste'fosini talab qilmoqda. Bu imtihon 2,2 million talabaga ta'sir ko'rsatgan va bir necha talabaning o'z joniga qasd qilishiga sabab bo'lgan.
Vangchukning qon shakar darajasi xavfli darajada pasaygan, u doimiy bosh aylanishidan aziyat chekmoqda va mushak massasini yo'qotgan. Shunga qaramay, u hukumat bilan muloqot boshlanmaguncha ochlikni to'xtatishni rad etmoqda.
Cockroach Janta Partiyasi asoschisi Abxijit Dipke hukumatning befarqligini tanqid qildi: “Vangchuk bu mamlakatga tegishli. U o'z ishi bilan Hindistonga global e'tirof keltirgan. Bugun u mamlakat talabalari uchun kurashmoqda, ammo hukumat u bilan gaplashish uchun birorta vazir yoki delegatsiya yubormagan.”
CJP 20 iyul kuni Jantar Mantardan Parlamentgacha tinch yurish o'tkazishga chaqirdi. Bharatiya Janata Partiyasi esa vazirlarning iste'fosiga qarshi siyosatini davom ettirmoqda, avvalgi janjallarda bo'lgani kabi.

Индийский активист Сонам Вангчук уже более двух недель проводит голодовку в знак протеста против министра образования Дхармендры Прадхана. В связи с ухудшением его здоровья давление на премьер-министра Нарендру Моди возрастает.
Вангчук протестует в Джайантар Мантаре в Нью-Дели, требуя отставки министра из-за скандала с утечкой общенационального вступительного экзамена по медицине. Экзамен затронул около 2,2 миллиона абитуриентов и привел к самоубийствам нескольких студентов.
Уровень сахара в крови Вангчука неоднократно падал до опасных значений, он испытывает постоянное головокружение и заметно потерял мышечную массу. Однако он отказывается прекращать голодовку, пока правительство не начнет диалог.
Основатель партии Cockroach Janta Party Абхиджит Дипке раскритиковал бездействие правительства: «Вангчук принадлежит этой стране. Он принес Индии мировое признание своей работой. Сегодня он борется за студентов, но правительство не направило ни одного министра или делегацию для переговоров с ним».
CJP призвала к мирному маршу от Джайантар Мантара до парламента 20 июля. Партия Бхаратия Джаната продолжает политику отказа от отставок министров, как и в предыдущих скандалах.