Avstraliyaning Sidney shahrida 35 yoshli Hamish Tait ismli erkak 16 yil davomida beshta bolalar bog'chasida 136 nafardan ortiq bolaga nisbatan jinsiy zo'ravonlik qilganlikda ayblanmoqda. U 329 ta jinoyatda ayblanib, shu jumladan 162 ta bolalar pornografiyasi materiallarini tayyorlash va 81 ta shaxsiy hayotga aralashish holatlari mavjud.
Politsiya 2023-yil iyul oyida Taitni hibsga olgan, biroq uning ismi faqat 2024-yil 14-oktabrda oshkor etildi. Tergovchilar jabrlanuvchilarni aniqlash va ularning oilalari bilan bog'lanish uchun sud orqali uning shaxsini yashirgan edi. Hozirda 121 ta oilaga xabar berilgan, ammo 22 nafar jabrlanuvchi hali aniqlanmagan.
Tait 2009-2025 yillar oralig'ida Sidneydagi 62 ta bolalar muassasasida ishlagan yoki bo'lgan, asosan shimoliy-g'arbiy hududlarda faoliyat yuritgan. Jinoyatlar to'rtta bolalar bog'chasi va uning shaxsiy biznesida sodir etilgan. Politsiya jabrlanuvchilarni qo'llab-quvvatlash uchun maxsus veb-sayt yaratgan.
Avstraliya federal politsiyasi vakili Lyuk Needham: "Bolalarga nisbatan jinsiy zo'ravonlik har qanday shaklda dahshatli, ayniqsa, ishonchli shaxs tomonidan sodir etilsa", dedi. Ushbu holat avstraliyalik ota-onalarni chuqur tashvishga solmoqda, chunki so'nggi yillarda bolalar bog'chalarida bir nechta shunday holatlar fosh etilgan.
2024-yilda Kvinslendda Ashley Paul Griffit 20 yil davomida 307 ta jinoyat sodir etganini tan olgan bo'lsa, o'tgan yili Viktoriya shtatida Joshua Deyl Braun 4 ta bog'chada 40 dan ortiq jinoyatda ayblangan. Bu holatlar ota-onalarni bolalar bog'chalariga ishonchsizlik bilan qarashga majbur qilmoqda.

35-летний Хэмиш Тейт, работавший в детских садах Сиднея, обвиняется в совершении 329 преступлений против 136 детей на протяжении 16 лет. Ему вменяются 162 эпизода создания детской порнографии и 81 случай съемки без согласия.
Тейт был арестован в июле 2023 года, но его имя держалось в секрете до 14 октября 2024 года, пока полиция разыскивала пострадавших. На данный момент оповещены 121 семья, однако 22 жертвы еще не идентифицированы.
С 2009 по 2025 год Тейт работал или посещал 62 детских учреждения в Сиднее, преимущественно в северо-западных районах. Преступления совершались в четырех детских садах и его частном бизнесе. Полиция создала сайт для поддержки семей.
Представитель австралийской федеральной полиции Люк Нидхэм заявил: "Любая форма сексуального насилия над детьми ужасна, особенно когда предполагаемый преступник является доверенным лицом". Этот случай вызвал панику среди австралийских родителей, так как за последние годы в детских садах было выявлено несколько подобных инцидентов.
В 2024 году Эшли Пол Гриффит признался в 307 преступлениях в Квинсленде, а в прошлом году Джошуа Дейл Браун был обвинен в десятках преступлений в четырех садах Виктории. Эти случаи подрывают доверие к системе дошкольного образования.