Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) rasmiysining so‘zlariga ko‘ra, Kongo Demokratik Respublikasidagi (KDR) Ebola bilan kasallanishning haqiqiy soni rasmiy ko‘rsatkichlardan kamida ikki baravar ko‘p. JSST 1 963 ta holatni tasdiqlagan, ulardan 719 nafari vafot etgan.
JSST Favqulodda vaziyatlar dasturi direktori Chikve Ixekveazu mintaqaga tashrif buyurganidan so‘ng, aksariyat o‘limlar tibbiy markazlarda emas, balki oilaviy muhitda sodir bo‘lganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “modellashtirish natijalariga ko‘ra, epidemiya ko‘lami biz aniqlayotgan holatlardan 2-4 baravar katta”.
12-iyul holatiga ko‘ra, 727 nafar bemor Ebola bilan kasallangan hududlardagi markazlarda davolanmoqda. Mutaxassislar bu epidemiya Afrika qit’asida qayd etilgan eng tez tarqalayotgan epidemiya ekanligini ta’kidlamoqda.
Vaziyatni murakkablashtirayotgan omil – shifokor va tibbiyot xodimlarining ish haqi to‘lanmaganligi sababli ish tashlash tahdidi. Ituri provinsiyasidagi Rwampara markazida tibbiyot xodimlari shinalarni yoqib norozilik bildirgan va vaqtinchalik yo‘llarni to‘sib qo‘ygan.
KDR Sog‘liqni saqlash vaziri Samuel Rojer Kamba “to‘lov kechikishlari”ni tan oldi va buni “tashkiliy muammo” bilan izohladi. U ish haqi to‘lanmaganligi sababli ro‘yxatlarga begona ismlar qo‘shilganini aytdi.
KDR 15-may kuni 17-Ebola epidemiyasini e’lon qilgan edi. Ushbu epidemiya Bundibugyo virusi tufayli yuzaga kelgan bo‘lib, unga qarshi vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas. Xalqaro hamkorlar 1,5 milliard dollar ajratgan.

По словам представителя Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), реальное число случаев заражения вирусом Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК) как минимум вдвое превышает официальные данные. ВОЗ подтвердила 1 963 случая, из которых 719 привели к летальному исходу.
После посещения региона исполнительный директор Программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям Чикве Ихеквеазу заявил, что большинство смертей произошло в домашних условиях, а не в медицинских учреждениях. «Мы считаем, что масштаб вспышки как минимум в 2-4 раза превышает число выявленных случаев», – сказал он журналистам в Женеве.
По состоянию на 12 июля 727 пациентов проходили лечение в центрах по борьбе с Эболой. Эксперты называют эту вспышку самой быстрорастущей эпидемией Эболы на континенте.
Ситуация осложняется угрозой забастовки врачей и медработников из-за невыплаты зарплат. В центре лечения Эболы в Рвампаре (провинция Итури) медработники сожгли шины в знак протеста и временно перекрыли подъездные пути.
Министр здравоохранения ДРК Самуэль Роже Камба признал «задержки выплат» и объяснил их «организационной проблемой». Он сообщил, что правительство проверяет списки сотрудников, так как в них были включены посторонние лица.
ДРК объявила о 17-й эпидемии Эболы 15 мая. Нынешняя вспышка вызвана вирусом Бундибугьо, для которого не существует вакцины или лечения. Международные партнеры выделили 1,5 млрд долларов на поддержку мер реагирования.