Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Eronning ikkita neft tankeriga hujumidan so'ng javob choralari ko'rish bilan tahdid qildi. Eronning Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) hujumni o'z zimmasiga oldi va tankerlar "ogohlantirishlarga e'tibor bermagani" uchun nishonga olinganini aytdi.
Hujum natijasida hindistonlik dengizchi halok bo'ldi, yana sakkiz kishi yaralandi. Hindiston Tashqi ishlar vazirligi Eronga norozilik bildirib, tijorat kemalariga hujumlarni to'xtatishga chaqirdi. BAA Mudofaa vazirligi ikki ukrainalik dengizchi ham yaralanganini ma'lum qildi.
AQSh harbiy kuchlari Eronning janubiy qirg'oqlaridagi harbiy nishonlarga uchinchi kecha ketma-ket zarba berdi. Markaziy qo'mondonlik (CENTCOM) besh soatlik operatsiya davomida Bushehr, Chah Bahor, Jask, Konarak, Abu Muso va Bandar Abbosdagi nishonlar yo'q qilinganini bildirdi.
Eron ommaviy axborot vositalari mamlakat janubidagi bir qancha hududlarda portlashlar sodir bo'lgani haqida xabar berdi. Eron rasmiylari Xuziston viloyatida to'rt kishi yaralanganini tasdiqladi. AQSh prezidenti Donald Tramp "Pikax tog'i" nomli yadroviy obyektni nishonga olish mumkinligini aytdi.
Eronning Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi Bahrayn, Iordaniya, Quvayt va Ummon nishonlariga yangi zarbalar berganini e'lon qildi. Bahrayn Mudofaa kuchlari Eron hujumlarini qaytarilganini ma'lum qildi. Iordaniya harbiylari to'rtta Eron raketasini urib tushirganini bildirdi.
Yamanning Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan hutiylari Saudiya Arabistonidagi Abha xalqaro aeroportiga raketalar va dronlar bilan hujum qilganini aytdi. Hutiylar Saudiya Arabistonini Sano aeroportiga hujum qilishda aybladi.
Neft narxi 2 foizdan ko'proq oshib, to'rt haftalik eng yuqori darajaga yetdi. Brent nefti barrel uchun 85 dollarga, AQSh nefti esa 80 dollarga yaqinlashdi. Bozorlar Hormuz bo'g'ozidagi vaziyat tufayli energiya ta'minotidagi uzilishlardan xavotirda.
AQShning Hapag-Lloyd kemachilik kompaniyasi Trampning Hormuz bo'g'ozidan o'tish uchun to'lov joriy etish rejasini tanqid qildi va bu "mutlaqo noto'g'ri" ekanini aytdi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi Buyuk Britaniyani Islom inqilobi qo'riqchilari korpusiga qarshi choralari uchun xalqaro huquqni buzishda aybladi. London IRGCni qo'llab-quvvatlashni taqiqlovchi qonun loyihasini taqdim etdi.

Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) пригрозили ответными мерами после того, как иранские удары поразили два нефтяных танкера. Корпус стражей исламской революции (КСИР) взял на себя ответственность за атаку, заявив, что суда "проигнорировали предупреждения".
В результате атаки погиб индийский моряк, еще восемь человек получили ранения. Министерство иностранных дел Индии выразило решительный протест Тегерану и призвало прекратить нападения на торговые суда. Минобороны ОАЭ сообщило, что также ранены двое украинских моряков.
Американские военные нанесли третью подряд ночную серию ударов по военным объектам на южном побережье Ирана. Центральное командование (CENTCOM) заявило, что пятичасовая операция поразила цели в Бушере, Чех-Бехаре, Джаске, Конараке, Абу-Муса и Бендер-Аббасе.
Иранские СМИ сообщили о взрывах в нескольких южных провинциях. В провинции Хузестан, по данным местных властей, ранены четыре человека. Президент США Дональд Трамп заявил о возможности удара по ядерному объекту "Пиксельная гора".
КСИР объявил о новых ударах по целям в Бахрейне, Иордании, Кувейте и Омане. Силы обороны Бахрейна заявили, что отразили иранские атаки. Иорданские военные сбили четыре иранские ракеты.
Поддерживаемые Ираном йеменские хуситы атаковали международный аэропорт Абха в Саудовской Аравии ракетами и беспилотниками. Хуситы обвинили Саудовскую Аравию в ударе по аэропорту Саны.
Цены на нефть выросли более чем на 2%, достигнув четырехнедельного максимума. Brent поднялся почти до $85 за баррель, американская нефть — до $80. Рынки обеспокоены перебоями в поставках через Ормузский пролив.
Немецкая судоходная компания Hapag-Lloyd раскритиковала план Трампа взимать плату за проход через Ормузский пролив, назвав его "принципиально неверным".
МИД Ирана обвинил Великобританию в нарушении международного права из-за мер против КСИР. Лондон предложил законопроект о запрете поддержки КСИР.