Birlashgan Millatlar Tashkilotining sogʻliqni saqlash agentligi — Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti (JSST) Afrikadagi Ebola epidemiyasi haqida ogohlantirish berdi. Tashkilot maʼlumotlariga koʻra, virus tarqalishi rasmiy koʻrsatkichlardan ancha yuqori.
Hozirgi epidemiyaning asosiy oʻchogʻi Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) joylashgan boʻlib, qoʻshni Ugandada 20 ta tasdiqlangan holat aniqlangan. Rasmiy raqamlarga koʻra, virus 2000 ga yaqin odamni yuqtirgan va 700 dan ortiq kishining oʻlimiga sabab boʻlgan.
JSST favqulodda vaziyatlar boʻyicha direktori Chikve Ixekveazu Jenevadagi brifingda epidemiyaning haqiqiy koʻlami aniqlangan holatlardan kamida ikki-toʻrt baravar katta ekanligini taʼkidladi. Uning soʻzlariga koʻra, koʻplab holatlar qayd etilmagan.
Ixekveazu JSST epidemiyaga qarshi kurashish uchun birinchi olti oy ichida zarur boʻlgan 115 million dollarning (taxminan 100 million yevro) yarmidan kamrogʻini olganini maʼlum qildi. U bu yukni faqat KDR zimmasiga yuklab boʻlmasligini taʼkidladi.
Direktor KDRga bir haftalik tashrifdan qaytgach, virus tarqalishi milliy hukumatlar, xalqaro hamkorlar va jamoalarning javob choralaridan tezroq ketayotganini aytdi. Eng tashvishli jihat shundaki, yangi holatlarning aksariyati kasalxonaga bormasdan uyda vafot etgan odamlardir.
JSST kasalxonada davolanish omon qolish imkoniyatini oshirishi haqidagi afsonalarga qarshi kurashmoqda. Bemorlarga tomir ichiga suyuqlik va kislorod beriladi. Ebola virusining Bundibugyo shtammi birinchi marta Ugandada topilgan boʻlib, unga qarshi davo yoki vaktsina mavjud emas.
AQSh maʼmuriyati KDRdagi fuqarolariga tijorat reyslarida qaytishni taqiqlab, 21 kun uchinchi davlatda karantinda boʻlishni talab qilmoqda. KDR, Uganda yoki Janubiy Sudanga tashrif buyurgan fuqaro boʻlmagan shaxslarga esa AQShga kirishga ruxsat berilmaydi.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила, что текущая вспышка вируса Эбола в Африке значительно масштабнее, чем показывают официальные цифры. По данным организации, реальное число заражений может быть в два-четыре раза выше.
Основной очаг вспышки находится в Демократической Республике Конго (ДРК), при этом 20 подтвержденных случаев выявлено в соседней Уганде. Согласно официальной статистике, вирусом заразились почти 2000 человек, более 700 скончались.
Директор ВОЗ по чрезвычайным ситуациям Чикве Ихеаквеазу на брифинге в Женеве заявил, что масштаб вспышки как минимум в два-четыре раза превышает выявленные случаи. Многие случаи остаются незарегистрированными.
Ихеаквеазу сообщил, что ВОЗ получила менее половины из необходимых 115 миллионов долларов (около 100 миллионов евро) на первые шесть месяцев борьбы с эпидемией. Он подчеркнул, что ДРК не может нести это бремя в одиночку.
Вернувшись из недельной поездки в ДРК, директор отметил, что распространение вируса продолжает опережать ответные меры национальных властей, международных партнеров и пострадавших сообществ. Особую тревогу вызывает то, что многие новые случаи — это люди, умершие в своих общинах, не обратившись за медицинской помощью.
ВОЗ борется с мифами о неэффективности лечения в больницах: госпитализированные пациенты получают внутривенные жидкости и кислород, что повышает выживаемость. Штамм Бундибугьо, впервые обнаруженный в Уганде, не имеет лекарства или вакцины.
Администрация США ввела ограничения: граждане США, находящиеся в ДРК, не могут вернуться коммерческими рейсами без 21-дневного карантина в третьей стране. Негражданам, посещавшим ДРК, Уганду или Южный Судан, въезд в США запрещен.