AQSh prezidenti Donald Tramp Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tuvchi kemalar uchun 20 foizlik tranzit to‘lovi joriy etilishi haqidagi bayonotidan qaytdi. Ushbu to‘lov bir kun avval e’lon qilingan edi.
Tramp o‘zining Truth Social tarmog‘idagi avvalgi xabarida bu to‘lovni “dunyoning ushbu o‘ta beqaror qismida xavfsizlikni ta’minlash xarajatlari uchun kompensatsiya” deb atagan edi. Biroq ma’muriyat xalqaro suv yo‘lida xavfsiz o‘tishni qanday ta’minlashi haqida tafsilot bermagan.
Yangi bayonotda Tramp to‘lov o‘rniga “Fors ko‘rfazi davlatlari bilan savdo va investitsiya bitimlari” tuzilishini ma’lum qildi. U qaror “Yaqin Sharq rahbarlari bilan samarali muzokaralar”dan so‘ng qabul qilinganini ta’kidladi.
Tramp ko‘rfaz davlatlarining sarmoyalari “ulkan” bo‘lishiga va’da berdi, ammo tafsilot bermadi. AQSh va Isroil 28 fevralda Eronga qarshi urush boshlashdan oldin ham bir qancha mintaqa davlatlari AQShga ko‘p milliard dollarlik sarmoya kiritishga va’da bergan edi.
Tramp avvalroq Hormuz bo‘g‘ozini “nazorat qilish” va undan o‘tish uchun to‘lov undirish mumkinligini aytgan bo‘lsa, dushanba kungi e’lon bu retorikaning siyosatga aylanishiga eng yaqin belgi edi. Biroq seshanba kuni u jurnalistlarga “to‘lov konsepsiyasini yoqtirmasligini” aytdi.
AQSh davlat kotibi Marko Rubio ilgari xalqaro suv yo‘lida har qanday to‘lov undirish xalqaro huquqni buzishi haqida bayonot bergan edi. Trampning so‘nggi pozitsiyasi bu nuqtai nazarga qaytishni anglatadi.
AQSh harbiy blokadasi iyun oyi o‘rtalarida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi doirasida to‘xtatilgan edi. Biroq so‘nggi hujumlar tufayli bu kelishuv xavf ostida qoldi. Eron ommaviy axborot vositalari Bushir, Bandar-Abbos, Mahshahr va Obodon shaharlarida, shuningdek, Kish va Qeshm orollarida portlashlar haqida xabar berdi.

Президент США Дональд Трамп отказался от своего заявления о введении 20-процентного транзитного сбора для судов, проходящих через Ормузский пролив. Это решение было принято всего через день после объявления о сборе.
В своем предыдущем сообщении в Truth Social Трамп назвал сбор «компенсацией за все расходы, необходимые для обеспечения безопасности в этом нестабильном регионе мира». Однако администрация не уточнила, как именно она будет обеспечивать безопасный проход через международный водный путь, который США не контролируют.
В новом заявлении Трамп сообщил, что вместо сбора будут заключены «торговые и инвестиционные соглашения с государствами Персидского залива». Он отметил, что решение принято после «продуктивных переговоров с руководством Ближнего Востока».
Трамп пообещал, что инвестиции стран Залива будут «масштабными», но не привел подробностей. Еще до начала войны США и Израиля с Ираном 28 февраля несколько стран региона уже объявили о многомиллиардных инвестиционных обязательствах в США.
Ранее Трамп предполагал, что США могут «взять под контроль» Ормузский пролив и взимать плату за проход. Объявление в понедельник было самым близким сигналом к превращению этой риторики в политику. Однако во вторник он заявил журналистам, что «не любит концепцию сбора».
Госсекретарь США Марко Рубио ранее отвергал идею взимания платы Ираном за проход судов, заявляя, что это подрывает международное право. Последняя позиция Трампа, по-видимому, возвращает его к этой точке зрения.
Военная блокада США была приостановлена в рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного в середине июня. Однако последние атаки поставили это соглашение под угрозу. Иранские СМИ сообщили о взрывах в Бушире, Бендер-Аббасе, Махшахре и Абадане, а также на островах Киш и Кешм.
Кувейт заявил, что его вооруженные силы ведут бой с рядом воздушных целей. Иран пообещал продолжить атаки на объекты США в регионе.