Uchrashuv Trampning al-Zaydiyga ochiq qo'llab-quvvatlashi va Iroqning sobiq bosh vaziri Nuri al-Malikiyga qarshi chiqishidan so'ng bo'lib o'tdi. Al-Malikiy Eronga yaqinligi bilan tanilgan va aprel oyida saylov poygasidan chiqib ketgan edi.
Iroq hukumati al-Zaydiyning AQShga tashrifi davomida bir qancha neft va gaz shartnomalari imzolanishini kutgan edi. Tramp Oq uydagi uchrashuvda ko'plab bitimlar tuzilishini va'da qildi va al-Zaydiyning o'zini "ajoyib chempion" deb atadi.
Al-Zaydiy esa tashrif "boshqa tashriflarga o'xshamasligini" va bu iqtisodiy hamkorlikning boshlanishi ekanligini ta'kidladi. U AQSh-Iroq munosabatlari harbiy sohadan iqtisodiy sohaga o'tayotganini bildirdi.
Ikkala yetakchi ham Iroqdagi qolgan AQSh kuchlari (soni 2000 dan kam deb hisoblanadi) 30 sentyabrgacha butunlay chiqib ketishiga kelishdilar. Bu sana al-Zaydiyning qurolli guruhlarni tarqatib yuborish va'dasi bilan bir vaqtga to'g'ri keladi.
Iroq uzoq vaqtdan beri Tehron va Vashingtonning ichki siyosatdagi raqobatiga duch kelmoqda. Al-Zaydiy parlamentdagi birinchi nutqida turli paramilitar guruhlarni qurolsizlantirishga va'da bergan edi, ammo bu ambitsiyali maqsadni qanday amalga oshirishi noma'lum.
Iroq iqtisodiyoti, ayniqsa, Eronning Hormuz bo'g'ozini samarali yopishi tufayli qattiq zarba oldi. Mamlakatning kunlik 3,4 million barrel neft eksportining 90 foizi ushbu suv yo'lidan o'tadi.
Al-Zaydiy Oq uyda jurnalistlarga Iroqning OPECdan "adolatli ulush" olishi kerakligini aytdi. U Iroqning ISHIDga qarshi urushda ko'rgan zarari 400 milliard dollardan oshganini va ko'plab iroqliklar hali ham vayron bo'lgan uylarda yoki lagerlarda yashayotganini ta'kidladi.

Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Ирака Али аль-Зайди встретились в Белом доме в Вашингтоне, пообещав углубить экономические связи и увеличить добычу нефти в Ираке.
Встреча состоялась после того, как Трамп якобы поддержал аль-Зайди, бизнесмена без политического опыта, и публично выступил против бывшего премьер-министра Ирака Нури аль-Малики, который, как считается, имеет тесные связи с Ираном. Аль-Малики впоследствии снял свою кандидатуру в апреле.
Иракское правительство ранее заявляло, что ожидает подписания нескольких нефтегазовых соглашений во время визита аль-Зайди в США. Трамп пообещал заключение множества сделок, назвав аль-Зайди "фантастическим чемпионом".
Аль-Зайди, в свою очередь, заявил, что "визит не похож ни на какой другой", назвав его началом "экономического партнерства". Он подчеркнул, что американо-иракские отношения переходят от военных к экономическим.
Оба лидера согласились, что оставшиеся американские силы в Ираке, численностью менее 2000 человек, полностью покинут страну к 30 сентября. Эта же дата совпадает с обещанием аль-Зайди разоружить действующие в Ираке вооруженные группировки.
Ирак долгое время сталкивался с конкурирующим влиянием Тегерана и Вашингтона в своей внутренней политике. В своей первой речи в парламенте аль-Зайди пообещал разоружить различные военизированные группы, но не уточнил, как будет достигнута эта амбициозная цель.
Экономика Ирака серьезно пострадала от фактического закрытия Ираном Ормузского пролива: около 90% экспорта ископаемого топлива в объеме 3,4 млн баррелей в сутки проходит через этот водный путь.
Аль-Зайди также заявил журналистам в Белом доме, что Ираку нужна "справедливая доля" от ОПЕК. Он отметил, что ущерб, нанесенный Ираку войной против ИГИЛ, превышает 400 миллиардов долларов, и многие иракцы до сих пор живут в разрушенных домах или лагерях.