Angliya terma jamoasi bosh murabbiyi Tomas Tuchel 60 yil ichida birinchi marta Jahon chempionati finaliga chiqish uchun Argentina bilan o'ynashdan oldin tarix yuki ostida qolmagani haqida aytdi.
2026 yilgi turnirda Angliyani oltita gol urgan Jude Bellingham va Garri Keyn boshqarmoqda. Chorshanba kungi yarim final 39 yoshli Lionel Messining Angliyaga qarshi birinchi o'yini bo'ladi.
Tuchel Atlantada jurnalistlarga: 'Men yukni his qilmayman. Keskinlikni his qilamiz va asabiylashamiz, ammo bu normal. Menga o'yinchilarning raqobatbardoshligi, ochligi va o'yinga tayyorligi yoqadi', dedi.
Angliya 1966 yildan beri yirik turnirda g'alaba qozonmagan. Argentina bilan Jahon chempionatlarida besh marta to'qnash kelgan, eng muhimi 1986 yilgi chorak finalda Diego Maradonaning 'Xudo qo'li' goli bilan 2:1 hisobida g'alaba qozongan.
Germaniyalik murabbiy raqobatni o'z futbolchilariga 'yoqilg'i' sifatida ishlatmasligini aytdi: 'Biz nima uchun shu yerdaligimizni bilamiz, nimani xohlayotganimizni bilamiz. Yarim finaldamiz va juda ochmiz'.
Tuchel butun tarkib mashg'ulot o'tkazganini va Deklan Rays kasallikdan tuzalib, o'yinga tayyorligini ma'lum qildi. Jarell Quansah esa Meksikaga qarshi o'yinda qizil kartochka olgani sababli diskvalifikatsiya qilingan.
Messi haqida Tuchel: 'Sehrli Messini tasvirlashga so'z topolmayman. U sakkizta gol urdi. Argentinaning tajribali o'yinchilari va murabbiyi bor. To'siq qanchalik katta ekanligini bilamiz, ammo tayyormiz'.
Angliya pley-off bosqichida Kongo Demokratik Respublikasi, Meksika va Norvegiyaga qarshi qiyin o'yinlar o'tkazgan. Tuchel: 'Bu mening birinchi Jahon chempionatim va turnirda hamma narsa joyiga tushishi kamdan-kam. Eng yaxshi Argentinaga tayyorlanamiz. Hali cho'qqiga chiqmaganmiz, ammo o'yin eng yaxshimizni ko'rsatadi'.

Главный тренер сборной Англии Томас Тухель заявил, что не чувствует бремени истории, готовясь вывести команду в первый за 60 лет финал чемпионата мира, победив Аргентину в среду.
На турнире 2026 года «Три льва» ведут Джуд Беллингем и Гарри Кейн, забившие по шесть голов. Полуфинал в среду станет первой встречей 39-летнего Лионеля Месси с Англией, несмотря на историческую значимость.
Бывший тренер «Челси», «ПСЖ» и «Баварии» Тухель сказал журналистам в Атланте во вторник: «Я не чувствую бремени. Мы ощущаем напряжение и будем нервничать, но это нормально. Мне нравится, что игроки конкурентоспособны, голодны и взволнованы».
Англия не выигрывала крупных трофеев с 1966 года. Команды встречались на чемпионатах мира пять раз, самый известный матч — четвертьфинал 1986 года, когда Диего Марадона забил печально известный гол «Рукой Бога».
Немецкий тренер заявил, что не будет использовать соперничество как «топливо»: «Мы знаем, зачем мы здесь, чего хотим. Мы в полуфинале и очень голодны».
Тухель сообщил, что весь состав тренировался накануне, а Деклан Райс здоров после болезни. Джарелл Куанса дисквалифицирован после красной карточки в матче с Мексикой.
О Месси Тухель сказал: «У меня нет слов, чтобы описать волшебного Месси. Он забил восемь голов. У Аргентины сплоченная команда и опытный тренер. Мы знаем, насколько велико препятствие, но готовы».
Англия прошла непростой путь в плей-офф, обыграв ДР Конго, Мексику и Норвегию. Тухель: «Это мой первый чемпионат мира как тренера, и редко все складывается идеально. Мы готовимся к лучшей версии Аргентины. Мы еще не на пике, но матч выявит лучшее в нас».