O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Bayqo‘ng‘ir kosmodromining 31-maydonchasidan “Soyuz-2.1a” raketasi “Soyuz MS-29” boshqariladigan kemasi bilan muvaffaqiyatli uchirildi. Kema Xalqaro kosmik stansiyaga (XKS) 75-uzoq muddatli ekspeditsiya ekipajini yetkazdi.
Uchirish seshanba kuni kechqurun, mahalliy vaqt bilan soat 19:47 da amalga oshirildi. Bortda rossiyalik kosmonavtlar Pyotr Dubrov va Anna Kikina, shuningdek, NASA astronavti Anil Menon bo‘lgan.
Missiya davomiyligi 261 kunni tashkil etadi. Dastur 38 ilmiy tajribani o‘z ichiga oladi, jumladan “Teledroid” robot-avatarini sinovdan o‘tkazish va rossiyalik ekipaj a’zolarining ikki marta ochiq kosmosga chiqishi.
Kema “Prichal” tugun moduliga muvaffaqiyatli ulandi. Ulanish joyining germetikligi tekshirilgandan so‘ng, ekipaj o‘tish lyuklarini ochib, stansiya bortiga o‘tdi va u yerda uni XKS-74 amaldagi ekspeditsiyasi a’zolari kutib oldi.
Uchirishni NASA rahbari Jared Aysakman kuzatdi, u sakkiz yil ichida birinchi marta Bayqo‘ng‘irga keldi. “Roskosmos” rahbari Dmitriy Bakanov bilan birgalikda u Davlat komissiyasi yig‘ilishida qatnashdi, shuningdek, Qozog‘iston sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vaziri Jaslan Madiyev bilan kosmik sohadagi hamkorlikni muhokama qildi.
Avvalroq NASA 2027-yil avgustidan oldin boshlanmaydigan ko‘ngillilar tanlovini e’lon qilgan edi. Ekipaj to‘liq izolyatsiyada bir yildan ortiq vaqt o‘tkazishi kerak.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. С 31-й площадки космодрома Байконур состоялся успешный пуск ракеты-носителя «Союз-2.1а» с пилотируемым кораблем «Союз МС-29». Корабль доставил на Международную космическую станцию экипаж 75-й долговременной экспедиции.
Запуск был произведен во вторник вечером, в 19:47. На борту находились российские космонавты Пётр Дубров и Анна Кикина, а также астронавт NASA Анил Менон.
Продолжительность миссии составит 261 сутки. Программа включает 38 научных экспериментов, в числе которых испытания робота-аватара «Теледроид» и два выхода в открытый космос российских участников экипажа.
Корабль пристыковался к узловому модулю «Причал» российского сегмента МКС. После проверки герметичности стыка экипаж открыл переходные люки и перешел на борт станции, где его встретили члены действующей экспедиции МКС-74.
За запуском на космодроме наблюдал руководитель NASA Джаред Айзекман, прибывший на Байконур впервые за восемь лет. Совместно с главой «Роскосмоса» Дмитрием Бакановым он принял участие в заседании Госкомиссии, а также обсудил партнерство в космической сфере с министром искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана Жасланом Мадиевым.
Ранее NASA объявило набор добровольцев для миссии, которая начнется не ранее августа 2027 года. Экипажу предстоит провести больше года в полной изоляции.