Respublikachi senator Lindsi Grahamning to'satdan vafotidan uch kun o'tib, uning singlisi Darline Graham Nordone seshanba kuni AQSh prezidenti Donald Trampning taklifi bilan bo'shab qolgan senatorlik o'rnini egallash uchun qasamyod qildi.
Janubiy Karolina gubernatori Genri Makmaster dushanba kuni marhum senatorning singlisini yangi senator sifatida tanishtirar ekan, uni Grahamning "sevimli kichik singlisi" deb atadi va u "uning ishini hozir tugatadi" dedi.
Graham AQSh Kongressidagi eng nufuzli senatorlardan biri bo'lib, o'z o'rnidan tashqi siyosatda izchil keskin chiziqni olib borish va sobiq achchiq siyosiy raqibi prezident Trampni so'zsiz qo'llab-quvvatlash uchun foydalangan.
Senatda Isroilning G'azodagi genotsid urushining eng kuchli tarafdorlaridan biri bo'lgan Graham AQSh harbiy yordamiga cheklovlar qo'yishga qarshi chiqib, sulh chaqiriqlarini rad etgan. U, shuningdek, Eronga nisbatan qattiqroq pozitsiyani talab qilib, qattiqroq sanksiyalarni, Tehronning yadro dasturiga qarshi harbiy harakatlarni qo'llab-quvvatlagan va AQSh Eronning yadro quroliga ega bo'lishiga yo'l qo'ymaslik uchun kuch ishlatishga tayyor bo'lishi kerakligi haqida ogohlantirgan.
Uylanmagan va farzandsiz vafot etganidan so'ng, uning o'rnini singlisi Darline egalladi. U ilgari Janubiy Karolina mahalliy hukumatida faol bo'lgan, ammo saylanadigan siyosiy lavozimda tajribaga ega emas.
Darline Graham Nordone hech qachon saylanadigan lavozimni egallamagan. U ham, gubernator Genri Makmaster ham uning to'liq olti yillik senatorlik muddatiga intilishi yoki faqat 2027 yil yanvarigacha vaqtinchalik vazifani bajarishi haqida hech narsa demagan.
"Men kelgusi bir necha oy davomida prezidentni qo'llab-quvvatlash va Janubiy Karolina va Qo'shma Shtatlar fuqarolari nomidan akamning sa'y-harakatlarini davom ettirish uchun qattiq ishlashga va'da beraman", dedi u dushanba kuni tayinlanish e'lon qilinganda qisqa nutqida. "Menimcha, Lindsi buni xohlagan bo'lardi va men uni shu tarzda hurmat qilishni rejalashtiryapman".
Darline Graham Nordone akasining Senatdagi o'rnini meros qilib olgan bo'lsa-da, uning ta'sirini avtomatik ravishda meros qilib olmaydi. Uning akasining qo'mita lavozimlari, katta tajribasi va siyosiy tarmoqlari o'nlab yillar davomida Senatning kuch yo'laklarida muzokaralar va bitimlar orqali qurilgan bo'lib, unga o'tmaydi.
AQSh siyosatida vafot etgan qonunchilarning o'rinlariga qarindoshlarning kirishi uzoq tarixga ega. 2025 yil holatiga ko'ra, 45 beva ayol to'g'ridan-to'g'ri marhum erlaridan keyin Kongressga kirgan. Zamonaviy Vashingtonda meros qilib olingan o'rinlar ko'pincha bir davr oilaviy ta'siridan ikkinchisiga ko'prik bo'lib xizmat qilgan.
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari hokimiyatning saylanmagan tarzda o'tkazilishiga norozilik bildirishgan. Jurnalistlar Darline Graham Nordonening siyosiy tajribasining yo'qligini va uning abort, tashqi siyosat va sog'liqni saqlash kabi asosiy masalalardagi pozitsiyasi noma'lumligini tanqid qilishgan.

Через три дня после внезапной смерти сенатора-республиканца Линдси Грэма его сестра Дарлин Грэм Нордон во вторник приняла присягу, чтобы занять его вакантное место в Сенате по предложению президента США Дональда Трампа.
Объявляя о выборе сестры покойного сенатора в понедельник, губернатор Южной Каролины Генри Макмастер представил нового сенатора как «любимую младшую сестру» Грэма, которая «теперь завершит его работу за него».
Грэм был одним из самых влиятельных сенаторов в Конгрессе США, используя свое место для последовательной ястребиной линии во внешней политике, а также для безоговорочной поддержки своего бывшего политического соперника президента Трампа.
Будучи одним из самых ярых сторонников геноцидной войны Израиля в Газе, Грэм неоднократно выступал против ограничений военной помощи США и отвергал призывы к прекращению огня. Он также настаивал на более жесткой позиции в отношении Ирана, поддерживая более суровые санкции, военные действия против ядерной программы Тегерана и предупреждая, что США должны быть готовы применить силу, чтобы помешать Ирану получить ядерное оружие.
Умерший неженатым и бездетным, его место теперь унаследовала его сестра Дарлин, ранее активная в местном правительстве Южной Каролины, но не имеющая опыта работы на выборных должностях.
Дарлин Грэм Нордон никогда не занимала выборных должностей. Ни она, ни губернатор Генри Макмастер не заявили, намерена ли она добиваться полного шестилетнего срока в Сенате или будет исполнять обязанности только до января 2027 года.
«Я обещаю усердно работать в ближайшие несколько месяцев, чтобы поддержать президента и продолжить усилия моего брата от имени граждан Южной Каролины и Соединенных Штатов», — заявила она в кратком выступлении в понедельник. «Я думаю, что Линдси хотел бы этого, и я планирую почтить его память таким образом».
Хотя Дарлин Грэм Нордон наследует место своего брата в Сенате, она не наследует автоматически его влияние. Должности в комитетах, старшинство и политические сети ее брата, созданные за десятилетия переговоров и сделок в коридорах власти Сената, не перейдут к ней.
Практика назначения родственников на места умерших законодателей имеет долгую историю в политике США. По состоянию на 2025 год 45 вдов напрямую сменили своих покойных мужей в Конгрессе. В современном Вашингтоне унаследованные места часто служили мостом между одной эпохой семейного влияния и другой.
Пользователи соцсетей негативно отреагировали на невыборную передачу власти. Журналисты также раскритиковали отсутствие политического опыта у Нордон и неизвестность ее позиции по ключевым вопросам, таким как аборты, внешняя политика и здравоохранение.