Rasmiy yalpi ichki mahsulot (YaIM) ma'lumotlari dunyoning ikkinchi yirik iqtisodiyoti ikkinchi chorakda 4,3% ga o'sganini ko'rsatdi, bu Pekinning yillik maqsadidan past va birinchi chorakdagi 5% o'sishdan keyin.
Bu bir kun oldin Xitoy eksporti iyun oyida o'tgan yilning shu davriga nisbatan 27% ga oshgani haqidagi alohida ma'lumotlardan keyin keladi.
Mart oyida Xitoy o'sish maqsadini 4,5%-5% oralig'iga qisqartirdi, bu 1991 yildan beri eng past iqtisodiy kengayish maqsadi bo'lib, ba'zi tahlilchilarning fikricha, bu Pekinga mavjud iqtisodiy zaiflikni tan olish uchun joy berdi.
E'lon 28 fevralda Eron urushi boshlanganidan beri birinchi to'liq choraklik YaIM ma'lumotlarini ifodalaydi va 2022 yil oxiridan beri eng past choraklik kengayishni belgilaydi, o'shanda Xitoy qattiq Covid-19 cheklovlaridan chiqayotgan edi.
Xitoy Milliy Statistika Byurosi raqamlar bilan birga e'lon qilingan bayonotda "tashqi beqarorlik va noaniqlik omillari ko'proq" ekanligini ta'kidladi. Shuningdek, ichki iqtisodiyotda kuchli taklif va zaif talab o'rtasidagi nomutanosiblikni qayd etdi.
Chorshanba kuni e'lon qilingan alohida ma'lumotlar Pekinning uyda duch kelayotgan iqtisodiy qiyinchiliklarini, jumladan uzoq davom etgan ko'chmas mulk bozori tushkunligi va zaif iste'mol xarajatlarini ta'kidladi. Yangi uy narxlari yana qisqardi, garchi iyun oyidagi 0,1% pasayish o'tgan oyga nisbatan biroz sekinroq sur'atda bo'lsa ham.
Ammo chakana savdo iyun oyida 1% ga o'sdi, may oyidagi 0,6% pasayishdan yaxshilandi. IG investitsiya platformasidagi bozor tahlilchisi Fabien Yipning BBCga aytishicha, Xitoy korxonalari yuqori energiya va xom ashyo xarajatlarini o'zlashtirmoqda, "chunki kassadagi talab buni ko'tarish uchun juda zaif". Uning qo'shimcha qilishicha, Eron urushi qancha uzoq davom etsa, vaziyatni boshqarish shunchalik qiyinlashadi.
Biroq Capital Economics kompaniyasining Xitoy iqtisodiyoti bo'yicha rahbari Julian Evans-Pritchardning aytishicha, mamlakat iqtisodiyotidagi haqiqiy sekinlashuv o'zgaruvchan sharoitlardan ko'ra, milliy o'sish maqsadining o'zgarishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin, bu "hokimiyatga yerdagi haqiqatni tan olish uchun ko'proq joy berdi". Uning ta'kidlashicha, "bu asosiy o'sishning keskin yomonlashuvidan ko'ra, mavjud zaiflikni tan olishga ko'proq tayyorlikni aks ettirishi mumkin".
Seshanba kuni e'lon qilingan iyun oyi bojxona ma'lumotlari Xitoyning texnologiya eksporti sun'iy intellekt (AI) ma'lumotlar markazlarini quvvatlantirish uchun yarimo'tkazgichlarga global talabning oshishi bilan rag'batlantirilganini ko'rsatdi. Xitoyning elektr transport vositalariga (EV) bo'lgan talabning oshishi ham Xitoy eksportiga katta turtki berdi - oylik avtomobil eksporti birinchi marta bir milliondan oshdi.

Экономический рост Китая резко замедлился в период с апреля по июнь, поскольку слабый внутренний спрос и влияние войны с Ираном на цены на нефть затмили сильный экспорт страны.
Официальные данные о валовом внутреннем продукте (ВВП) показали, что вторая по величине экономика мира выросла во втором квартале на 4,3%, что ниже годового целевого показателя Пекина и после роста на 5% в первом квартале.
Это произошло через день после того, как отдельные данные показали, что экспорт Китая в июне подскочил на 27% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В марте Китай снизил целевой показатель роста до 4,5%-5%, что является самой низкой целью экономического роста с 1991 года. По мнению некоторых аналитиков, этот шаг дал Пекину пространство для признания существующей экономической слабости.
Объявление представляет собой первые полные квартальные данные ВВП с начала войны с Ираном 28 февраля и знаменует собой самый низкий квартальный рост с конца 2022 года, когда Китай выходил из строгих ограничений, связанных с Covid-19.
Национальное статистическое бюро Китая в заявлении, сопровождающем цифры, отметило, что "существует больше факторов внешней нестабильности и неопределенности". Оно также указало на дисбаланс между сильным предложением и слабым спросом во внутренней экономике.
Отдельные данные, опубликованные в среду, подчеркнули экономические проблемы, с которыми Пекин сталкивается внутри страны, включая затяжной спад на рынке недвижимости и слабые потребительские расходы. Цены на новое жилье снова сократились, хотя падение на 0,1% в июне было немного медленнее, чем в предыдущем месяце.
Однако розничные продажи в июне выросли на 1%, улучшившись по сравнению с падением на 0,6% в мае. Фабьен Йип, рыночный аналитик инвестиционной платформы IG, заявил BBC, что китайские предприятия поглощают более высокие затраты на энергию и сырье, "потому что спрос на кассе слишком слаб, чтобы выдержать это". Она добавила, что чем дольше продолжается война с Ираном, тем сложнее будет управлять ситуацией.
Однако Джулиан Эванс-Притчард, глава отдела экономики Китая в Capital Economics, сказал, что фактическое замедление экономики страны может быть связано не столько с изменением условий, сколько с изменением национального целевого показателя роста, который "дал властям больше возможностей признать реальность на местах". Он отметил, что "это может в значительной степени отражать большую готовность признать существующую слабость, а не внезапное ухудшение базового роста".
Таможенные данные за июнь, опубликованные во вторник, показали, что технологический экспорт Китая был подкреплен растущим глобальным спросом на полупроводники для питания центров обработки данных искусственного интеллекта (ИИ). Растущий спрос на китайские электромобили (EV) также дал значительный импульс экспорту Китая: ежемесячный экспорт автомобилей впервые превысил один миллион.