Amerika va Isroil matbuotida chiqqan xabarlarga ko‘ra, Isroil razvedkasi Eronning sobiq prezidenti Mahmud Ahmadinejod bilan maxsus aloqada bo‘lib, uni Eron hukumatini ag‘darish senariysida ishtirok etishga jalb qilmoqchi bo‘lgan. Bu haqda The New York Times va Haaretz nashrlari xabar berdi.
Xabarlarda aytilishicha, Isroil maxsus xizmati Mossadning sobiq rahbari Devid Barnea shaxsan Budapeshtda Ahmadinejod bilan uchrashuvni boshqargan. Uchrashuvda Eron ichida infiltratsiya rejalari, ozchilik guruhlari bilan aloqalar va keng ko‘lamli beqarorlashtirish strategiyasi muhokama qilingan.
Ahmadinejodning idorasi bu xabarlarni “bema’ni” va “mutlaqo yolg‘on” deb rad etgan. Biroq tahlilchilarning fikricha, bu xabarlar Eron haqidagi axborot urushining bir qismi bo‘lishi mumkin.
Londonlik siyosiy tahlilchi Babak Dorbeikining so‘zlariga ko‘ra, Ahmadinejod hali ham ijtimoiy bazaga ega, ammo haqiqiy hokimiyatdan uzoqlashtirilgan. Uning ta’kidlashicha, sobiq prezident 2010-yildan beri Eronning asosiy institutlaridan chetlatilgan.
Sobiq shia ruhoniysi Vahid Hiroabadi esa Ahmadinejodni hozirgi Eronda hal qiluvchi siyosiy o‘yinchi deb hisoblamaydi. Uning fikricha, tashqi kuchlar hokimiyat o‘zgarishi uchun ko‘proq IRGC bilan bog‘langan shaxslarga tayanadi.

Два отдельных сообщения, опубликованные недавно The New York Times в США и израильской газетой Haaretz, возобновили дискуссию о планах Израиля по смене режима в Иране. Согласно сообщениям, израильские чиновники якобы изучали возможность выдвижения бывшего президента Махмуда Ахмадинежада в качестве возможной фигуры в пост-исламском сценарии.
Утверждается, что усилия активизировались во время войны и включали секретные контакты в Венгрии. Сообщается, что бывший глава Моссада Давид Барнеа лично курировал часть контактов, включая встречу в Будапеште.
Офис Ахмадинежада отверг эти утверждения, назвав их «абсурдными» и «полностью ложными». Однако аналитики отмечают, что даже неправдоподобная история может быть полезной, если она вызывает беспокойство.
Политолог Бабак Дорбейки считает, что Ахмадинежад по-прежнему имеет социальную базу, но отстранен от реальной власти. «Даже если предположить, что сообщения верны, это показывает лишь то, что он был одним из рассматриваемых вариантов, а не то, что он вот-вот вернется к власти», — сказал он.
Бывший шиитский священнослужитель Вахид Хероабади добавил, что внешние силы, стремящиеся к смене режима, обычно ищут фигуры, связанные с КСИР, а Ахмадинежад такой связи не имеет.