AQSh harbiylari Eronga qarshi zarbalarini davom ettirib, birinchi marta mamlakat shimolidagi va poytaxt Tehron yaqinidagi nishonlarni urdi. Markaziy qo‘mondonlik (CENTCOM) payshanba kuni ertalab bir nechta harbiy ob’ektlar va aktivlarga zarba berganini ma’lum qildi.
CENTCOM ma’lumotlariga ko‘ra, zarbalar “Eronning Hormuz bo‘g‘ozida begunoh dengizchilarga tahdid solish qobiliyatini yanada pasaytirish” maqsadida amalga oshirildi. Shuningdek, bo‘g‘ozda neft tankeri ishdan chiqarildi.
Hujumlar natijasida kamida 35 kishi halok bo‘lib, 300 dan ortiq kishi yaralandi. AQSh hujumlarni Eronning tijorat kemalariga uch marta zarba berishiga javoban boshlaganini aytmoqda.
Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) qo‘shni Fors ko‘rfazi davlatlaridagi AQSh harbiy aktivlarini nishonga olganini ma’lum qildi.
CENTCOMning ta’kidlashicha, AQSh havo hujumlari Eron qo‘mondonlik markazlari, havo hujumidan mudofaa tizimlari, raketa va dron imkoniyatlari hamda qirg‘oq kuzatuv ob’ektlarini nishonga olgan. Bir nechta joylar, jumladan, Bandar-Abbos shahri ham zarba berilgan.
Eron ommaviy axborot vositalari Bandar-Abbos, Qeshm oroli, Sirik, Chobahor, Konarak, Rask, Xondab, Xurramobod va Semnondagi hujumlar haqida xabar berdi. Ahvazdagi kasalxona 211 bemorni evakuatsiya qilishga majbur bo‘ldi.
Tehron va uning atrofidagi Pakdasht va Parchinda havo hujumidan mudofaa tizimlari ishga tushirildi. Eron harbiylari Andimeshk ustida MQ-9 dronini urib tushirganini ma’lum qildi.
CENTCOM, shuningdek, seshanba kuni qayta joriy etilgan dengiz blokadasini amalga oshirish maqsadida Eronning Xarg oroliga qarab harakatlanayotgan “talabga javob bermaydigan” neft tankerini Hellfire raketalari yordamida ishdan chiqarganini aytdi.
Eron armiyasi javob zarbalari sifatida Quvayt va Bahrayndagi AQSh harbiy aktivlariga hujum qilganini da’vo qilmoqda. Quvaytdagi Ali al-Salem aviabazasida radar tizimlari, Patriot mudofaa tizimi va yoqilg‘i baklari nishonga olingan. Bahrayndagi Shayx Iso aviabazasida esa AQShning Super Hawk radarlari va Patriot tizimlari dronlar bilan hujumga uchragan.
Iordaniya payshanba kuni sakkizta Eron raketasini tutib olganini ma’lum qildi. Iroq rasmiylari Erbil shahriga beshta dron hujum qilgani, ikkitasi AQSh bazasi yaqinida qulagan va bittasi AQSh konsulligi yaqinida urib tushirilganini aytdi.
Eron parlamenti spikeri Muhammad G‘olibaf AQSh vaqtinchalik kelishuv shartlarini bajarmasa, Eron to‘liq harbiy to‘qnashuvga tayyorligini bildirdi. IRGC esa AQShning dengiz blokadasi tufayli Yaqin Sharqdan barcha energiya eksportini to‘xtatish bilan tahdid qilmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp Pensilvaniyadagi Harbiy kollejda so‘zlagan nutqida Eron tinchlik kelishuviga intilayotganini takrorladi, ammo tafsilot bermadi. “Ular bizning harakatlarimizni yoqtirmaydilar va kelishmoqchi. Kelishamizmi yoki ishni tugatamizmi, bilib olamiz”, dedi u.
Shu bilan birga, Tramp Eron tomonidan 2024 yildan beri “noqonuniy” qamalgan amerikalik Dena Kararining ozod etilishi uchun minnatdorchilik bildirdi. Vitse-prezident Jey Di Vens esa urushni himoya qilib, mojaroni tugatish uchun kelishuv zarurligini aytdi.

Вооруженные силы США продолжили удары по Ирану, впервые поразив цели на севере страны и вблизи столицы Тегерана. Центральное командование США (CENTCOM) заявило в четверг утром, что нанесло удары по нескольким военным объектам и активам.
По данным CENTCOM, удары нацелены на «дальнейшее снижение способности Ирана угрожать невинным морякам» в Ормузском проливе. Также был выведен из строя нефтяной танкер в проливе.
В результате атак погибли не менее 35 человек, более 300 ранены. США заявляют, что начали удары в ответ на три атаки Ирана на коммерческие суда в проливе.
Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) заявил, что нанес удары по военным объектам США в соседних странах Персидского залива.
CENTCOM сообщило, что американские авиаудары поразили иранские командные центры, средства ПВО, ракетные и беспилотные возможности, а также береговые наблюдательные объекты. Было поражено несколько мест, включая Бендер-Аббас.
Иранские СМИ сообщили об ударах в Бендер-Аббасе, на острове Кешм, в Сирике, Чабахаре, Конараке, Раске, Хондабе, Хорремабаде и Семнане. Больница в Ахвазе была вынуждена эвакуировать 211 пациентов.
В Тегеране и соседних Пакдаште и Парчине были активированы системы ПВО. Иранские военные заявили, что сбили беспилотник MQ-9 над Андимешком.
CENTCOM также сообщило, что в рамках морской блокады, вновь введенной во вторник, с помощью ракет Hellfire был выведен из строя «неподчиняющийся» нефтяной танкер, пытавшийся проследовать к иранскому острову Харк.
Иранская армия заявила об ответных ударах по американским военным объектам в Кувейте и Бахрейне. На авиабазе Али аль-Салем в Кувейте были поражены радиолокационные системы, система ПВО Patriot и топливные баки. На авиабазе шейха Исы в Бахрейне беспилотники атаковали радары Super Hawk и системы Patriot.
Иордания заявила, что в четверг перехватила восемь иранских ракет. Иракские власти сообщили о пяти беспилотниках, атаковавших Эрбиль, два из которых упали рядом с базой США, а один был сбит у консульства США.
Спикер иранского парламента Мохаммад Галибаф заявил, что Иран готов к полномасштабному военному противостоянию, если США не выполнят условия временного соглашения. КСИР пригрозил остановить весь экспорт энергоносителей с Ближнего Востока из-за морской блокады США.
Президент США Дональд Трамп, выступая в Военном колледже армии США в Пенсильвании, повторил свои утверждения о том, что Иран стремится к мирному соглашению, но не привел подробностей. «Им не нравится то, что мы делаем, и они хотят урегулировать. Мы узнаем, заключим ли мы с ними сделку или просто закончим это», — сказал он.
В то же время Трамп поблагодарил Иран за освобождение американской гражданки Дены Карари, которую США считают «незаконно» заключенной с 2024 года. Вице-президент Джей Ди Вэнс защитил войну с Ираном, но добавил, что для прекращения конфликта необходимо соглашение.