Iqtisodiyot bo'yicha Nobel mukofoti sovrindori Filipp Agionning fikricha, Yevropa sun'iy intellekt (AI) sohasida AQSh va Xitoydan keskin ortda qolmoqda. U Bryussel Iqtisodiy Forumida DW'ga bergan intervyusida, Yevropa IT inqilobi davridagi xatolarni takrorlamaslik uchun zudlik bilan choralar ko'rish kerakligini ta'kidladi.
Agionning so'zlariga ko'ra, AQSh IT inqilobini to'liq qabul qilgan bo'lsa, Yevropa ikkilanib qoldi. Natijada, bugungi kunda AQShda aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot Yevropa Ittifoqidan deyarli ikki baravar yuqori. "Biz uyg'onishimiz kerak", dedi u.
Yevropa ilmiy tadqiqotlarda kuchli bo'lsa-da, startaplarni kengaytirish va venchur kapitalini jalb qilishda qiynalmoqda. Agion Yevropaning an'anaviy kuchli tomonlariga, masalan, sog'liqni saqlash sohasiga AI'ni joriy etishni taklif qiladi. "Bizda AQShdan ancha yaxshi sog'liqni saqlash ma'lumotlari bor va ajoyib AI ilovalarini yaratishimiz mumkin", dedi u.
Agion, shuningdek, Yevropaning tartibga solishga bo'lgan moyilligi afzallik bo'lishi mumkinligini ta'kidladi. "Men axloqiy AI'ga talab bo'lishiga ishonaman. Odamlar himoyalanishni xohlaydi. Ba'zi qoidalar bizni yanada jozibador qiladi", dedi u.
Yevropaning eng yirik dasturiy ta'minot kompaniyasi SAP boshqaruv kengashi raisi o'rinbosari Tomas Saueressig ham fikrni qo'llab-quvvatladi. U DW'ning "The Dip" podkastida "Ishonchsiz davrlarda eng katta xavf - bu tavakkal qilmaslikdir", dedi.
Agion Yevropada tadqiqot muhitini yaxshilash, uzoq muddatli moliyalashtirishni ko'paytirish va venchur kapitalini jalb qilish zarurligini ta'kidladi. U, shuningdek, Yevropa Ittifoqi davlatlarining moliyaviy bozorlarini birlashtirish bo'yicha sa'y-harakatlari muvaffaqiyatsizlikka uchraganini, ammo geosiyosiy o'zgarishlar bu jarayonni tezlashtirishi mumkinligini aytdi.
Nobel laureati, shuningdek, AQShning DARPA loyihasiga o'xshash harbiy tadqiqot agentligini yaratishni taklif qildi. U Fransiya va Germaniya bunday tashabbusda yetakchilik qilishi mumkinligini aytdi.
Agion o'zini "kurashayotgan optimist" deb ataydi, ammo ogohlantiradi: AI'ning buzg'unchi salohiyatiga qarshi turish uchun Yevropa ta'lim va qayta tayyorlash tizimlariga e'tibor qaratishi kerak. Aks holda, ishsizlik va norozilik populizmga olib kelishi mumkin.

Лауреат Нобелевской премии по экономике Филипп Агион заявил, что Европа значительно отстает от США и Китая в области искусственного интеллекта (ИИ). В интервью DW на полях Брюссельского экономического форума он подчеркнул, что Европа должна срочно принять меры, чтобы не повторить ошибки времен IT-революции.
По словам Агиона, США полностью приняли IT-революцию, в то время как Европа колебалась. В результате ВВП на душу населения в США почти вдвое превышает показатель ЕС. «Нам нужно проснуться», — предупредил он.
Европа сильна в научных исследованиях, но испытывает трудности с масштабированием стартапов и привлечением венчурного капитала. Агион предлагает внедрять ИИ в традиционные сильные стороны Европы, такие как здравоохранение. «У нас фантастические данные о здоровье, гораздо лучше, чем в США, и мы можем создавать отличные приложения ИИ», — сказал он.
Агион также отметил, что склонность Европы к регулированию может стать преимуществом. «Я верю, что будет спрос на более этичный ИИ. Люди хотят защиты. Некоторые правила сделают нас еще более привлекательными», — добавил он.
Заместитель председателя совета директоров SAP Томас Зауэрссиг поддержал эту идею, заявив в подкасте DW «The Dip»: «В неопределенные времена самый большой риск — это не рисковать».
Агион подчеркнул необходимость улучшения исследовательской среды, долгосрочного финансирования и привлечения венчурного капитала. Он также отметил, что усилия по интеграции рынков капитала ЕС пока не увенчались успехом, но геополитические изменения могут ускорить процесс.
Нобелевский лауреат предложил создать европейский аналог DARPA — американского агентства по разработке военных технологий. Он считает, что Франция и Германия могли бы возглавить эту инициативу.
Агион называет себя «борющимся оптимистом», но предупреждает: чтобы справиться с разрушительным потенциалом ИИ, Европа должна сосредоточиться на образовании и переобучении. Иначе безработица и недовольство могут привести к популизму.