Jazoirda, Jazoir shahridan sharqda joylashgan Muhammadia shahridagi bolalar muassasasida sodir bo‘lgan yong‘in natijasida 11 kishi, jumladan bolalar halok bo‘ldi, 19 kishi jarohat oldi. Bu haqda favqulodda vaziyatlar xizmati va mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Davlat Fuqaro Muhofazasi agentligining ma’lumotiga ko‘ra, yong‘in payshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 3:30 atrofida (GMT 02:30) “Bolalarni himoya qilish muassasasi”da boshlangan. Davlat tomonidan boshqariladigan ushbu muassasa yetim, tashlab ketilgan voyaga yetmaganlar va alohida ehtiyojli bolalar uchun boshpana, tibbiy yordam va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash markazi sifatida faoliyat yuritadi.
Fuqaro Muhofazasi bayonotiga ko‘ra, birinchi yordam guruhlari turli darajadagi kuyish bilan 10 kishiga va tutun nafas olishdan og‘ir nafas olish qiyinlishuvi bilan ikki kishiga yordam ko‘rsatdi. Yana yetti kishi og‘ir psixologik shok tufayli davolandi. Dala guruhlari alohida ehtiyojli besh nafar rezidentni xavfsiz joyga evakuatsiya qildi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan guvohlar videosida o‘nlab rezidentlar voqea joyiga yig‘ilib, qutqaruv ishlarini kuzatayotgani ko‘rsatilgan. Fuqaro Muhofazasi tomonidan e’lon qilingan rasmiy suratlarda qutqaruvchilar binoning koridorlarida yong‘inni o‘chirish va rezidentlarni evakuatsiya qilish uchun og‘ir tutun ostida ishlayotgani aks etgan.
Jazoir Prezidenti Abdulmajid Tebbun ijtimoiy tarmoqdagi postida “bolalarning o‘limi va boshqalarning jarohatlanishi” haqidagi xabarni olganini aytib, hamdardlik bildirdi.
Bosh vazir Sifi G‘rieb Jazoirning Mustafo Posho Universitet kasalxonasiga tashrif buyurib, jarohatlanganlarning ahvolini tekshirdi va ularning tibbiy davolanishini nazorat qildi, deb xabar berdi Jazoirning “Algerie Patriotique” gazetasi.
Yong‘inni o‘chirish va qidiruv ishlari yakunlandi, xavfsizlik va sud organlari yong‘in sababini aniqlash uchun tergov boshladi, deb xabar berdi mahalliy ommaviy axborot vositalari.

Пожар в детском учреждении в Мухаммадии, к востоку от Алжира, привел к гибели 11 человек, включая детей, и ранению 19 человек, сообщают экстренные службы и местные СМИ.
Государственное агентство гражданской защиты сообщило, что возгорание произошло около 3:30 утра по местному времени (02:30 GMT) в четверг в «Учреждении по защите детства». Это государственное учреждение функционирует как жилой центр и убежище, предоставляя кров, медицинскую помощь и социальную поддержку сиротам, брошенным несовершеннолетним и детям с особыми потребностями.
Первые responders оказали помощь 10 человекам с ожогами различной степени тяжести и двум с тяжелым респираторным дистрессом от вдыхания дыма, говорится в заявлении гражданской защиты. Еще семь человек были госпитализированы с тяжелым психологическим шоком. Полевые группы эвакуировали пятерых жильцов с особыми потребностями в безопасное место.
Видео очевидцев, опубликованное в интернете, показывает десятки жильцов, собравшихся на месте происшествия, чтобы следить за спасательными работами. Официальные снимки, опубликованные гражданской защитой, показывают спасателей, работающих в густом дыму, чтобы локализовать пожар в коридорах здания и эвакуировать жильцов.
Президент Алжира Абдельмаджид Теббун выразил соболезнования в посте в социальных сетях, заявив, что получил новости «о смерти детей и ранениях других».
Премьер-министр Сифи Гриеб посетил университетскую больницу Мустафы Паши в Алжире, чтобы проверить состояние раненых и контролировать их лечение, сообщает алжирская газета Algerie Patriotique.
Пожаротушение и поисковые операции завершены, а службы безопасности и судебные органы начали расследование для установления причины пожара, сообщают местные СМИ.