FIFA Jahon chempionati 2026 finali yakshanba kuni bo‘lib o‘tadi. Yevropaning eng kuchli jamoasi Ispaniya bilan Janubiy Amerikaning birinchi raqamli jamoasi Argentina o‘rtasidagi uchrashuv butun dunyo e’tiborini tortmoqda.
Ispaniya ikkinchi jahon chempionligini qo‘lga kiritishni maqsad qilgan bo‘lsa, Argentina to‘rtinchi kubokni qo‘lga kiritishga intiladi. Ikki jamoa o‘rtasidagi so‘nggi o‘yinda Ispaniya 2018-yil mart oyida Madriddagi Wanda Metropolitano stadionida 6:1 hisobida g‘alaba qozongan edi.
Final uchrashuvi Nyu-Jersi shtatining Sharqiy Ruterford shahridagi MetLife stadionida bo‘lib o‘tadi. Ushbu stadion 82,500 tomoshabinni sig‘dira oladi va vaqtincha Nyu-York-Nyu-Jersi stadioni deb nomlangan. O‘yin mahalliy vaqt bilan soat 15:00 da (GMT 19:00) boshlanadi.
FIFA AQSh prezidenti Donald Trampning finalda ishtirok etishini tasdiqlagan. U g‘olib jamoaga kubokni topshirishi kutilmoqda. Bu Jahon chempionati tarixida ilk bor Super Bowl uslubidagi tanaffus shousi bo‘lib o‘tadi.
Tanaffusda Madonna, Jastin Biber, Shakira, BTS, Burna Boy, Gustavo Dudamel va Coldplay ishtirokidagi PS22 Chorus kabi yulduzlar chiqish qiladi. Shou taxminan 11 daqiqa davom etadi, tanaffus esa 30 daqiqagacha uzaytirilishi mumkin.
Opta superkompyuterining hisob-kitoblariga ko‘ra, Ispaniyaning asosiy vaqtda g‘alaba qozonish ehtimoli 45,1 foizni, Argentinaning g‘alaba qozonish ehtimoli esa 29,4 foizni tashkil etadi. Qo‘shimcha vaqt yoki penaltilar ehtimoli 25,4 foiz.
Keyingi turnir Marokash, Ispaniya va Portugaliyada o‘tkaziladi. Final o‘tkaziladigan shahar hali aniqlanmagan, ammo Madrid asosiy nomzod hisoblanadi. Turnirning 100 yilligi munosabati bilan Urugvay, Argentina va Paragvayda yubiley o‘yini o‘tkaziladi.

Финал чемпионата мира по футболу 2026 года состоится в воскресенье. Лучшая команда Европы, Испания, встретится с сильнейшей сборной Южной Америки, Аргентиной.
Испания стремится завоевать второй титул чемпиона мира, а Аргентина намерена выиграть четвёртый трофей. Последний раз команды встречались в товарищеском матче в марте 2018 года в Мадриде, где Испания одержала победу со счётом 6:1.
Финал пройдёт на стадионе MetLife в Ист-Рутерфорде, штат Нью-Джерси. Арена вмещает 82 500 зрителей и временно переименована в стадион Нью-Йорк-Нью-Джерси. Матч начнётся в 15:00 по местному времени (19:00 GMT).
FIFA подтвердила присутствие президента США Дональда Трампа на финале. Ожидается, что он вручит кубок победителю. Впервые в истории чемпионата мира в перерыве финала будет проведено шоу в стиле Супербоула.
В перерыве выступят такие звёзды, как Мадонна, Джастин Бибер, Шакира, BTS, Burna Boy, Густаво Дудамель и хор PS22 с Coldplay. Шоу продлится около 11 минут, а перерыв может быть увеличен до 30 минут.
Суперкомпьютер Opta оценивает вероятность победы Испании в основное время в 45,1%, Аргентины — в 29,4%. Вероятность дополнительного времени или пенальти составляет 25,4%.
Следующий турнир пройдёт в Марокко, Испании и Португалии. Город проведения финала пока не определён, но фаворитом считается Мадрид. В честь 100-летия турнира юбилейный матч состоится в Уругвае, Аргентине и Парагвае.