AQSh Ichki Xavfsizlik Departamenti (DHS) immigratsiya politsiyasi (ICE) xodimlari tomonidan bir hafta ichida sodir etilgan ikki halokatli otishmadan so‘ng yo‘l tekshiruvlarini to‘xtatdi va tanaga o‘rnatiladigan kameralardan foydalanishni kengaytirdi.
Operatsiyalar chog‘ida 25 yoshli kolumbiyalik Joan Sebastian Duran Guerrero (Meyn shtati) va 52 yoshli quruvchi Lorenzo Salgado Arauxo (Texas) otib o‘ldirildi. Ikkala holatda ham xodimlarning tanaga o‘rnatilgan kameralari yoqilmagan edi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, qurbonlar qidiruv tadbirlari o‘tkazilgan immigratsiya orderlariga aloqador bo‘lmagan.
Vaziyat immigratsiya politsiyasi faoliyati va operatsiyalar usullari haqida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Tanqidchilar bahsli hibslar sonining ortishini Donald Tramp ma’muriyati tomonidan ICEga kuniga 2000 hibsga olish maqsadi qo‘yilgani bilan bog‘laydi. “Catch of the Day” operatsiyasi doirasida ommaviy hibslar amalga oshirilgan.
UC Berkeley Deportatsiya Ma’lumotlari Loyihasi ma’lumotlariga ko‘ra, Donald Trampning ikkinchi muddati boshidan 2026 yil martigacha Meyn shtatida hibsga olinganlarning jinoiy o‘tmishga ega bo‘lganlar ulushi 69% dan 45% gacha tushgan. The New York Times esa sentyabrdan beri ICE xodimlari 20 martadan ortiq odamlarga qarata o‘q uzgani, aksariyat hollarda avtomobillarga qarata o‘q otilgani haqida xabar berdi.
Meyn shtatidan senatorlar Angus King va Syuzan Kollinz ICE o‘z jinoyatlarini tergov qilish huquqiga ega emasligini qat’iy ta’kidladi. Lotinamerikalik kongressmenlar guruhi esa kelasi juma kuni Xyustonda guvohlik to‘plash uchun sayyor tinglovlar o‘tkazishni rejalashtirgan.
Tergov guvohlar bilan bog‘liq vaziyat tufayli murakkablashmoqda. Meksika konsulligi Texasdagi hodisaning uch guvohi uchun gumanitar parol so‘radi. Shu bilan birga, asosiy guvoh – marhumning ukasi Viktor Salgado Arauxo – kelasi hafta deportatsiya ishi bo‘yicha sudga kelishi kerak.

Департамент внутренней безопасности США (DHS) приостановил дорожные проверки и расширил использование нательных камер для сотрудников иммиграционной полиции (ICE) после двух смертельных инцидентов за неделю. Во время операций были застрелены два мужчины — 25-летний гражданин Колумбии Джоан Себастьян Дуран Герреро в штате Мэн и 52-летний строитель Лоренсо Сальгадо Араухо в Техасе.
В обоих случаях у сотрудников не было включенных нательных камер. Позже стало известно, что погибшие не были связаны с иммиграционными ордерами, по которым проводились розыскные мероприятия. Ситуация вызвала более широкую дискуссию о работе иммиграционной полиции и методах проведения операций.
Критики ведомства связывают рост числа спорных задержаний с давлением со стороны администрации Дональда Трампа, которая установила для ICE цель в 2 тысячи арестов в день. В рамках масштабной операции Catch of the Day сотрудники проводили массовые задержания, что вызвало обвинения в избирательном подходе к проверкам.
По данным UC Berkeley Deportation Data Project, с начала второго срока Дональда Трампа до марта 2026 года доля задержанных в штате Мэн людей с криминальным прошлым снизилась с 69 % до 45 %. Кроме того, The New York Times сообщала, что с сентября прошлого года сотрудники ICE более 20 раз открывали огонь по людям, причем в большинстве случаев стрельба велась по автомобилям.
Сенаторы от штата Мэн Ангус Кинг и Сьюзан Коллинз жестко заявили, что ICE не имеет права расследовать собственные преступления, а группа конгрессменов латиноамериканского происхождения уже назначила на следующую пятницу выездные слушания в Хьюстоне для сбора показаний.
Разбирательство осложняется и ситуацией вокруг свидетелей. Мексиканское консульство запросило для трех задержанных очевидцев инцидента в Техасе так называемый гуманитарный пароль. Одновременно ключевой свидетель — родной брат погибшего Виктор Сальгадо Араухо — должен на следующей неделе предстать перед судом по собственному делу о депортации.