Falastin axborot agentligi Wafa’ning xabar berishicha, Isroil rejimining G‘azodagi genotsid urushi fonida bosib olingan G‘arbiy Sohilda bir necha falastinlik yaralangan.
Payshanba kuni Xevron sharqidagi Bani Naim shahrida 16 yoshli falastinlik o‘smir ko‘kragidan o‘q uzilgan. U kasalxonaga yotqizilgan, ahvoli barqaror.
Baytlahm janubi-sharqidagi Abu Njeimda isroillik ko‘chmanchilar 30 yoshli erkakni kaltaklagan. U yaqin atrofdagi kasalxonada davolanmoqda.
Janubiy Xevron tepaliklaridagi Xirbet Emneizalda ko‘chmanchilar bir oilaning bir necha a’zosiga hujum qilgan. Hujumchilar oilaning qo‘ylarini o‘g‘irlab, Isroil rejimi kuchlari yetib kelganida aholiga hujum qilgan va yetti kishini hibsga olgan.
Isroil rejimining 2023-yilda G‘azoga qarshi genotsid urushi boshlanganidan beri bosib olingan G‘arbiy Sohilda ko‘chmanchilar hujumlari keskin oshgan. Tanqidchilarning fikricha, xalqaro hamjamiyatning Isroil rejimini G‘azodagi qamaldan javobgarlikka tortmasligi ko‘chmanchilarni dadillashtirgan.
O‘tgan oy Birlashgan Millatlar Tashkilotining Insonparvarlik masalalari muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) ma’lum qilishicha, joriy yilda isroillik ko‘chmanchilar har kuni o‘rtacha olti marta falastinliklarga yoki ularning mulkiga hujum qilgan – bu rekord darajadagi ko‘rsatkich.
Anadolu agentligi Falastin mahbuslari matbuot markazi ma’lumotlariga tayanib, payshanba kuni Isroil rejimi kuchlari G‘arbiy Sohil bo‘ylab 32 kishini hibsga olganini xabar qilgan. Ulardan 13 nafari Xevron shimolidagi Bayt Ummar shahrida.
BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish Isroil rejimining bosib olingan G‘arbiy Sohildagi noqonuniy Givat Ze’ev aholi punktiga shahar maqomi berishidan “chuqur xavotirda”. Uning matbuot kotibi Stefan Dyujarrikning ta’kidlashicha, bu ma’muriy belgilash Givat Ze’evning xalqaro huquq bo‘yicha bosib olingan Falastin hududi sifatidagi maqomini o‘zgartirmaydi.
G‘arbiy Sohildagi barcha isroil aholi punktlari xalqaro huquqqa ko‘ra noqonuniy hisoblanadi. 2024-yil iyulida Xalqaro Sud Isroil rejimini Falastin hududlarini “imkon qadar tezroq” bosib olishni to‘xtatishga buyurgan va uning mavjudligini noqonuniy deb topgan. Sud fikri majburiy bo‘lmasa-da, Isroil rejimiga ekspansionistik siyosatidan voz kechish bosimini oshirgan.

Палестинское информационное агентство Wafa сообщает, что несколько палестинцев пострадали в результате отдельных нападений на оккупированном Западном берегу на фоне геноцидной войны Израиля против Газы.
В четверг 16-летний палестинский юноша был ранен в грудь израильскими силами в Бани-Наим к востоку от Хеврона. Он был доставлен в больницу, его состояние стабильно.
Израильские поселенцы избили 30-летнего мужчину в Абу-Нджейме к юго-востоку от Вифлеема. Он получает лечение в близлежащей больнице.
В другом месте поселенцы напали на нескольких членов одной семьи в Хирбет-Эмнеизаль в Южных Хевронских холмах. Нападавшие также украли овец семьи, а когда прибыли израильские силы, они напали на жителей и арестовали семь человек.
Атаки израильских поселенцев на оккупированном Западном берегу резко возросли с тех пор, как Израиль начал свою геноцидную войну против Газы в 2023 году. Критики утверждают, что поселенцы обнаглели из-за неспособности международного сообщества привлечь Израиль к ответственности за осаду анклава.
В прошлом месяце Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) сообщило, что в среднем израильские поселенцы нападали на палестинцев или их имущество шесть раз в день в этом году – самый высокий показатель за всю историю.
Ссылаясь на данные Управления по делам палестинских заключенных, агентство Anadolu сообщило, что в четверг израильские силы арестовали 32 человека по всему Западному берегу. Тринадцать из них были в городе Бейт-Уммар к северу от Хеврона.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш «глубоко встревожен» присвоением Израилем статуса города незаконному поселению Гиват-Зеев на оккупированном Западном берегу. Его пресс-секретарь Стефан Дюжаррик заявил, что административное обозначение «не меняет правового статуса Гиват-Зеева по международному праву как части оккупированной палестинской территории».
Все израильские поселения на Западном берегу незаконны по международному праву. В июле 2024 года Международный суд ООН вынес консультативное заключение, предписывающее Израилю «как можно быстрее» прекратить оккупацию палестинских территорий, признав ее незаконной. Хотя заключение не имеет обязательной силы, оно усилило давление на Израиль с целью отказа от экспансионистской политики.