Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer o‘zining so‘nggi farmonlaridan birida London meri Sadiq Xonni Lordlar palatasiga a’zo qilib tayinladi. Ushbu qaror bilan birga 26 kishi umrbod peer unvonini oldi.
Britaniya hukumati tomonidan e’lon qilingan ro‘yxatda Xondan tashqari siyosat, xayriya, ijtimoiy faoliyat, harbiy va biznes sohalaridagi taniqli shaxslar ham bor. Sadiq Xon, avval Tootingdan deputat bo‘lgan, 2016-yilda birinchi marta saylanganidan beri London meri sifatida uchinchi muddatini o‘tamoqda.
Xonning tayinlanishi Starmerning iste’foga chiqishidan oldingi so‘nggi qadamlardan biri bo‘lib, Endi Byornham juma kuni Leyboristlar yetakchisi, 20-iyulda esa bosh vazir bo‘lishi kutilmoqda. An’anaga ko‘ra, iste’foga chiqayotgan bosh vazirlar siyosiy peerlarni tavsiya qiladi.
26 nomzoddan faqat 16 tasi Leyboristlar, beshtasi Liberal demokratlar, uchtasi Konservatorlar tomonidan taklif qilingan, ikkitasi esa partiyasiz peerlardir. Leyboristlar nomzodlari orasida o‘lim jazosiga qarshi kurashuvchi Parvais Jabbor va Saul Lorfrend, shuningdek, oila huquqlari himoyachisi Keti Eshli bor.
Konservatorlar tomonidan Britaniya armiyasining sobiq bosh shtab boshlig‘i general ser Patrik Sanders taklif qilingan. Liberal demokratlar esa iqtisodchi Tim Lyunigni nomzod qilib ko‘rsatgan. Partiyasiz peerlardan biri sobiq yuqori darajali sudya ser Brayan Leveson bo‘lib, u 2011-yilda telefon tinglash mojarosidan keyin Britaniya matbuoti faoliyatini tekshirgan.
Starmer o‘ng qanotdagi Reform UK partiyasiga hech qanday nomzod bermadi. Partiya rahbari Nayjel Faraj “Lordlar palatasi yana ham vakillik qilmaydigan yuqori palataga aylanmoqda” deb tanqid qildi. Avvalgi tayinlovlardan oldin Konservatorlar Lordlar palatasida 246 o‘ringa ega bo‘lib, Leyboristlarning 216 o‘riga nisbatan ustunlikka ega edi.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер одним из своих последних указов назначил мэра Лондона Садика Хана в Палату лордов. Вместе с ним 26 человек получили пожизненные пэрские титулы.
В опубликованном в четверг заявлении британского правительства перечислены имена 26 назначенцев, включая видных деятелей политики, филантропии, социальной активности, военных и бизнеса. Садик Хан, бывший депутат от лейбористов в Тутинге, находится на третьем сроке в должности мэра Лондона, впервые избранный в 2016 году.
Назначение Хана — одно из последних решений Стармера перед тем, как Энди Бернхем, как ожидается, сменит его на посту лидера лейбористов в пятницу и станет премьер-министром в понедельник, 20 июля. Уходящие премьер-министры традиционно рекомендуют политические пэрства.
Из 26 номинантов только 16 были выдвинуты лейбористами, пять — либерал-демократами, три — консерваторами, и двое являются независимыми пэрами. Среди кандидатов от лейбористов — правозащитники Парваис Джаббар и Сол Лерфройнд, сооснователи проекта «Смертная казнь», а также Кэти Эшли, активистка за права семей и бывший глава Фонда памяти Холокоста.
Консерваторы выдвинули бывшего начальника Генерального штаба британской армии генерала сэра Патрика Сандерса. Либерал-демократы — экономиста Тима Льюнига. Среди независимых пэров — бывший высокопоставленный судья сэр Брайан Левесон, который возглавлял расследование Левесона в 2011 году после скандала с прослушиванием телефонов.
Стармер не выдвинул ни одного кандидата от правой партии Reform UK, у которой сейчас семь мест в Палате общин после отставки Найджела Фараджа. Лидер партии Фарадж заявил: «Снова ничего для Reform, и мы получаем ещё более непредставительную верхнюю палату». До последних назначений консерваторы имели 246 мест в Палате лордов против 216 у лейбористов, что давало оппозиции численное преимущество.