Xalqaro Kriket Kengashi (ICC) Pokiston terma jamoasining ko'p qirrali o'yinchisi Muhammad Navazni kannabis bilan bog'liq moddani iste'mol qilgani uchun uch oylik diskvalifikatsiya bilan jazoladi. Bu haqda tashkilot juma kuni ma'lum qildi.
32 yoshli Navaz fevral oyida Niderlandiyaga qarshi T20 Jahon Kubogi o'yinidan so'ng o'tkazilgan testda Carboxy-THC moddasi uchun ijobiy natija ko'rsatdi. Bu modda ICCning antidoping kodeksiga ko'ra suiiste'mol qilinadigan moddalar ro'yxatiga kiritilgan.
Navaz qoidabuzarlikni tan oldi va moddani sport faoliyatiga aloqasi bo'lmagan holda, musobaqadan tashqari vaqtda iste'mol qilganligini isbotladi. Shu sababli uning uch oylik diskvalifikatsiyasi 1 maydan boshlab hisoblanadi — aynan shu kundan boshlab u ixtiyoriy ravishda vaqtinchalik diskvalifikatsiyaga rozi bo'lgan edi.
ICC qo'shimcha qilishicha, Navaz taxminan ikki yarim oy vaqtinchalik diskvalifikatsiyada o'tirgan va reabilitatsiya dasturidan o'tishga rozi bo'lganidan so'ng, uning vaqtinchalik diskvalifikatsiyasi bekor qilingan. Biroq, 7 fevraldagi Niderlandiyaga qarshi o'yin va 1 maygacha bo'lgan boshqa o'yinlardagi natijalari bekor qilingan.
Navaz bu yilgi T20 Jahon Kubogida Pokistonning barcha yettita o'yinida qatnashgan, jumladan Niderlandiyaga qarshi ochilish o'yini va Super Eight bosqichida. Turnirda u 15 ball to'pladi va 7 ta darvozani egalladi.

Международный совет крикета (ICC) объявил в пятницу, что пакистанский универсальный игрок Мохаммад Наваз получил трехмесячную дисквалификацию после положительного теста на вещество, связанное с каннабисом. Наказание может быть сокращено после прохождения реабилитационной программы.
32-летний Наваз сдал положительный тест на Карбокси-ТГК — метаболит ТГК, психоактивного компонента каннабиса — после матча Пакистана против Нидерландов на чемпионате мира T20 в феврале. Это вещество классифицируется как вещество, вызывающее злоупотребление, согласно антидопинговому кодексу ICC.
Наваз признал нарушение и доказал, что вещество использовалось вне соревнований и не связано со спортивными результатами. Трехмесячная дисквалификация отсчитывается с 1 мая, когда он начал добровольное временное отстранение.
ICC заявило, что после примерно двух с половиной месяцев временного отстранения и согласия на реабилитацию, временное отстранение Наваза было снято. Однако его результаты в матче против Нидерландов 7 февраля и последующих матчах до 1 мая были аннулированы.
Наваз сыграл во всех семи матчах Пакистана на мужском чемпионате мира T20 в этом году в Шри-Ланке, от стартовой игры против Нидерландов до стадии Super Eight, где команда выбыла. Он набрал 15 очков и взял семь калиток на турнире.