Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trumpning ijtimoiy media kompaniyasi uning postlariga imtiyozli kirish uchun oyiga $100,000 to'lov olishni ko'rib chiqmoqda. Bu axborot Reuters agentligi tomonidan tarqatildi.
Trump Media and Technology Group kompaniyasi moliyaviy treyderlar va firmalarga Trumpning postlariga erta kirish huquqini sotishni muhokama qilgan. Uch yillik rejaga yozilgan firmalar uchun oyiga $60,000 to'lov ham taklif qilingan.
Mutaxassislarning fikricha, bu taklif hukumat shaffofligiga to'siq bo'lib, Trumpga prezidentlik lavozimidan shaxsiy manfaat olish imkonini beradi. Vashington universiteti huquq professori Ketlin Klark buni "uyatsiz korruptsiya" deb atadi.
Trump o'zining birinchi muddatida Twitterdan faol foydalangan, ammo 2020 yilgi saylovlar haqidagi yolg'on da'volari tufayli uning akkaunti bloklangan. Shundan so'ng u o'zining Truth Social platformasiga sarmoya kiritgan.
Trumpning ijtimoiy tarmoqdagi postlari bozorlarga kuchli ta'sir ko'rsatadi. Masalan, 2025 yil 9 aprelda yangi tariflarni 90 kunga to'xtatish haqidagi posti moliyaviy indekslarning keskin o'sishiga sabab bo'lgan.
Demokratik senator Ron Uayden bu qarorni "Uoll-strit treyderlarini boyitish" va Trump oilasiga foyda keltirish deb tanqid qildi.

Компания президента США Дональда Трампа, владеющая соцсетью Truth Social, якобы рассматривает возможность взимания ежемесячной платы в размере $100,000 за приоритетный доступ к его публикациям. Об этом сообщает агентство Reuters.
Trump Media and Technology Group обсуждала продажу доступа к постам Трампа финансовым трейдерам и фирмам. Также упоминалась более низкая ставка в $60,000 в месяц для компаний, заключающих трехлетний контракт.
Эксперты по этике раскритиковали эту идею, назвав ее препятствием для прозрачности правительства и способом наживы для Трампа. Профессор права Кэтлин Кларк охарактеризовала это как "вопиющую коррупцию".
Трамп активно использовал Twitter в свой первый срок, но был заблокирован после ложных заявлений о выборах 2020 года. В ответ он инвестировал в собственную соцсеть Truth Social.
Посты Трампа способны влиять на рынки: например, его заявление о приостановке тарифов в апреле 2025 года вызвало резкий рост финансовых индексов.
Демократы, включая сенатора Рона Уайдена, осудили это решение, заявив, что оно обогатит "уолл-стритских трейдеров" и семью Трампа.