Kuba dissidenti va taniqli rassomi Lui Manuel Otero Alkantara besh yillik qamoq muddatini o‘tab, AQShga yetib keldi. Bu haqda AQSh Davlat kotibi Marko Rubio ma’lum qildi.
38 yoshli rassomning qayerda ekanligi va qachon kelgani haqida Rubio batafsil ma’lumot bermadi. Biroq, Otero Alcantaraning rasmiy Facebook sahifasida uning AQShga kelgani aks etgan video e’lon qilindi.
“Besh yillik nohaq qamoqdan so‘ng, kuba rassomi Lui Manuel Otero Alkantara nihoyat ozod qilindi”, — deyiladi uning Facebook sahifasidagi postda. Shuningdek, u maksimal darajadagi xavfsizlik choralari bilan qo‘riqlanadigan qamoqxonada saqlangani va ozodlik sharti sifatida “oroldan butunlay chiqib ketish” talab qilingani aytilgan.
Otero Alkantara 2021-yil iyul oyida, Gavana poytaxtida elektr uzilishlariga qarshi ommaviy norozilik namoyishiga qo‘shilish uchun uyidan chiqayotganda hibsga olingan edi. 2022-yilda sud uni milliy ramzlarni haqorat qilish, nafrat va jamoat tartibini buzishda ayblab, besh yillik qamoq jazosiga hukm qilgan.
Rubio o‘z bayonotida: “Otero Alcantaraning yagona ‘jinoyati’ — jim turishdan bosh tortishi va o‘z san’ati orqali oddiy kuba xalqiga yetmish yil davomida berilmagan asosiy erkinliklarni talab qilishi edi”, — dedi. Kuba hukumati esa uni Vashington nomidan kommunistik orolni beqarorlashtirishda ayblagan.

Известный кубинский художник и диссидент Луис Мануэль Отеро Алькантара, отбывший пятилетний тюремный срок, прибыл в Соединенные Штаты, сообщил госсекретарь США Марко Рубио.
Рубио не уточнил местонахождение 38-летнего художника или время его прибытия. Однако на официальной странице Отеро Алькантары в Facebook, которую ведут его близкие друзья, было опубликовано видео, показывающее его прибытие в США.
«После пяти лет несправедливого заключения кубинский художник Луис Мануэль Отеро Алькантара наконец освобожден», — говорится в сообщении на его странице. Там также отмечается, что он содержался в тюрьме строгого режима, а условием освобождения был «постоянный выезд с острова».
Отеро Алькантара был арестован в июле 2021 года, когда покидал свой дом, чтобы присоединиться к массовым протестам против отключений электроэнергии в Гаване. В 2022 году суд приговорил его к пяти годам тюрьмы за оскорбление национальных символов, неуважение и нарушение общественного порядка.
«Единственным „преступлением“ Отеро Алькантары было то, что он отказался молчать и использовал свое искусство, чтобы требовать основных свобод, которых кубинцы были лишены почти семь десятилетий», — заявил Рубио. Кубинское правительство, в свою очередь, обвинило его в действиях в интересах Вашингтона с целью дестабилизации коммунистического острова.