Influenser aka-uka Endryu va Tristan Teyt yakshanba kuni Florida shtatining Mayami shahrida berkitilgan order asosida hibsga olindi, dedi AQSh marshallari xizmati. Buyuk Britaniya hukumati ularni zo‘rlash va jinsiy savdo ayblovlari bo‘yicha ekstraditsiya qilishni talab qilmoqda.
Britaniya prokurorlari Teyt birodarlariga nisbatan zo‘rlash va bolaning nomaqbul suratlari kabi qo‘shimcha ayblovlarni e’lon qilishdi. Ular AQSh va Buyuk Britaniya fuqarolaridir.
Buyuk Britaniya Qirollik prokuratura xizmati (CPS) yakshanba kuni e’lon qilishicha, 39 yoshli Endryu Teyt yettita zo‘rlash, uchtasi jinsiy savdo, uchtasi hujum va 19 ta qo‘shimcha ayblovlar bo‘yicha sudlanadi. Ayblovlar bolaning nomaqbul suratlari va haddan tashqari pornografiyaga tegishli.
38 yoshli Tristan Teyt esa bir marta jinsiy zo‘ravonlik, ikki marta zo‘rlash va uch marta jinsiy ekspluatatsiya uchun savdoni tashkil etishda ayblanmoqda.
Birodarlar avval Buyuk Britaniyada uch qurbonga nisbatan zo‘rlash, odam savdosi va haqiqiy jarohat yetkazish kabi 21 ayblov bo‘yicha sudlanayotgan edi. Yangi ayblovlar bilan qurbonlar soni yettiga yetdi va jinoyatlar 2010 yil iyulidan 2017 yil avgustigacha sodir etilgan deb taxmin qilinmoqda.
Teyt birodarlari 2022 yilda Ruminiyada hibsga olinganidan keyin mamlakatni tark etgan edi. Ruminiyada ularga nisbatan zo‘rlash va odam savdosi kabi alohida ayblovlar mavjud.
Bu juftlik o‘zining hashamatli hayot tarzini namoyish etish orqali internetda katta shuhrat va mashhurlikka erishgan. Ularning xatti-harakatlari ko‘pincha haqoratli va ayollarga nisbatan nafratli deb baholangan va huquqiy muammolar boshlanishidan oldin ham keng tanqidga uchragan.
Qarama-qarshiliklarga qaramay, juftlikning onlayn katta muxlislari bor, jumladan AQShda ko‘plab odamlar. 2025 yilda Oq uy amaldori AQSh bojxona va chegara himoyasi xodimlari ularning elektron qurilmalarini musodara qilganidan keyin ularni himoya qilish uchun aralashgani haqida xabar berilgan edi.

Братья-инфлюенсеры Эндрю и Тристан Тейт были арестованы в воскресенье в Майами, штат Флорида, на основании запечатанного ордера, сообщила Служба маршалов США. Правительство Великобритании потребует их экстрадиции по обвинениям в изнасиловании и торговле людьми в целях сексуальной эксплуатации.
Британские прокуроры объявили о дополнительных обвинениях, включая изнасилование и непристойные изображения детей, против братьев Тейт, которые имеют двойное гражданство США и Великобритании.
Королевская прокурорская служба Великобритании (CPS) в воскресенье заявила, что будет преследовать 39-летнего Эндрю Тейта по семи пунктам обвинения в изнасиловании, трем — в торговле людьми в целях сексуальной эксплуатации, трем — в нападении и 19 дополнительным обвинениям, связанным с непристойными изображениями детей и экстремальной порнографией.
38-летний Тристан Тейт столкнется с одним обвинением в сексуальном насилии, двумя — в изнасиловании и тремя — в организации или содействии торговле людьми в целях сексуальной эксплуатации, сообщила CPS.
Ранее братья уже привлекались к ответственности в Великобритании по 21 обвинению, включая изнасилование, торговлю людьми и нанесение телесных повреждений в отношении трех жертв. Новые обвинения доводят общее количество предполагаемых жертв до семи, а преступления предположительно были совершены в период с июля 2010 года по август 2017 года.
Братья Тейт покинули Румынию после ареста в 2022 году. В Румынии они сталкиваются с отдельными, не связанными с этим обвинениями, включая изнасилование и торговлю людьми.
Пара приобрела значительную известность и скандальную славу в интернете, демонстрируя роскошный образ жизни. Их поведение, которое часто считалось оскорбительным и женоненавистническим, подвергалось широкой критике еще до начала юридических проблем.
Несмотря на противоречия, у пары большая онлайн-аудитория, включая многих в США. В 2025 году сообщалось, что чиновник Белого дома вмешался, чтобы защитить их после того, как сотрудники Таможенной и пограничной службы США изъяли их электронные устройства.