Drikus Du Plessis o‘zining Janubiy Afrika ildizlariga tayanib, deyarli bir yillik tanaffusdan so‘ng Oklaxoma-Sitidagi UFC Fight Night musobaqasining o‘rta vazn toifasidagi asosiy jangida nigeriyalik Kamaru Usmanni bir ovozdan qabul qilingan qaror bilan mag‘lub etdi.
Hakamlar jangni 50-45, 49-46, 49-46 hisobida Du Plessis (24-3 MMA) foydasiga baholadilar. U UFCdagi dastlabki to‘qqizta jangida g‘alaba qozongan va 2024-yil yanvaridan 2025-yil avgustining o‘rtalariga qadar o‘rta vazn toifasida chempion bo‘lgan edi.
Du Plessis so‘nggi marta jang qilganida Khamzat Chimaevga yutqazib, g‘alabali seriyasi to‘xtatilgan edi. Chimaev hozirda chempionlik kamarini saqlab kelmoqda.
“Men o‘rnimdan turishim kerak edi,” dedi 32 yoshli jangchi. “Menga qarab turgan juda ko‘p janubiy afrikalik bolalar bor. Bu mendan kattaroq narsa. Men yotib qololmayman.”
Jang tik holatda o‘tdi, hech qanday muvaffaqiyatli takedown yoki bo‘ysundirish usuli qo‘llanilmadi. Du Plessis hech qanday zanglagan ko‘rinmadi va umumiy zarbalarda 139-99 hisobida ustunlikka erishdi, shuningdek, 136 ta muhim zarbani Usmanning 92 tasiga qarshi amalga oshirdi.
Usman (21-5) 2019-yil martidan 2021-yil noyabrigacha UFC yarim o‘rta vazn toifasida chempion bo‘lgan. Biroq, 39 yoshli nigeriyalik so‘nggi besh jangidan to‘rttasida yutqazgan va 13 oylik tanaffusdan so‘ng ikkinchi ketma-ket g‘alabaga erisha olmadi.
O‘rta vazn toifasidagi yordamchi asosiy jangda ingliz Christian Leroy Duncan (15-2) Jared Cannonierni (18-10 MMA) bir ovozdan qabul qilingan qaror bilan mag‘lub etdi. Hakamlar jangni 30-27, 30-27 va 29-28 hisobida Duncan foydasiga baholadilar.

Дрикус Дю Плесси, опираясь на свои южноафриканские корни, одержал победу единогласным решением судей над нигерийцем Камару Усманом в главном событии среднего веса на UFC Fight Night в Оклахома-Сити, вернувшись после почти годичного перерыва.
Судьи в субботу оценили бой 50-45, 49-46, 49-46 в пользу Дю Плесси (24-3 MMA), который выиграл свои первые девять боев в UFC и владел поясом в среднем весе с января 2024 года до середины августа прошлого года.
Дю Плесси не дрался с тех пор, как его победная серия была прервана Хамзатом Чимаевым, который остается чемпионом.
«Я должен был встать», — сказал 32-летний боец. «На меня смотрят так много южноафриканских детей. Это больше, чем я. Я не могу лежать и сдаваться».
В бою, проходившем в стойке без успешных тейкдаунов или попыток сабмишенов, Дю Плесси не выглядел заржавевшим, завершив поединок с убедительным преимуществом 139-99 по общему количеству ударов и нанеся 136 значимых ударов против 92 у Усмана.
Усман (21-5) был чемпионом UFC в полусреднем весе с марта 2019 по ноябрь 2021 года. Однако 39-летний нигериец проиграл четыре из последних пяти боев и не смог одержать вторую победу подряд после 13-месячного перерыва.
В соглавном событии в среднем весе англичанин Кристиан Лерой Дункан (15-2) победил Джареда Каннонье (18-10 MMA) единогласным решением судей. Счет судейских записок: 30-27, 30-27 и 29-28 в пользу Дункана.